H-war

Day 5,388, 04:15 Published in Bulgaria Bulgaria by AudAncho

Бях подготвил занимателна статийка, но puf paf пусна "газова бомба" и се налага да реагирам.

Когато някой чуе "Булгаргаз" разбира "вносител на природен газ". Но държавната "Булгартрансгаз" се занимава и с други неща. На някой направи ли му печатление новина за тръбопровод между България и Гърция? Но за водород.
На всички, освен мен ли? Лъжете, пияници ньедни!
=====================

Първоначално, производството на "зелен водород" ще е само "помощно към ползвания природен газ". Но имам подозрение, че целта е пълна замяна. И то колкото се може по-скоро. А България е нарочена за "най-големия европейски производител на зелен водород".

През юни тази година почнаха преговори за свързване на "мрежите на водород между България и Гърция". До 01.01.2025 г. трябва да има поне 5% свързаност. а се предвиждат изграждането на множество нови, включително на водородопровод за Маришкия басейн. Това са думи на Владимир Малинов - изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" пред dnevnik.bg

==========================

DEPA е фирмата, която въведе природния газ в Гърция и ще е от големите играчи при водорода.
В България в моменте тече жестока Н-война, но сечуват малко неща. Мълчи се около Иво Прокопиев и "водородния парк" в Бургас. Но за този в Разград се пише по-охотно.
Нещата зависят и от пришпорването от страна на ЕС. Затова да видим

Планът (според investor.bg)

Водородна стратегия на Европейската комисия се основава на триетапен план. На първия етап трябва да бъдат реализирани първите електролизатори за производство на зелен водород с мощност до 100 мегавата. Съществуващото производство на водород на базата на природен газ трябва да стане възможно без все по-малко CO2 през следващите години чрез модернизиране на съществуващите инсталации: в бъдеще освободеният CO2 ще се разделя и съхранява (Carbon Capture and Storage, CCS за улеснение). Много средства от ЕС вече постъпват в тази област.

Във втората фаза акцентът е върху разширяването на капацитета на електролизера. Комисията се надява, че това ще доведе до значително намаляване на разходите за производството на „зелен“ водород. В тази фаза трябва да се развият локални фокуси на производството на водород, така наречените „водородни долини“.

Там трябва да се произвежда зелен водород, транспортиран на къси разстояния и също така използван. Европейската комисия следва модулен подход: Регионалните центрове могат да се развиват заедно с нарастващото търсене, а в края на процеса се създава основата на европейска водородна инфраструктура.

В третата фаза между 2030 и 2050 г. чистият водород трябва да се използва широко в сектори, в които декарбонизацията без водород не е възможна, например в стоманодобивната промишленост. За да помогне на индустрията да посрещне огромните разходи, свързани с използването на зелен водород, ЕК планира да разработи модели за въглеродни договори за разлика (Carbon Contracts for Difference). Зад проекта стоят държавни гаранции за определено ниво на цената на CO2 за компании, които инвестират в опазването на климата.

Същевременно Брюксел насърчава решения за квоти за използването на зелен водород в различни сектори. Това следва да създаде надеждни пазари.
=============

Eто какво би преставлявал т.нар. водороден парк" или "водородна икономиèска зона", според други. Да разгледаме Разград (според bloombergtv.bg)

Мирослав Грънчаров, зам.-кмет:
- Водородната индустриална зона ще включва фотоволтаична ЕЦ, като част от енергията й ще е за общински нужди, останалата - за производство на водород. Ще има зарядна станция за автомобили. Инициативата беше представена през Европейския водороден алианс, който я одобри и получихме висока оценка Прогнозната стойност е около 35 млн. евро

Тръбите и инфраструктурата на територията на бизнес зоната са собственост на общината. Първоначално ще смесваме на метан с 20% водород, което ще даде икономия както в енергийната, така и в зелената част. Ще има производство и складиране на енергия благодарение на водорода, а ако други предприятия желаят – ще могат да закупят този водород.

Разград е сред първите български общини, които внедриха водородно гориво за отопление и от началото на 2022-ра година сградата на общинската администрация се отоплява посредством комбинирана система с метан и водородно-кислородна смес.

След края на отоплителния сезон стана ясно, че сме спестили около 20% от сумите, които трябваше да платим за отопление.

Инвестицията в тази технология беше около 70 000 лева и планирахме изплащането ѝ за две години. При тези цени на природния газ, този период ще бъде по-къс. Българска фирма произвежда и монтира тези системи
(Цялото видео: bloombergtv.bg/a/16-biznes-start/109420-razgrad-izgrazhda-vodorodna-biznes-zona-sled-kato-realizira-20-ikonomiya-za-otoplenie-v-obshtinata-polzvayki-vodorod )
====================

Някой може да се изчепчи, че още поне 50 години ще сме на природен газ и даже на бензин. Но аз вече съм свидетел как за месеци стават промени, които прогниозирах за години. Та... да не бъдем песимисти!.
=====================
H-war
https://www.erepublik.com/bg/article/h-war-2758249/1/20