Priča o Vojteku, medvedu Kaplaru u Drugom Svetskom Ratu

Day 4,676, 18:15 Published in Serbia Serbia by Major Zoran Karlica

U današnjem članku neću pisati o herojskim podvizima nekog vojnika, već o jednom zanimljivom borcu u redovima Poljske vojske.

Nakon izvršene invazije na Poljsku, SSSR je deportovao oko 300.000 Poljaka iz svoje okupacione zone u kampove po unutrašnjosti Rusije. Dogovorom izmedju SSSR-a i Saveznika 1941. većina Poljaka je bila amnestirana i formirana je Armija Poljske u SSSR koja je brojala oko 30.000 vojnika.

U proleće 1942. godine, armija je reformirana u Andersovu armiju, i dogovorom između Poljske vlade u izgnanstvu i SSSR-a biva prebačena u Iran zajedno sa delom civila. Kako priča kaže, na železničkoj stanici su videli meče koje je pronašao neimenovani Iranski dečak. Praunuka Poljskog Generala Dugošovskog, Irena je molila Poručnika Anatola da skupe pare i otkupe meče.



Ne bio tvrdoga srca Poručnik, i meče je kupljeno, i naredna tri meseca provodi zajedno sa izbeglim stanovništvom u kampu pored Teherana pod brižnim okom Irene. Tu upoznaje i svoje buduće saborce jer biva poklonjen 22. Artiljerijskoj četi za snabdevanje i dobija ime Vojtek.

Kao i svako drugo živo biće koje potpadne pod "Slovenske gene", Vojtek je vrlo brzo zavoleo alkohol i cigarete. Verovatno da je uticaj imalo i to što mu je mleko davano iz boce za votku, a neretko je bio čašćavan i pivom od strane vojnika. Može se reći da je stvarno imao problema sa pušenjem, jer kad god bi mu vojnici dali cigaru, uzeo bi dim, a zatim pojeo cigaretu.

Vojnici su ga naučili da salutira a zauzvrat, on im je davao časove rvanja. Imitirajući svoje saborce, marširao je na zadnjim nogama i postao nezvanična maskota čete.



Došao je i taj dan da se krene u nebrano, invazija iz Egipta na Italiju, pod komandom Britanske 8. Armije. Britanci takvi kakvi su, nisu dozvolili Vojteku da kao maskota ide sa vojskom, stoga je ponovo proradio "Slovenski gen" medju Poljacima, i da bi zaobišli propis, regrutovali su Vojteka koji je dobio svoj čin i serijski broj.

Britanski vojnici su u početku bili vrlo skeptični i pitali su se šta on radi na frontu? Jer, Vojtek je u početku borbe samo sklanjao prazne čaure. Kasnije je, ponovo imitirajući saborce iz čete, kutije sa municijom istovarivao i utovarivao na kamione sam samcat! Inače za taj posao bi bilo zaduženo četiri vojnika. Za svoje zasluge, unapredjen je u čin Kaplara, a njegova četa postavlja njegovu siluetu sa granatom za svoj amblem.

Amblem 22. Artiljerijske čete za snabdevanje


Nakon rata, Vojtek zajedno sa vojnicima iz čete biva transportovan u Škotsku. Usled prijateljske naravi, u Škotskoj stiče veliku popularnost i biva proglašen počasnim članom društva Poljsko-Škotskog prijateljstva. Nakon demobilizacije, predat je na staranje zoološkom vrtu u Edinburgu gde je i uginuo 1963 godine.

Nadam se da vam se dopala i ova priča, a ako znate još neke detalje iz Vojtekovog života, slobodno je podelite u komentaru.