Нестабилност и време на вътрешнополитическа слабост.

Day 4,538, 05:53 Published in Bulgaria Russia by MarcoAce

Здравейте еПриятели!

Следвайки хронологичния ред на събитията от българската история, днес дойде времето да разкажа за ситуацията в България след смъртта на кан Тервел. Извинявам се за отлагането на тази статия. И още нещо - ще помоля да оставите по един коментар, за да мина най-сетне тези мисии.



Интересен е фактът, че след 718 г. няма сведения за делата на кан Тервел, но според Именника на българските ханове неговото управление е продължило 21 години, т.е. до 721 г. Активната и гъвкава международна дейност, военната сила и стратегия на хан Тервел допринасят много за укрепването на българската държава през първите десетилетия на VІІІ век. Сключените от него договори с Византия утвърждават България като важна и независима политическа сила в Европейския югоизток.

Историческите извори ни запознават с многобройна и честа смяна на владетели в периода 718-766 г. Сменят се управления на множество канове поради вътрешна нестабилност в държавата. Извършват се грабежи, покушения, преврати. България изпада в продължителна криза, вътрешни размирици и военни неуспехи. Именно поради това, пропускам по-подробен разбор на този период.

Върховната власт се стабилизира през втората половина на VIII в. при кановете Телериг (766/767-777) и Кардам (777-802/803).

Вечните спорове между България и Византия не престават. През 774 г. Константин V Kопроним насочва военен поход срещу българите. Въпреки първоначалната нагласа, поради стечение на обстоятелствата, походът завършва без да се води сражение. В края на същата година обаче Телериг изпраща армия от 12 000 души в Берзития (в дн. Северна Македония), но византийският император е информиран за тази военна кампания и като ответен удар събира многократно по-мощна войска. Така Византия успява да съкруши българската сила.

Няколко години по-късно Константин V отново прави опит за експанзия в българските територии, но той е неуспешен, поради лоши атмосферни условия.

Интересното, което се случва е, че кан Телериг разбира защо неговите походи са неуспешни. Причината се крие в това, че в столицата - Плиска са пуснати византийски шпиони, които информират императора. Използвайки времената на вътрешнополитическа криза, Телериг пише до Константин V с молба за прикритие в Константинопол под предтекст, че ще има опит за покушение и преврат. Той моли василевса да му изпрати списък с византийските агенти, намиращи се в България, които могат да му съдействат. Когато го получава, канът ги екзекутира. Така той ограничава влиянието на Империята по родните територии.

Ядосан от измамата, през август 775 г. императорът предприема нов поход, който окончателно да съкруши България. Преди да влезе в сражение с българите обаче, той е повален от неизвестна болест и на път за столицата умира. Такъв е краят на този забележителен враг на България – император Константин V Копроним. Неговият наследник Лъв ІV Хазарски (775-780) не продължава войните на своя баща.

Хан Телериг постига успехи и преодолява византийската заплаха, но не успява да избегне своята съдба и поредния боилски заговор в Плиска. През 777 г. Телериг избягва във византийската столица и е приет благосклонно от Лъв ІV. Там се покръства под името Теофилакт и се оженва за една от братовчедките на императора Мария. Така Телериг-Теофилакт става част от византийската аристокрация.


Печатите на патриций Телериг-Теофилакт

Благодаря за четенето! Искрено се надявам за подкрепа от ваша страна. Призовавам ви, ако имате забележки и препоръки да ги споделите в коментарите. Дайте предложения за следващи теми извън хронологическата последователност на събитията.

Следваща подготвена тема: Управление на кан Кардам.