Лига савезника (3. измењено и допуњено издање)

Day 3,899, 07:14 Published in Serbia Serbia by Sljivo



Прошле године сам одрадио превод ивента који подсећа на ово што нам сада спремају. Пошто још није објављен апдејт на ту тему, узмите наводе из овог текста само оријентационо. Можда ће ове године бити неких измена, које ћу уносити као преправке текста (ЕДИТ). За сада, једина упадљива измена у односу на прошлу годину коју сам видео су сладоледи - који дају 50 здравља, и који се добијају као награда за домаћинско испуцавање у току дана (заједно са златом).



Кога занима како је то прошле године изгледало, може да погледа превод овде: https://www.erepublik.com/en/article/-1344-2650156/1/20

А оно што су админи писали прошле године (на енглеском) овде: https://www.erepublik.com/en/main/latest-updates/0/299

Лига савезника је догађај који је прошле године увео неколико новина. Промењен је начин на који функционишу МПП (пактови узајамне заштите, тј. савезништва), али и систем награђивања за доприносе у борбама.

За почетак, свако од нас је током трајања турнира распоређен у једну од пет лига, на основу активности претходних месеци. Свака лига је добила име по неком историјском генералу. Поред тога, за сваку лигу постоје нека специфична правила.



За почетак: пет генерала су:
1. Карло Вел’ки,
2. Монтгомери,
3. Јулије Цезар,
4. Саладин
5. Симон Боливар (по коме је Боливија добила име, као и боливаризам, идеологија Уга Чавеза у Венецуели).



Лика дала девет генерала, а Ереп само пет нашао за лиге. Срамота!

Углавном, поени ће да се скупљају тако што ударате за савезнике и трошите енергију. Рачунају се борбе не само у директним савезничким биткама, него и устанци у којима се налазе наши савезници. На списку поред активних битки биће сличица која указује да тамо треба да се удари да би се узели поени. То је ова сличица два типа који се рукују. Значи, тамо треба да се бије.



Када се уђе у битку у којој могу да се узму поени, видећете овај симбол двојице која се рукују. Са сваким ударцем, пуни се зелени круг. Сваки пун круг означава да сте добили поен.




Као и прошле године, сваког дана делиће се четири награде у злату, а ове године и сладоледи који дају 50 здравља (деле се дневно 5, па 10, па 15, па 20 сладоледа). До њих се стиже тако што се скупљају ивент поени (троши енергија у биткама за савезнике, које су означене оним руковањем).

Свака лига има своје услове и награде.

Значи, ако си у лиги Јулија Цезара, може да се деси да угледаш ово:



У овој лиги за сваки поен биће потребно је да се потроши 50 енергије. Само “округли” поени ће да се рачунају - значи, ако на крају битке уложите 40 енергије више, то се неће рачунати у поене. То ће да пропадне, пошто се неће преносити у следећу рунду. Ако заглавиш у некој другој лиги, количина енергије коју мораш да уложиш за један поен ће бити много већа. Мени у Монтгомери лиги треба 800 здравља за један поен. Ако до краја битке потрошим 750 здравља - бачен поен.

У току дана, моћи ће да се откључају четири награде у злату и сладоледима - а овде треба пазити, пошто ће моћи да се подигну само до краја тог дана (дакле до јутарње промене дана у 9:00).

ЕДИТ: У зависности од тога у којој сте лиги, разликују се и награде у злату и сладоледима које можете да покупите у току дана (видети коментаре испод). "Слабије" лиге (оне у којима се осваја поен са мање утрошеног здравља) имају и мање награде у злату. Разликује се и број дневних поена које је потребно освојити у току дана. На пример, ако је у Цезаровој лиги потребно 48, у Монтгомеријевој се "јури" само 20.



ЕДИТ: Разлике у наградама у злату и сладоледима по лигама исто нису занемарљиве. Ево, на пример Боливар и Монтгомери:






Они који се поштено испуцају и одраде све могуће током овог догађаја, добиће одликовање са ликом у чијој лиги су били. Најбољи у свакој лиги биће награђени са додатним тозла, на основу тога како се пласирају у топ 100 на крају догађаја (по броју поена).




У зависности од количине чокси које имате, и амбиција у игри, можете да израчунате да ли вам се исплати да јурите награде. Прошле године су оне биле само у злату, ове године дају и сладоледе уз злато, тако да ће вероватно бити исплативије да се прже чоколадице.


Сад мало стратегије...


Ако остане све као прошле године, државне војсковође (диктатор, председник, премијер и министар одбране, зависно од типа власти у држави) моћи ће да бирају савезнике за које ћемо се тући без потребе да се селимо. Ово је важна ствар, зато што ћемо моћи да се бијемо само у оним биткама у којима нас наш војсковођа распореди (без селидбе). Сада је за то да се боримо за савезнике без селидбе (осим у устанцима) довољно да имамо потписан МПП са њима. Током догађаја то неће бити случај.

Е, овде креће да буде мало компликовано…
“Пошто је финансирање војне кампање скуп подухват” (како су писали прошле године), само 15% укупне светске војне силе може да буде активирано у бици и да профитира од борбе са предношћу домаћег терена. Војна сила сваке појединчане државе рачуна се у односу на то колико смо се испуцали претходне седмице.


Ако ништа нисте схватили, пробаћемо да то објаснимо на њиховом примеру. Значи, ако Русија представља 1,84% светске војне силе и њен председник одлучи да активира снаге по реду као на слици под А, Пољска неће моћи да профитира од борбе на домаћем терену. Али тиме што унапреди Пољску на листи, омогућава Пољацима да се боре за Русију са својих територија (не морају да путују). Овај распоред може увек да се мења.





Прошле године је ово за Србију представљало мали проблем. Ако и даље остане на снази ограничење од 15% светске штете која може да се активира на овај начин, Србија вероватно ни ове године неће моћи да активира Румунију као савезника. Прошле годиен је Србија са 11% глобалне штете била прилично ограничена у том смислу.



Желим вам да се опарите, колико је то могуће и да се поштено исцимате за наше савезнике. А ја ћу гледати да ажурирам текст када будемо имали више података.

P.S. Монтгомери је током другог светског рата стекао статус легендарног генерала - а ова анегдота из његове биографије је једна од најпознатијих.




Ипак, мени се чини да је (навикли смо) испало безвезно што нису пробали да ове године направе одликовања са именима генерала из земаља у којима се ова игрица заиста игра. Ја бих се свакако више цимао да окачим медаљу са ликом овог генерала, него тамо неког Монтгомерија (који нит пушио, нит пио, а чини ми се да није седео ни на ладном бетону):