Egy kis erep gazdaságtan

Day 1,192, 17:06 Published in Hungary Hungary by Rezangyal

Kicsit meglepődtem amikor az előző cikkem megjelenését követően egy hatalmasat zuhant a forint, de annak nem sok köze volt az ott leírtakhoz. Az egy spontán folyamat nem az állam vagy valaki más okozta, hanem a játékrendszer változása. Rövid távon azért erősödött az arany (vagyis gyengült a forint) mert mindenki egyszerre akart céget alapítani.
Az viszont nem biztos, hogy ez így is mara😛 NAGYON hosszú távon ha az állam nem pótolja a földvásárlásnál távozó 1000 forintokat akkor egyszerűen elfogy a forint a gazdaságból. De persze az állam remélhetőleg észbe fog kapni. Bár ez nem is olyan lényeges kérdés mint amennyire annak látszik. Vegyük mondjuk az IRL példát: 1 dél afrikai rand = 12 japán jen. Melyik az erősebb gazdaság?
Ami számít az az, hogy hány napi munkabérből tudsz megvenni egy tankot? Vagy egy napi munkabéredből hány wellnessnyi kaját tudsz venni? Vagy, hogy hány napig kell dolgozni egy cégalapításra való aranyért/forintért?
Az univerzális valuta tehát igazából nem az arany vagy a forint, hanem a munkanap. Persze attól is függ, hogy kinek a munkanapjáról van szó, de mondjuk vehetünk egy szabvány munkást 600 production ponttal.
Egyrészt persze a munka értéke és a megtermelt javak értéke között van egy egyszerű összefüggés: ha pl. egy kenyérgyári munkás és két gabonaföldi szabvány munkás együttes erővel megtermelnek 100 Q1 kaját akkor a fizetésük 33 q1 kaja ára lesz mínusz adó és cégprofit. Az adó fix (az egyszerűség kedvéért eltekintek tőle), a cégvezér meg annyi profitot zsebel be amennyit tud. De ha lassan több cég van a játékban mint játékos így azért egyik cégvezér sem engedheti meg magának hogy degeszre keresse magát, minimális összeg lesz tehát a cégvezérek jutalma.
A munka és a termények árai tehát nagyjából egymáshoz vannak nőve kb. 33 q1 kaja = 66 wellness = 1 napi munka, már csak azt kellene kitalálni, hogy az arany és a forint árfolyam hogyan viszonyul ezekhez.
Az arany egyrészt a wellness pakkok vásárlásánál jut szerephez, ha olcsó az arany vagyis kevés munkanapba vagyis kevés ételbe/fegyverbe kerül akkor megéri wellnesspakkot használni. Jelenleg 200 wellnessnyi kaját lehet venni 1 aranyból ennek köszönhetően a 2000. legerősebb magyar harcos a kajás köreiben hatékonyabban használja fel a pénzt mint a top1 játékos WP-t használva! A tankok kora tehát lejárt, de ha semmi más felhasználása nem lenne az aranynak akkor a felhalmozódó arany egy idő után olcsóvá válna, ismét megérné wp-zni. Az egyensúly valahol ott állna be ahol a sereg ütés és a tankok wp-s ütésének költsége kiegyenlítődik.
Most azonban az arany egy másik felhasználása került előtérbe, ez pedig a cégalapítás. Hány munkanapot ér meg egy cég? Ha veszünk két gabona és egy q1 kaja céget akkor ezek termeléséből vissza tudom tölteni a wellness veszteségemet, sőt a termékek kb. 85%-át még a piacra is tudom küldeni. Egy cég tehát naponta 0.85 extra munkanapnyi jövedelmet biztosít számomra. Ha 1 hónap alatt akarom viszontlátni a befektetésem akkor 25 munkanapnyi pénzt fizetek maximum a cégért, ha elfogadom, hogy 3 hónap alatt hozza vissza az árát akkor 90*0.85 = 76 munkanapnyi pénzt leszek hajlandó kifizetni érte.
Vagy a másik irányból megközelítve: ha 1 havi megtérülést akarok 10/25 aranyat fogok elkérni egy napi munkámért (amiből 10/30 a profit a többi költség) ha a három havi megtérüléssel is megelégszem akkor 10/76 aranyért fogok dolgozni. És nem legyenek illúzióink, lesznek akik megelégednek napi 10/76 arannyal. Végül is 10 cégnél úgy is minden héten jönni fog egy új. Meg aztán ha az ember 3 hónap alatt megduplázza cégei számát 6 hónap alatt négyszerezi 1 év alatt 16-szorozza, az még mindig durva dolog. (havi megtérülésnél egy év alatt ezerszerezni lehetne a vagyont, az azért elég irreális pár klikkért) A jelenlegi 1 Q1 kaja = 0.01 arany ár mellet egy kenyérgyár+2*gabonaföld kombó esetén 40 napos megtérüléssel számolhatunk, legalábbis ha van üres hely. Ha nincs akkor 3 hónap a megtérülés. Szerintem ettől még "rosszabb" is lesz a helyzet vagyis olcsóbb az áru és a munkaerő (aranyban), persze ha ettől fog visszaszorulni a wp akkor ez nem is olyan rossz fejlemény.
A forint árfolyama meg az összes bér mennyiségétől függ (a munkás dolgozik, de nem kapja meg a munkája során keletkező terményt hanem pénzt kap amiért majd később veszi meg a terméket amit talán épp ő gyártott, másrészt a cégvezér tartalékol pénzt, hogy tudjon fizetni a dolgozónak még mielőtt eladná a terméket). A cégvezetők és a polgárok is rendszerint a bérekkel arányos pénz készletet tartanak maguknál (pl. egy cég esetén 1-5 napnyi pénz vagy ugyanennyi áru van raktáron), az ország összes pénze tehát normális helyzetben nagyjából pár napnyi összes bérnek felel meg. Az árak és a bérek forintban tehát eléggé állandóak, legalábbis ha nem változik a GDP és a forgalomban levő pénz mennyisége. Az önellátás és a minimálbéres foglalkoztatás kisebb pénzforgalmat igényel így egy kicsit gyengíti a forintot, a területvásárlás viszont erősíteni fogja.

Összességében tehát én arra számítok, hogy a munka az árak és a forint értéke egymáshoz képest nem nagyon fognak változni, az arany ár pedig egy kicsit még nőni fog, de ez nem tragédia.

Itt Vote+Sub, Burgenlandban pedig szavazzatok rám!
A Szent Korona Szövetsége színeiben indulok, Itt jegyet is kaphatsz: #ludovikaszovetseg