Sfondo on/off

Join the new world

 

çfare duhet te bejme?

Giorno 1,803, 06:50 Pubblicato in Albania Albania da Arius argiri

Vetem pak dite na ndajne nga zgjedhjet presidenciale dhe ndryshe nga heret e tjera akoma askush nuk e ka vene kanidaturen per president.Dhe kjo sepse askush nuk guxon te marri pergjegjesine ti ngarkoj vetvetes detyren te qeverisi Shqiperine ne nje situate kaq te veshtire dhe te mjerueshme.Valle si arriten deri ketu?
Gjate gjithe historise se shtetit shqiptar ne kete loje kemi votuar qorrasi per president si Ninoja i VI i cili nen petkun e “babait te kombit” dhe te heroit te zbritur nga qielli fitonte sa here qe vinte kanidaturen ,presidenca e se cilit ndiqej ne menyre te pashmangeshme nga nje president kukull i perzgjedhur serishmi nga Ninoja dhe grupi i tij ! Them president kukull sepse ky ne qeverisjen e tij nuk ndryshonte asgje nga menyera e qeverisjes se Ninos!
Dhe keshtu fabrikat te ashtuquajturat shtetrore drejtoheshin dhe drejtohen nga te njejten emra banka nga te njejtet emra per te mos folur per maredheniet me Edenin qe Ninoja ishte apo nuk ishte ne qeveri nuk i lejonte askujt tjetri te fuste hundet!
Rezultati eshte qe sot jemi te pushtuar qe sot kemi nje banke te falimentuar qe sot zbulojme qe fabrikat shtetrore jan shitur nga individet si Claudek si te ishin prone private qe sot askush nuk ve kanidaturen per president sepse çdokujt prej nesh i eshte mohuar te mesoj se si qeveriset nje shtet !
Pra edhe pse kemi shume parti sistemi e qeverisjes se Ninos e ka bere te paafte politiken shqiptare (Edhe pse kemi kaq shume parti !) te krijoje udheheqes te rinje te afte per te qeverisur shqiperine !
Por a eshte fajtor menyra e qeverisjes se Ninos shkaktar i situates ne te cilen gjendemi sot?
Aspak ! Fajtor jemi ne qe i kemi dhene voten ne menyre te vazhdueshme kanidateve per president qe na kerkonin voten nderkoh qe nuk paraqisnin asnje program qe synonin te realizonin gjate qevrisjes se tyre!
Pra kemi qene ne qe kemi votuar per nje politik shterpe te drejtuar nga njerez shterp qe beheshin president thjesht per te marre nje medalje dhe qe ashtu siç vinin edhe largoheshin pa bere as edhe nje ndryshim te vetem!
I fundit i ketyre presidenteve te denuar nga sistemi i Ninos per te qene shterp ishte Festim Beqa !
Thuajse te gjitha partite mbeshteten kanidaturen e tij te propozuar nga Ninoja!
Kryetarit te partise vetvendosja kur me propozoi qe ta mbeshtesja festimin i thashe se Festimi nese nuk do te guxonte te shkaterronte menyren e sistemin e shtetit te Ninos ishte i denuar te behej nje president kukull sepse nuk do te kishte ne dor asgje pra nuk kishte ne dore as fabrikat shtetrore nuk kishte ne dore as banken dhe nuk kishte ne dore as maredheniet me Edenin dhe si ashtu siç do te vinte edhe pse i perkrahur nga te gjitha partite ashtu edhe do te ikte ! Pra pa bere asgje!
Por Festimi u perpoq te bente diçka …
Dhe kjo “diçka” ishte perpjekja per te paguar borxhin qe i kishte lene trashegim bankes se shtetit shqiptar qeverisja apo me sakte keqqeverisja e ninos dhe visarit. Por per te lare kete borxh Festimi ndoqi serishmi menyren e preferuar te Ninos dhe Visarit qe ishte ngritja e taksave dhe kerkimi i ndihmave nga qytetaret ! Rezultati ?Ekonomia e shqiptareve u rendua edhe me tej nga pesha e taksave dhe Bankes i shtua nje gjob tjeter edhe ne all sepse shume ndihma u dhane nga multet duke bere ne kete menyre qe shteti shqiptar te falimentonte komplet sepse perveç se do ti sekuestrohej e gjithe depozita qe kishte ne banke do ti bllokohej mundesia per te patur all per veprimtarine e tij ne rastin e nje pushtimi te huaj !
E pra ne kete gjendje eshte krejtesiht normale qe asnje kanidat nuk deshiron te marri persiper te drejtoj shqiperine!
Megjithate te gjithe jemi te ndergjegshem se duhet te bejme diçka !
Çfare?
Se pari une mendoj se presidenti i ri i kujdo partie (Per mua eshte me mire qe te zgjedhim nje president te unitetit kombetar!) te hapi nje forum te te cilin pasi te mbledhi te gjitha idete lojtareve per zhvillimin e shtetit shqipetar te organizoj nje kuvend te pergjithshem (Ne te cilen te mblidhem kryetaret e kryesive te partive dhe individe te cilet jane shquar ne dhenien e ideve te reja !) ne te cilin te diskutojm bashkarisht per krijimin e nje programi politik zhvillimi per Shqiperine!
Nga ana ime une mendoj se presidenti yne i ri duhet te ndermarri keto hapa te para per zhvillimin e vendit !
1.Heqja dore nga politika e forcimit te shtetit duke perkrahur zhvillimin e lojtareve pra qe shteti te jet sherbetor i qytetareve dhe jo qytetaret sherbetor te shtetit (Siç ka ndodhur ne sistemin e qeverisjes qe krijuar nga Ninoja !) dhe per te bere kete duhet ..
A.Ulja e taksave (E cila do diskutohet nga kuvendi i siperpermendur!)
B. Shitja e fabrikave shtetrore dhe me fondet e mbledhura te paguhet borxhi i bankes shtetrore sepse me nje banke shtetrore te falimentuar shteti shqiptar do ta kete thuajse te pamundur te kryej veprimtarine e tij ne rastin e pushtimit.
C.Dhenia e ndihmave te perditeshme vetem per divizionin e I dhe grumbullimi i fondeve te cilat do te perdoren vetem te rastin e betejave te rendesishme per çlirimin e atdheut.
D.Nese do te kemi fonde te mjaftueshme ndihmat te jepen ne all duke i dhene mundesine qytetareve ti investojne ato aty ku ata mendojne se jane me te nevojshme per ekonomine e tij personale.
2.Depolitizimi i divizioneve shtetrore!
a.Kapitenet e divizioneve shtetrore te zgjedhur me anen e votave e antareve te zgjedhin nje komandant te cilit presidenti ti japi ne perdorim acc e komandantit te divizionit .Ky komandant sapo te zgjidhet te heqi dore nga çdo veprimtari politike dhe te merret vetem me drejtimin e divizionit.
b.krijimi i nje shtabi te pergjithshem te ushtrise ne te cilin te marri pjese Presidenti dhe te gjithe komandantet e divizioneve shterore dhe MU private .Shtabi te shpalli urdherat ushtarak dhe te gjithe komandant e divizioneve dhe Mu qe do pranojne te jene pjese e tij te zbatojne keto urdhera pa asnje diskutim.
3.Krijimi i nje grupi lojtaresh qe nen drejtimin e Presidentit te jene gjithmone te pranishem ne chatin e Edenit duke synuar ne krijimin dhe forcimin e aleancave individuale me shtete te veçante dhe njohja sa me e madhe e politikave te Edenit duke i kushtuar nje vemendje te veçante edhe forcimit te aleances me SH .B .A!
Ne maredheniet me shtetet e tjera Shqiperia te ndjeki parimin sa me jep aq edhe do te jap. Shteti shqiptar duhet te kete gjithmone pasrasysh se se pari mbi te gjitha te jene interesat e Shqiperise dhe pastaj ato te Edenit qe te mos ndodhi si ne luften e fundit kunder Maqedonise qe ne vend qe pas fitores se pare te ruanin forcat per te mbrojtur vendin harxhuam se koti te gjitha energjite ne nje lufte per te çliruar Italine dhe aq me teper duke mos e kordinuar aspak luften tone me ate te Sh BA !
4.Trasparenca politike dhe ekonomike.

 

Commenti

enzq
enzq Giorno 1,803, 06:59

Arius 4CP

armandshala
armandshala Giorno 1,803, 07:05

Do Me Pelqente Te Shihja Nje Her Ariusin President...Sepse Ai Ka Kundershtuar Me Force Cdo Qeveri...Do Ishte Bukur Te Shihnim A Do Sillte Ndryshime...Kam Besim Se Dicka Do Ndryshoje Per Mire...

ILLYRIAN Pirat
ILLYRIAN Pirat Giorno 1,803, 07:16

arius i degjon keta !? ç'mendon !?

kelmendas
kelmendas Giorno 1,803, 07:22

Arius +1 4CP le ta shofim se sa i forte je ti 😃 a ke guxim te kandidosh ? une ta jap voten 🙂

Shqipdon1
Shqipdon1 Giorno 1,803, 07:56

+ 1 per CP pi meje tprovojm edhe ty.

ALB FoRcE
ALB FoRcE Giorno 1,803, 08:35

arius for CP +1

kushtrimzz
kushtrimzz Giorno 1,803, 08:49

Arius pasi ti ke zgjidhje per gjithqka,hajde kandido per CP te shofim se qka di te besh!
Shpresoj se jo vetem llapa llapa ...

Roland231
Roland231 Giorno 1,803, 09:08

O djem hajde ta votojm ariusin veq me kshyr qa po ban, sjam me asni parti po pa e votue ska me lan veq me kshyr qa po ban se shum kritokon, edhe pse kto presidentat tjer sjan kan keq.

LiLo1
LiLo1 Giorno 1,803, 09:33

ironija eshte vetem demostrim i humbesit

tori01
tori01 Giorno 1,803, 09:45

v

Soldiier 95
Soldiier 95 Giorno 1,803, 09:45

hahhahahahahah

Arius prek ne toke njeher 🙂

Elbunit
Elbunit Giorno 1,803, 10:00

Arius nese kandidon ke voten time 😃

Fati Ahmeti
Fati Ahmeti Giorno 1,803, 10:06

edhe voten time e ke

VisarJ
VisarJ Giorno 1,803, 10:57

Tung Arius,

Te kom thone edhe me heret qe je idiot. Kam pritur se do te me demonstrosh kunder, mirepo si duket nuk kam fat.

Une kam qene kunder politikes se rritjes se taksave ne normat e propozuara. Ne pozite keshilltari (ngase NUK jam, dhe e perseris per koken tende te vogel - NUK JAM Minister i Ekonomise/Financave) une kam kundershtuar kete norme dhe si kongresmen kam votuar kundra ligjit.

....

VisarJ
VisarJ Giorno 1,803, 11:00

Pasiqe ai tanime ishte votuar, une propozova nderrimin e tij: shih ligjin - http://www.erepublik.com/en/main/law/Albania/117462 i cili u refuzua nga kongresmenet.

Eshte nje paradoks se si falen kongresmenet ne cdo kritike publike, duke pase parasysh se ata jane pergjegjes per ndryshime ligjesh dhe ata mund te shkarkojne presidentin. Po kjo eshte nje teme tjeter.

Une isha poashtu kunder propozimit te presidentit festimbeqa per formen e kthimit te "borxhit" ...

VisarJ
VisarJ Giorno 1,803, 11:04

... kete e bera edhe publikisht ne artikujt e tij - http://www.erepublik.com/en/article/shqiperia1-2140012/1/20 (Nje pjese e muhabeteve shkon ne mesazhe, po ato rralle shihen.)

Andaj te lutem mos deklaro dicka te tille " Festimi ndoqi serishmi menyren e preferuar te Ninos dhe Visarit"... mos e lsho fjalen si me lshu mutin.

Kisha shkru nje replike ne planin tend sa per te stimuluar debat, por e kam verejt moti se nuk ja vlen ne rastin tend.

Mos me permend emrin, te lutem.

V.

Arius argiri
Arius argiri Giorno 1,803, 11:59

visar te falenderoj per "idiotin" edhe pse mund te perdorje fjalet shqip si i marri,i çmenduri,budallai,i leni e tj etj! kur flas per rritjen e taksave nga festimi nuk kam parasysh reagimin tend ne lidhje me propozimin dhe ngritjen e fundit te taksave por me menyren apo sistemin ekonomik qe ti ke mbeshtetur dhe ke keshilluar te zbatoojne te gjithe presidentet e shqiperise deri me sot ! pra shteti ka nevoj per all per kete apo ate gje dhe zgjidhja e vetme qe ju keni dhene eshte rritja e taksav

Arius argiri
Arius argiri Giorno 1,803, 12:02

e imja eshte diametralisht e kundert! pra jo forcimi i nje shteti me anen e rritjes se taksave gje qe sjell vetem shperdorime dhe korrupsion por ulje taksash te cilat do te çojne ne forcimin ekonomik te qytetareve dhe forcimi i qytetareve ne menyre te pashmangeshme do te sjelli edhe rritjen e forces se shtetit ne te cilin ata jane qytetatar!!!se dyti une kam shprehur ketu disa propozime per te dale nga situata e veshtire ne te cilen gjendemi nderkoh qe mendoj se keto propozime duhet te vinin

Arius argiri
Arius argiri Giorno 1,803, 12:04

nga ju qe keni qeverisur ne menyre te panderprere dhe tani qe e late shqiperine ne mut heshtni!
eshte pikerisht tani momenti qe ti visar nino te dilni ne skene dhe te tregoni vetveten dhe te zhbeni demin e bere me ose pa dashje nga vete ju!!!

Arius argiri
Arius argiri Giorno 1,803, 12:31

emrin nuk mund te mos ta permend sepse tashme ti je pjese e historise se shtetit shqiptar ne ealbania!
sa per repliken do ta mireprisja me kenaqesi sepse vetem me anen e diskutimit lindin idet e reja qe sjellin zhvillim! sikur ju te kishit diskutuar ne menyre konstruktive artikujt qe ju kritikonin 6 muaj me pare dhe me pare akoma se une te hyja ne loje tanime nuk do te ishim ne kete gjendje!

Arius argiri
Arius argiri Giorno 1,803, 12:38

kushtrim une nuk kam kerkuar asnjehere te qeveris sepse jam kunder qeverisjeve individuale! prandaj kam propozuar organizimin e nje kuvendi kombetar dhe nje qeveri te unitetit kombetar ne te cilen te perfshihen pjesa derrmuese e partive! ty pse te paska shkaktuar kaq merzi artikulli im nderkoh qe emrin tend nuk e kam permendur ? apo sepse ndoshta se fundemi e ke kuptuar se edhe ti vete ke bere pjese ne ata qe une kam quajtur presidenta kukulla te Ninos? Me vjen keq por keshtu ka qene

Arius argiri
Arius argiri Giorno 1,803, 12:39

Ninoja ka shfrytezyar mirebesimin tuaj dhe ju ka perdorur si kukulla qe vinte dhe hiqte ne karrigen e presidentit per ti mbajtur vendin e ngrohte!

Arius argiri
Arius argiri Giorno 1,803, 12:41

me kenaqesi do te pranoja te isha ne nje qeveri ne te cilen te beje pjese edhe ti por ne nje qeveri ne te cilen te kishim mundesine te diskutonim dhe te vendosnim per çdo problem!

donlaerto
donlaerto Giorno 1,803, 12:42

pjesa me e dhjere eshte se Ninushka eshte minister i mbrojtjes ne kete qeveri

AlBrave
AlBrave Giorno 1,803, 12:50

President eshte Festimbeqa, pastaj jane Kushtrimzz, Fessti, Peyoni dhe Labern.
Une besoj se njeri nga keto tre te fundit do kandidohet si president nga grupi i Simpsonave sa me qeveris edhe duke bere pak shaka.

Problemi eshte se ska strukture, ska mendim dhe ska demokraci.

Kjo nuk eshte vetem loje lufte, se lojra luftrash ka plot. Kjo eshte loje e formimit te kombit nepermjet mendimeve dhe ideve, ne nje proces demokratik, duke respektuar debatin dhe angazhimin. --

kushtrimzz
kushtrimzz Giorno 1,803, 14:04

Arius argiri, me t'thone te drejten nuk e kom lexu komplet artikullin,kshtu qe komenti im nuk kishte lidhje me artikullin,thjesht dua te shof te gjithe ata qe jane shkruar dhjetera artikuj me plane e sygjerime ti realizojne vet dhe te mos mbesin ne leter 😃

E sa per mua,une e kom perfundu misionin tim ne kete loje,kom kontribu me sa kom pas mundesi,gjithmone kom jep maksimumin qe te shof Shqiperine sa me larte,mu bene 1 vjet ne loje,dhe nuk besoj se do humb me shum kohe ne loje !

sweeney.tod
sweeney.tod Giorno 1,803, 14:52

ARIUS PER CP VOTE

DonKokona
DonKokona Giorno 1,803, 16:02

it looks like arius is a big ass hole i readed a lot of his article saying albania must do this and must do that.
I dont understand why are trying to teach others when they dont whant to listen you

ikonomista
ikonomista Giorno 1,803, 17:31

Arius pse spo kandidon per CP??
prej komenteve po muj me vrejt qe ki me fitu nese kandidon,edhe po m'doket qe ti je ai qe po vun per ni CP medale...veq edhe po tutesh pak a ?

Ori von Quirnheim
Ori von Quirnheim Giorno 1,804, 04:00

Arius is one of the very few individuals that talk in the name of neutrality and for eAlbania, there's not much to disagree about this article, it's a neutrality that has been missing in eAlbania for a long time. Let's see now if he has got enough balls to submit his candidacy and take that responsibility

Autochthonous Kosovo
Autochthonous Kosovo Giorno 1,804, 11:27

Pershendetje Arius!
Komplimenta per artikullin & frymen e palodhshme x te shkruar!
Nuk e di nese kjo vjen si pasoje e pakenaqesive te tua apo qe ti me gazeten Rimekembja te marresh medaljen Media Mogul.
Shpesh here tek sa lexoj artikujt e tu them brravo ,1 lojetar i perpikte dhe pse gezon pakenaqesine e disave,je goxha kontribues ne fjale!Ajo qe une si Zhvejk dhe disa lojetare te tjere po bejme eshte mbeshtetja per kandidaturen tende,me keq se kaq smund te behet keshtu qe kandido!
Rrespekte!

 
Lascia il tuo commento

Cos'è questo?

Stai leggendo un articolo scritto da un cittadino di eRepublik, un coinvolgente gioco di strategia multiplayer basato su paesi della vita reale. Crea il tuo account e aiuta la tua nazione a ottenere la gloria mentre diventi un eroe di guerra, un famoso editore o un guru della finanza.