[Vikat] DIY: Nutikodu värk

Day 5,546, 04:16 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat


Üle pika aja on tekkunud mul nutikodu arendamise tuur. Seda juhtub paar korda aastas ning selle käigus astun jälle sammukese edasi nutikodu sõltumatuse poole. Lõppeesmärgiks oleks luua nutikodu mis on täielikult sõltumatu. Enamus nutikodu süsteeme ju sõltuvad internetist, kuskil kaugustes asuvast pilvest mille töökindlus olenevalt teenusosutajast võib olla erinev. Tegelikult nad töötavad hästi aga no vähemalt sportlikust huvist tahaks ikka ise midagi ära teha.

Siiani olen tegelikult nutikodu katsetusi teinud suht minimaalselt ja igasuguseid nutilüliteid mis mul kasutuses igapäevaselt on vähe. Hetkel ongi ainult üks nutilüliti ekspluatatsioonis. Selleks on Sonoffi RF toega nutilüliti ehk siis ta on puldiga lülitatav välivalgustus. Tundub vähe aga siiski päris mugav. Tuled töölt kõik on pime ning nipsti puldist vajutad liikumistee ilusti valgeks. Kuidas küll enne ilma selleta hakkama sain?

Pilt 1: RF võimekusega nutilüliti Sonoff Basic

Jõulude ajal sai aga jälle Sonoffi nutilülitit kasutades jõulutulesid lülitada. Täpsemalt kasutasin ma Sonoffi nutipesa S26. Programmeerisin nutitlefoniga kenasti ära millal soovin, et sisse lülitataks ja millal välja ning kogu jõuluaja ta kenasti õues toimetas.

Suvel-sügisel kui elektri hinnad olid kõrged ja mul oli börsi pakett kasutasin sama nutilülitit rahasäästuks. Soojendasin elektriboileriga vett ainult siis kui elekter oli odavam. Vaatasin iga päev kell 13:45 Nordpooli kodulehelt järgmise päeva hindasid ning tunni täpsusega sai pandud paika millisel tunnil tasub vett soojendada ja millisel mitte. Päris mitmeid eurosid sai nii säästetud. Siiski nõudis see päris suurt tööjõukulu ja tekkis küsimus kas selline toimetamine kuluefektiivne on. Pikas plaanis kindlasti oli see aga jätkusuutmatu tegevus, sest tüdimus tekib ruttu. Aga ca 3 kuud pidasin vastu kuni sai selle va universaalteenusega liitutud.

Aga selle aja ma ei passinud niisama, ma otsisin lahendust kuidas seda automatiseerida. Enefitil on õnneks väga asjalik API elektrihindade päringute tegemiseks. Kirjutasin siis Pythoniga vastava koodi, mis tegi päringu, valis välja odavad tunnid ning andis iga tund vastuse kas on käes see tähetund kui elekter on ODAV. Selle lahenduse juurutamine aga takerdus kuna S26 nutipistiku juhtimine kasutades originaal tarkvara osutus võimatuks.

Pilt 2: Sonoff S26 omas hiilguses

Takistuse ületamine aga ei olnud üldse võimatu. Olin varemgi lülititele kolmanda osapoole tarkvara peale pannud. Mul on olemas vajalik "usb to serial" konverter jne. S26 kohta uurides selgus, et tarkvara "swapimine" on sellel küll võimalikult keeruliseks tehtud kuid siiski teostatav. No võtsin siis kruvika, kruvin kaks kruvi kolmest juba lahti aga ohooo... kolmanda kruvi on hiinlased kinni liiminud. No on kurinahad.

Ei tahtnud enda peent vintage elektroonika kruvikeerajat ära lõhkuda ning selleks päevaks jäi asi katki. Aeg läks ja läks kuni tuli universaalteenus juba nina alla. Tuhin lõppes ning sinna see asi jäigi.

Kõige selle aja sees jõudsin aga mõelda ka alternatiividele peale Tasmota. Tasmota nutilüliti firmware on ju lahe aga veel lahedam oleks endale oma personaalne tarkvara kirjutada. C-d ma ei oska aga Python võiks öelda on päris kenasti käpas ja üldiselt ma koos Stackoveflow ja Google abiga hätta ei jää. Hea näide on Air Estonia info kogumine.

Nii ma siis leidsin Micropythoni, mis on just neile nutilüliti mikrokontrolleritele mõeldud. ESP8285 kiip on nendes lülitites kõige enam kasutatav. See erineb algsest ESP8266 kiibist sellega, et ta on nö kõik ühes kiip. Kui ESP8266 peab olema väline mälumoodul lisaks siis ESP8285 puhul on kõik kenasti koos ühes kapslis.

Peab ütlema, et Micropython on päris võimekas asi. Jah puhas C on palju kiirem aga ega Micropython ka alla ei jää. Jookseb ta ju rauas ka tegelikult C-na.

Pilt 3: RF 433MHz transiiver ja resiiver moodulid

Seekordses nutikodu tuhinas on plaanis katsetada RF moodulite ja Raspberry Pi-ga, et kontrollida puldiga ka kõige kaugemaid lampe nii toas kui õues. Aga selles mõni teine kord siis kui jupid käes ning koodid jooksmas.

Hea lugeja, millised on sinu kogemused nutikodu ja nutilülititega? Milliseid kasutad, kas DIY nii rauas kui koodis on sinu teema?