TOP5 pártok az elnökválasztás ellen

Day 3,333, 01:02 Published in Hungary Hungary by Nalaja

Tisztán számszerű adatok szerint is mélypontra jutott a hazai politikai élet. eMagyarország fennállása óta most, 2017 januárjában fordul elő először, hogy a létszám szerinti öt listavezető mindegyike bojkottálja, de legalábbis ignorálja az elnökválasztást.

Ismétlem: a létszám szerint öt legnagyobb párt, a HaMaSz, a Civilek, a Katonák, a Légió és a NÉP sem állít jelöltet, és nem támogatta egyik kisebb párt jelöltjét sem.

Visszaolvastam a 2016-os ererményeket, és ezekből kiderül, hogy ez egy folyamatnak, ha nem is az eredménye, de egy figyelemreméltó mérföldköve. Nézzük csak meg (ha valakit a statisztika nem érdekel, a következő vastagbetűsig ugorjon nyugodtan):

A tartósan legnagyobb létszámú Határontúli Magyar Szövetség januárban saját jelöltként indította imbuszt, majd tavasszal 3 alkalommal támogatott engem, a KARD jelöltjét (akkor és most is köszönöm nekik). Saját jelöltet nem állítottak, azóta, a többi 8 hónapban (június óta folyamatosan!) a többi jelöltet sem találták támogatásra méltónak.

A Civilek júniusban, amennyire emlékszem, saját jelöltként támogatták a későbbi győztes és sikeres elnök OneHalf-ot. Januárban imbuszt, februárban Dunedant támogatták. A többi hónapokban, vagyis fél éve nem mutattak elnökválasztási aktivitást.

A Katonák augusztusban, szeptemberben és októberben elindították Pety-t, és decemberben támogatták Jacát (javítás Pety jogos észrevétele alapján): júliusban és novemberben is volt saját jelöltjük. Az év első hónapjaiban voltak kevésbé aktívak, de hozzá kell tegyem, nem is voltak minden hónapban TOP5 párt.

A Légió szintén a TOP5 határon mozogva, októberben és novemberben is győztes saját jelölttel büszkélkedhetett (Flami és fsb1000), januárban és februárban rendre imbuszt és Dunedant, decemberben Jacát támogatták.

A NÉP eredményeinek ismertetése előtt hadd mondjam, hogy a párt, Dunedan vezetésével csak az év végefelé aktivizálódott és került stabilan a TOP5-be. Ezzel együtt eredményük nem rosszabb a többi TOP5 párténál, februárban és decemberben győztes jelöltet támogattak (Dunedan, Jaca23), és saját jelöltjük volt még júniusban és júliusban (javítás Dunedan jogos kérésére: szeptemberben támogatták a KARD jelöltjét).

A TOP5-ben most nem szereplő KARD tavaly végig ott volt: január kivételével mindig volt jelöltje, ebből 8 alkalommal saját, háromszor támogatott. Ennél is stabilabb aktivitást mutat a sokszor nevet váltó Hupi-párt: ők mindig ott vannak, és holnap HUpi, talán pályafutása során először, saját magát is meglepve ezzel, teljesen komoly programmal indul. Abszolúte láthatatlan maradt viszont a Magyar Hazafiak Pártja: a lista hetedik és nyolcadik helyezett MHP és Kisgazdák is csak egyszer jutottak el, egy másik párt jelöltjének támogatásáig.

Akkor a kérdés persze az, hogy mi végre is van az első 5 párt? Ennyire nem érdekli őket a politika? Szerepük ugyanis lenne. Nekik kéne megjeleníteni a közösségi akaratot a politikai döntésekben. Ők azonban most, kollektíve azt üzenik: őket ez nem érdekli, nekik ez mindegy. Mindegy, hogy román NE vagy román NAP, mindegy, hogy Pacifica vagy Adriatica, nekik erről nincs véleményük, csinálja más, maximum majd jól leugatjuk. Vagy másképp szólva: álljon ki más a trollok elé, nekik ehhez nincs humoruk?

Két kis színes még hozzá.

Saját pártom jelöltje felkereste pl. valamelyik TOP5 pártot támogatásért. Az elutasító válasz indoklása az volt, hogy olyan vezetőre volna szüksége az országnak, aki mögött a közösség tagjai egyöntetűen fel tudnak sorakozni. Érthető, méltányolható. Ezek után vártam, hogy az illető párt nyilván ilyen jelöltet állít. Nem állított senkit, és nem támogatta pl. HUpit sem. De fogadjunk, hogy 25-én ott lesz a cikkük, hogy „ismét itt a választás, ismét osztás”. Szavazatot venni, az igen, felelősséget vállalni, az nem.

A másik. Lett volna még egy komoly induló. Forabonban kiadott egy – azóta törölt – cikket, hogy ő indulna, írt is mellé egy, az aktuális stratégiai kérdésekben világos álláspontot adó programot. Van kormányzati tapasztalata, tudja mit beszél (és ha RL tényleg az, akinek gondolom, akkor igen érdemi arcról van szó). Nem volt olyan nagy párt, amely indította vagy támogatta volna, így a listára sem kerülhetett. Igazán nem akarok beleszólni más pártok dolgába, de mibe került volna pl. a székelyeknek elindítaniuk egy székelyt?

Más országokban is előfordul persze elnökállítási válság. Van, ahol már „egyszemélyessé” vált az ország politikai vezetése, most pl. a lengyelek tértek (vissza) ehhez a modellhez. Az azonban, hogy a top pártokat formálisan nem érdekli, ki lesz az elnök, na ilyen még a Fülöp-szigeteken vagy Nigériában sincs, pláne egy TOP10 országban. Szóval, kedves pártok, ha a tízben szeretnétek tartani a hazát, kapjátok össze magatokat.

Disclaimer. A sorok írója saját erepes politikai pályafutását befejezte, és bár véleménye van, ezt nem saját vagy valamely párt ambícióinak érdekében közli.