[Külügyi KitekintÅ‘] Európa

Day 2,205, 07:38 Published in Hungary Hungary by BH Hunterke

Kedves játékosok!

A mostani cikkem egy kis európai helyzetértékelés olyan eseményekről, amelyek magukban nem elegendőek egy önálló cikkhez, de mégis érdekes lehet számotokra.

Szó lesz a portugál-spanyol háborúról és annak szlovén és angol vonatkozásairól, valamint a szerb-lengyel feszültségek felszínre töréséről is.



Először is a spanyol-portugál háború miatt kialakult csörtéről szeretnék beszámolni a spanyolok és szlovénok között. Ez egész egy interjúval kezdődött, ami a portugál külügyi közlönyben jelent meg 3 napja. A válaszoló Howly, in-game néven Ice Killa, a szlovén elnök volt. Az interjúban a szokásos formaságok után a spanyol-szlovén ellentétre terelődött a szó (milyen meglepő ez egy portugál fél által készített interjúban 😃 ), amivel kapcsolatban Howly kijelentette, hogy “mivel a szlovén kormány nem támogat semmilyen agressziót megfelelő casus belli nélkül, minden segítség, amit Spanyolország kap, annak ellenére is, hogy egy szövetségben vannak, morálisan helytelen.” Ezzel gyakorlatilag elítélte a spanyolok portugál akcióját és ha nem is közvetlenül, de arra szólította fel az országát és szövetségeseit, hogy a háborúban ne nyújtsanak segítséget a spanyoloknak.

Ez talán válasz lehetett a spanyol kongresszus szavazására, amikor is 12 napja kis híján elfogadtak egy olasz MPP-t. Ez a lépésük valószínűleg nagyon szúrhatta / szúrhatja a szlovénok és szerbek szemét, tekintve, hogy a bónuszaikat onnan szerzik be.

A kibontakozó diplomáciai szóváltásba Iain Keers, egy nagy befolyással bíró angol játékos (szövetségi vezetőségi tag, angol politikus) is belefolyt. The Economist nevű újságja hasábjain írt a történtekről, eléggé szlovén ellenes hangvételben. Szerinte a spanyolok háborújával nincs semmiféle gond, tekintve, hogy ez egy háború játék, ahol a háborúk különösebb ok nélkül történnek, mindössze unaloműzési és bónusz szerzési célzattal. Említést tesz a szlovén elnyomásról Svájcban és Olaszországban, végezetül azzal zárja a sorait, hogy véleménye szerint Howly csak személyes okok által vezérelve próbálja meg aláásni Spanyolország tekintélyét a TWO-n belül.

Persze Howly válasza sem maradhatott el. Howly szerint a szlovén és spanyol példa merőben más. Szlovénia csak az ellenséges szövetségek országait támadja meg, ami szerinte már elegendő casus belli, Spanyolország viszont a CUA tag Portugáliát, amely szövetség TWO-párti, tehát a szövetség barátai. Említést tesz még a brazil-argentin helyzetről, ahol a spanyolok szintén a TWO-párti argentinokkal szemben foglaltak állást katonai, diplomáciai és gazdasági téren is. Erről bővebben egy előző cikkemben olvashattok.

A fenti cikkek alatti kommentek között a szokásos ömlengéseken vagy épp cáfolatokon túl található egy igazán érdekes is Prophet009-től, a lengyel elnöktől: Ehm, TWO is not an alliance anymore, just bunch of countries chained by NAP with each other, plus some minor friendships. vagyis szerinte a TWO már nem egy szövetség, csak egy rakás ország, amelyeket megnemtámadási szerződések tartanak össze és néhány lazább barátság.

A fenti komment már csak azért is érdekes, mert az eddig felszín alatti szerb-lengyel feszültségek kezdenek a felszínre törni. Tegnap a szerb külügyi közlönyben is megjelent egy cikk. A szokásos helyzetértékelésen túl van egy nagyon fontos bekezdés benne, amelyben elítélik a lengyel-spanyol-amerikai megnemtámadási szerződést, mondván, hogy a TWO mozgásterét igen jelentős mértékben korlátozzák. Egészen addig mentek, hogy arra kérték a lengyeleket, hogy a fenti egyezményt tekintsék semmisnek.

Hivatalos lengyel válasz egyelőre még nem született, de a cikk alatt elég érdekes kommentwar alakult ki, amelyben a szerb, lengyel és pár más nemzetiségű játékosok elég érdekes dolgokat vágnak egymás fejéhez.


A fenti események és az elmúlt napok eseményei véleményem szerint mind afelé mutatnak, hogy a TWO felbomlása nem januárra lesz datálható, hanem már decemberben szembesülnie kell a regnáló kormánynak azzal, hogy új szövetség után kell néznünk. A fentiek miatt én azt javasolnám a mindenkori külügynek, hogy próbáljanak picit aktívabban fellépni. A hadügyi potenciálunk csökkenésével az én szemszögemből az egyetlen esély arra, hogy Magyarország vezető szerepét megőrizzük az, ha az új szövetségi rendszerek létrejötténél vezető szerepet töltünk be és a jövőben esetlegesen létrejövő, számunkra semleges szövetségekkel minél jobb kapcsolatokat alakítunk ki.

Maradok tisztelettel,
BH Hunterke