Politikai alternatívák e-Magyarországon 2017

Day 3,630, 19:42 Published in Hungary Hungary by aimeisan
Kedves játékostársak!

Lassan eltelt egy év az emlékezetes román háború óta, az évforduló pedig alkalmat ad rá, hogy számba vegyük, mi is történt az elmúlt egy évben és hol is tartunk most. Cikkemben most az e-magyar belpolitikáról fogok írni, olyan kérdésekre próbálva választ adni, mint kik az e-magyar politikai színtér szereplői, milyen alternatívákat nyújtanak, milyen tendenciák zajlanak és mire számíthatunk a jövőben.

A politikai alternatívák hármas felosztását Schelling írta le közel egy évvel ezelőtt. Mivel ez a felosztás nem vesztett semmit az érvényességéből, én csak alkalmazom a jelenlegi viszonyokra és kiegészítem az észrevételeimmel.

A politikai alternatívák Schelling által bevezetett hármas felosztásának rövid ismertetése:

1. (Szélsőséges) nacionalista politikai alternatíva
IRL mozgatórugókból (nacionalizmusból) határozza meg önmagát.

2. Mérsékelt konzervatív alternatíva
e-Magyarország nemzetközi hatalmi és diplomáciai státuszának fenntartására, lehetséges maximális kiterjesztésére törekszik.

3. Ideológiamentes alternatívák
Ha van elv, amelyik a legközelebb áll az antiideologikus alternatívához, az a játékélmény hangsúlyozása. Miközben a mérsékelt konzervatívok a játék keretfeltételeiből, mint adottságból indulnak ki, a szélsőjobboldal hívei pedig az IRL-t (pontosabban: egy IRL gyökerű interpretációt) tekintik igazodási pontnak, az antiideologikus alternatíva harmadik utat képvisel: a kettő között egyedül lehetségeset, a fantázia birodalmáét.

A fejlődéstörténeti sorrend kedvéért az első két alternatívát felcseréltem.


A múlt: Játéktechnikus alternatíva



A játéktechnikus alternatíva a játékon belül értelmezett, ingame eredményeket (területeket, diplomáciai státuszt, bónuszokat, edzőháborúkat) tekinti célnak és racionálisan törekszik ezek kiterjesztésére. Pártjai a KARD, HMSZ, MCP. Az alternatíva elkötelezett a demokrácia mellett, szervezetei működésében ugyanakkor mégsem a demokratizmus elve, hanem az egymás közötti kapcsolatok és tekintélyelv érvényesül, így rendszerére a premodern feudális hierarchia jellemző. Fő erősségei a rendkívül nagy játékbeli tapasztalata, nemzetközi kapcsolatai, és az állami alapfeladatok (edzőháborúk) magas színvonalú ellátása.

Miközben jelentős politikai támogatottsággal rendelkezik, az alternatíva a játékkal együtt maga is válságba került. Ennek a válságnak a lényege, hogy a játékban állandósult egyensúlytalanság miatt a játékbeli eredmények megtartása nem tesz lehetővé semmilyen érdemi aktivitást, így az elsősorban játéktechnikus szemlélet által vezérelt világban a játék végérvényesen befagyott, a játéktechnikus alternatíva így nem képes többé játékélményt nyújtatni. Támogatói azok a főleg erősebb játékosok, akiknek a játékélménye a permanens mozdulatlanság (Semmi) állapotában is biztosított.

Külügyi preferenciáira a nacionalista irányzat van hatással, az ingame eredményeket nem veszélyeztető minimális mozgásteret proAsteria országok elleni (elsősorban diplomáciai) harcra használja fel, ezzel próbálva legitimálni magát nacionalista nézőpontból is.


A jelen: Nacionalista alternatíva



Az önmagát RL nacionalizmussal meghatározó alternatíva a hosszú ideig szinte kizárólagosan hatalmat gyakorló játéktechnikus elit ellenzékeként került hatalomra. Pártja a NÉP. Támogatói és viszonylag rövid idő alatt kiemelkedő pártjának tagjai főleg gyengébb és kétkattos játékosok. Szervezeti működésében az egymás közötti kapcsolatok kevésbé érvényesülnek, ehelyett a vezetés PM-ezéssel teszi hatékonnyá a működést: így a nacionalista alternatíva rendszerére a modern centralizált hierarchia jellemző. Fő erőssége egyben a gyengesége is: mivel keveset volt hatalmon, hitelessége még kevésbé erodálódott, ugyanakkor a tapasztalatlansága miatt a kormányfeladatokat időnként alacsonyabb színvonalon látja el.

Az RL prioritásai segítségére lehetnének a nacionalista alternatívának abban, hogy a játékélményt ne kizárólag a működésképtelenné vált játékból próbálja levezetni. Azonban ahogy a nacionalista alternatíva hatással van a játéktechnikusira, ugyanez fordítva is igaz: a nacionalista alternatíva sem meri a játékbeli eredményeket kockára tenni.

A nacionalista alternatíva így megreked egy köztes állapotban: miközben tudomásul veszi a játék működésképtelenségét, annak kereteit mégsem veti el, emiatt ugyanolyan cselekvésképtelenné válik, mint a játéktechnikus kormányok. Támogatói elsősorban azok a játékosok, akiknek nem nyújt játékélményt a Semmi, elégedetlenek a játéktechnikusok eredményeivel és a játék jelenlegi állapotával, de nem tudják, hogyan tovább.


A jövő: Játékélményalapú alternatíva Semmi



Ez az az alternatíva, ami mindent a játékélménynek rendel alá és semmi se szent neki. Fő pártja az MKKP. A játékélményalapú alternatívát spontaneitás, szervezeti működését posztmodern anarchia jellemzi. Hosszú időn keresztül a nacionalista alternatívával együtt a játéktechnikus elit ellenzékeként működött, időnként a nacionalista alternatíva képviseletének hiányában mainstream ellenzékként, azonban a saját támogatottsága jóval kisebb és a kongában sincs jelen.

A politikai tendencia alapján az MKKP szerepe nőne a jövőben. Ahogy a permanens mozdulatlanság (Semmi) egyre kevesebb embernek jelent játékélményt, emiatt egyre nagyobb igény jelentkezik a változásra, úgy csökken a játékbeli eredmények (területek, bónuszok) értéke és a hozzájuk való ragaszkodás. Egy bizonyos pont után az MKKP-k hatalomra jutnának a világban, és az országok önpusztító viselkedésbe kezdenének a játékélmény érdekében.

(Ilyen önpusztító viselkedésnek volt az előfutára az fsb1000 által indított román háború egy évvel ezelőtt. Ezt azonban nem kizárólag a játékélmény iránti igény váltotta ki, az elindítását csak az tette lehetővé, hogy mindhárom politikai tényező érdekeltté vált benne.)

A politikai tendencia azonban valószínűleg nem elég az MKKP-k hatalomra jutásához, ugyanis van egy fordított hatású tendencia is ezzel párhuzamosan. Ez a kontraszelekció, amit a játék vált ki: a játék elűz mindenkit aki változást akar, de megtart mindenkit, aki nem.

Ahogy haladunk előre az időben, a Semmi egyre több embert hagy játékélmény nélkül akik változást igényelnének, de ugyanebből a körből sokan el is hagyják a játékot, ezzel megakadályozva, hogy bármelyik pillanatban összegyűljön egy olyan tömeg ami hatalomra juttathatná az MKKP-t. A játékélmény iránti igényt így csak olyan szférákban lehet majd kielégíteni, ahol az nem veszélyezteti a játékbeli eredményeket. Ezek magától a játéktól lényegében függetlenek (ilyenek a Plato Foundation programjai, a ClopoyaurTV, stb). Murlockij hasonlatával megfogalmazva, a rallyverseny résztvevői kénytelenek lesznek jojóversennyel szórakoztatni magukat, miután az autókból kifogyott a benzin, és az autótulajdonosok nem engedik meg, hogy a műsor roncsautó-showwá változzon.