Egy kezdő interjúja Nalajával

Day 3,254, 00:53 Published in Hungary Hungary by Basharadam

Sziasztok!

Tegnap olvashattátok, hogy senki sem jelentetett meg újságcikket A diplomata újságíró pályázatán. Ez a cikk még az első körös pályázathoz tartozik, csak az utóbbi pár napban nem nagyon értem rá megjelentetni.

Köszönöm Nalajának, hogy sok elfoglaltsága ellenére volt ideje válaszolni az "alap" kérdéseimre. Amiért érdekes lehet nektek ez a cikk az az, hogy egy kezdő játékos mit kérdez egy elnöktől, illetve, hogy általánosságban mennyire fogalmatlan vagyok annak ellenére, hogy lassan 8 hónapja játszom! 🙂

Elnök úr! 🙂 Nalaja, 5 elnöki medál, a Pacifica szövetség vezetője, sikeres újságíró és a legerősebb játékosok egyike. Mi az amire a legbüszkébb vagy hosszú karriered alatt?

Párizs elfoglalására a 2012. áprilisi mandátumom végén, illetve a Pacifica-belépésre és ezzel a külügyi pozíciónk jelentős javítására idén.

Mi az ami motivál arra ilyen eredmények után, hogy elnök legyél? Ad-hoc módon jött ez a hónap vagy ez be volt tervezve, hogy Flami után te leszel aki az országot vezetni fogja?

Az ad-hoc módon jött, hogy rRonin után elnök legyek, mert nem láttam olyan jelöltet, aki ezt a külügyi kapcsolatrendszert működtetni tudta volna. Flamival viszont tervezett volt a dolog, én a programon és a kormánylistán kívül nem kampányoltam, neki a medál kellett, vezetni nem akart. Így volt a legegyszerűbb. Még titokban sem tartottuk, elég világosan megmondta előre a saját cikkeiben.

Hogyan kell elképzelni egy elnök napját? Mennyi időt foglalkozol az ereppel? Mi az amit neked személyesen kell csinálni és mi az feladat amit kioszthatsz a többi miniszternek és neked csak rá kell néha nézned a dologra?

Ha nincs éjjel semmi előre kiszámítható (pl. fontos beütni valamit), kora reggel felnézek, ha döntést kell hozni, megírom abban a körlevélben, vagy javaslom a kongának, váltok pár szót a szövetségesekkel (szerbek, pacifica, néha görögök). Beállítom a napi csatát, a napi priókat. Napközben munka mellett csak ránézni van idő, meg írni ha beavatkoznivaló van. Este meg a tárgyalások, külügy. Mondjuk nap 1 óra, ha helyzet van, esetleg 2 is, de háttérben mindig ott a cset/telegram.
A feladatok jellege az elnök érdeklődésétől függ. Kicsit leegyszerűsítve van a hadügyes és a külügyes elnök. Az előbbi zsigerből vezényli a csatákat, CO-t, tisztikart, a külügyes bárkivel gyorsan megtárgyalja a dolgokat. Mivel én az utóbbi vagyok, elsősorban hadügyi csapatra van szükségem, hálás is vagyok nekik.

Az általános kérdések után térjünk át kicsit a programodra. Kezdőként nekem mindig nagyon nehéz a közlönyöket értelmeznem (bár bevallom nem is nagyon törtem magam emiatt), mivel nem tudom az alapokat. Lebutítva összefoglalnád nekem, hogy kik a főbb szövetségek/országok akik ránk hatással vannak? Mi zajlik most a világban, hol vagyunk mi ebben?

Alapvetően 4 szövetség illetve szövetségi rendszer van, valójában ez 3 irányzat és kb. csak rajtunk és a lengyeleken múlt és múlik, hogy ebből nem lesz/lett csak kettő. Van az Asteria: szerbek, románok, szlovénok, kínaiak, Irán, Portugália, Peru, a legerősebb szövi, elsősorban a szerbek és a románok miatt. Aztán van a legnépesebb Pacifica, mi, a lengyelek, az USA, az oroszok és sok-sok kisebb baráti nemzet. Van a Szindikátus: görögök, argentinok, brazilok, törökök. És van az Adriatica: horvátok, Thaiföld, Olaszország, Chile, Venezuela, Ciprus. Az Adritica és az Asteria, elsősorban a szerb-horvát ellentét miatt ősellenségek. A Szindikátus inkább az Adriaticához, a Pacifica inkább az Asteriához húz, miközben a Pacifica és a Szindikátus magországai egymással igen jó viszonyt ápolnak. Ez utóbbi a gátja a teljes kétpólusú világnak, ami nekünk nem lenne jó. Egy éve ez volt a helyzet, és az Asteria oldalán, de ahhoz csak lazán kapcsolódva az ellenoldal kedvenc célpontjává váltunk. Ez a helyzet most kizárt, persze figyelni mindig kell, mert amikor a szerbek és a görögök háborúznak, az nekünk mindig kényes helyzet.

Pénzügyek. Elmagyaráznád nekem, hogy az állam milyen formában költ pénzt arra, hogy a spanyol régiókat aktívan megvédje? Mennyibe kerül egy régióbérlet, miért éri ez meg nekünk?

A háborúk állami befolyásolási módszere a CO, amikor pénzt kínálunk fel azoknak, akik az oldalunkon ütnek. Szeptemberben kb. másfél millió cc-t ("forintot") költöttünk erre. A régióbérlet akkor éri meg, ha ennek max. a felét fizetjük ki: ekkor nincs CO-költség, de ha az ellenoldal ügyes, akkor pont későbbi CO-zásra elteheti a tőlünk kapott pénzt.
A gyarmatok fenntartása a magasabb termelékenységet eredményező bónuszok miatt éri meg, a bérlet jobban tervezhető mint az éles háború. De hát persze nem is olyan izgalmas 🙂

Minek köszönhető az, hogy csökkennek az adóbevételeink? Mivel járna a belengetett 1%-os emelés?

Változik a bevétel, fél éve 5%-os adószintnél (már bónuszok mellett) napi 120k volt, ma alacsonyabb adószintnél alig kevesebb, de csökken: az egész erepen csökken az aktivitás, ez ennek az eredménye. Most 3% az általános adószint, de ne gondolja senki, hogy a 4%-ra emelés automatikusan hosszabb távon is 33%-kal emelné a bevételt: az itteni munka egy része "elmenekülne" ennél alacsonyabb adózású országokba. Ezért lehetőség szerint elkerülném az emelést, a kiadások visszafogásával próbálunk egyensúlyt elérni.

Térjünk át az aviátor programra. Az én aktivitásomon nagyot dobott a program. Naponta így többször is belépek, az eddigi heti 250-500 ütés helyett hetek óta 1500 körül járok. Sikeresnek tartod a programot? Hogyan képzeled el a jövőjét?


Sikeres bizony, látszott a mai, spanyolok elleni éles csatában is. (Nalaja 4 napja válaszolt kérdéseimre - a szerk. ) Minimum 44, adott esetben viszont 66 pont is eldőlhet légicsatában, ami a pontoknak majdnem a fele vagy el is éri azt! Így aztán a kicsik a légicsatákban ütve nagyon komoly szerepet játszanak a csaták megnyerésében!

Egy negatívumot viszont észrevettem magamon az aviátor program miatt. Sokszor nem követem az aktuális napi parancsot, ha nem légi csatáról van szó. Ilyenkor nyilván a szövetségesek oldalán ütök. Figyeli ezt valaki, hogy a sebzés jó helyre megy? Okozott-e ez eddig bármilyen problémát?

Nem figyeljük, a kérés csak az, hogy amikor fontos a hazai csata, itt üssetek, illetve az ország vagy a szövik ellen pénzért sem! Amikor nincs éles csata, fejlődni kell, és más országokban CO-ból pénzt gyűjteni. De persze most ezekben a hetekben a spanyol csaták fontosnak ígérkeznek.

Végezetül kicsit általánosabb témákra eveznék. Szerinted a magamfajta kezdő játékosok hogyan tudnának a leginkább hasznára lenni eMagyarországnak, mire kell figyelnem?

Légicsata!

Hogyan tudnánk az állam munkáját segíteni? Milyen konkrét feladatokat jelentene ez és mennyi időt kéne rászánni?

Aki kormányzati munkát keres, a miniszterek mellett találhat feladatot, legfontosabb a hadügyi irányítás.

Végezetül egy nagyon fontos kérdés: szerinted kellenek-e csöcsök minden újságcikkbe?

Inkább élőben, ha megoldható!

Sajnos még magamnak sem tudtam jó csöcsöket szerezni, ezért Nalajának sem tudok élőben küldeni. Illetve ki vagyok én, hogy egy elnöknek ellenszegüljek?! Emiatt a csöcsök most elmaradnak a cikkben.

Köszönöm még egyszer Nalajának az interjút!
Bash