Коза

Day 2,468, 03:34 Published in Bulgaria Bulgaria by Kuzzuri

Здравейте, понеже изпълнявам мисията на ПУТО ще напиша статия за козите. Моля за коментари и ако не сте габровци по 1 съб няма да е излишно.



Видове кози в България


Домашна коза
Домашната коза (Capra Domesticus) е чифтокопитен бозайник от род Кози. За неин пряк предшественик се смята дивият Безоаров козел (Capra aegagrus), срещан и до днес в планините на Предна Азия.
Физически характеристики
Физически характериски на една такава коза са окраската и рогата. Като окраската може да е от чисто бяло до черно, а рогата да са 3 вида - Прави, Спираловидни или Извити назад.
Начин на живот и хранене
Домашните кози предпочитат листата на храсти и дървета но се хранят и със сено, житни култури и гранулирани храни. Живеят около 15 г.
Отглеждат се заради млякото, месото и кожата си, а ангорската порода и заради вълната си, от която се произвежда вълнен мохер.
Разпространение
Разпространението на една домашна коза в България е доста голямо и те са често срещани животни унас.




Дива коза
Дивата коза (Rupicapra rupicapra) е тревопасен бозайник от разред Чифтокопитни (Artiodactyla), намиращ се в отделен род Диви кози (Rupicapra), заедно със сродната ѝ пиренейска дива коза.
Сведения
Козината през лятото е къса и гладка, а на цвят е светлокафява или червеникаво-кафява. През зимата тя става шоколадово кафява, а космите по гърба нарастват до 10-20 см. Долната страна е светла. Обикновено краката са по-тъмни. Има малка козя брада. Челюстите, бузите и носът са бели. От окото до муцуната преминава черна ивица.
Начин на живот и хранене
Придвижва се отлично по стръмни и скалисти участъци с голяма сигурност и прави големи скокове над планински пропасти. Самото придвижване е ходом или със скокове, почти никога в галоп или тръс. Не съществува друго животно, можещо да ѝ съперничи в ловкост и скорост на придвижване по стръмни терени. Практически никой от естествените ѝ неприятели не може да я застигне в преследване, дори скалният орел може да залови само съвсем млади диви кози.
Храни се с всякаква храна от растителен произход, зимно време изкопава корени и яде също така мъх, лишеи и пъпки.
Разпространение в България
В България може да се види в планините: Рила, Пирин, Стара планина и Витоша. В миналото популацията е била значително по-голяма. Днес 80% от дивите кози на територията на ЕС се срещат в гореспоменатите паркове на България, както и в държавните дивечовъдни станции в Западни Родопи.