Парламентарен отчет №5 - Депутатски неволи

Day 3,856, 06:53 Published in Bulgaria Bulgaria by Bulgarian Government


Здравейте пак уважаеми съграждани, този месец ще ви досаждам повече от обичайното, но все пак сте си избрали депутатите, а те са ме избрали за председател по неволя (други кандидати нямаше). След това лирично отклонение минаваме по същество:

Темите в този брой:
- Пак за държавния резерв
- Актуални и неактуални закони и разлика между тях
- Гласуване на правилника на парламента

Официално повода да напиша статията е един коментар на Corrado, че депутатите (а и е-гражданите ни) трябва да са наясно кои са актуалните към днешна дата закони във форума на е-Републик. Най-вече за държавния резерв.

В началото на мандата направих разчистване и се получи това:
- Актуални и действащи закони
- Приети, но вече недействащи закони

За да стане един приет и действащ закон, неактуален и недействащ трябва да се случи едно от следните неща:
- да се приеме редакция на закона, която по същество отменя старата версия на закона
- да се приеме нарочно решение за отмяна на закона, не ми е известно подобно нещо да се е случвало дсоега
- самият закон да е така написан че да има краен срок на действие или предмета на закона да не съществува повече - на практика закона за Българската армия

Ябълката на раздора в момента се оказва Закона за Държавния Резерв последно променен в предишния мандат на парламента. Решението се прие с 4 гласа ЗА, 1 глас ПРОТИВ и 1 глас въздържал се. Изискването на правилника бе изпълнено, изискването на закона също. Единственият против промяната беше Велин Генадиев, един от хората, в които се съхранява резерва.

Двете съществени промени в закона бяха, че се промени закона от специален на обикновен (съответно за промяна в момента са нужни 1/2 вместо 2/3 съгласие) и се орязаха членовете, които позволяваха да се "оперира" с държавния резерв. С други думи да се спекулира с цел увеличаване на резерва. От тримата души, които пазят резерва, само Велин спекулира. Което е в разрез с правилата на сега действащия закон.
До приемането на следващи поправки в този закон, защото съм сигурен, че такива ще има, ще помоля Велин при първа възможност да прекрати със спекулата, да обърне всичко каквото трябва във валута, и да пусне оферта на валутния пазар за сумата от 1 200 000 лв. (по мои сметки толкова трябва да има в него в момента).

Също така ще помоля Андромеда (ще й пиша и на лично) да погледне двата закона свързани с тренировъчните центрове, за да се види дали програмите са приключили и да ги преместя в Неактивни поради изчерпване на действието им.

Закона за Българската Армия, цитирам "1.1 Съществуването или прекратяването на действията на армията, се регламентира със закон, предложен от президента и гласуван в 24 часов срок от парламента.". Тъй като не ми е известно да съществува акт за прекратяването на този закон ще пиша на windfall да предложи формално също да се закрие "аримята". На практика такава няма.

Закона за финансиране на въоръжените сили е пряко свързан с армията, така че ще трябват сериозни корекции по него ако не и въобще да се отмени.

Има и доста други закони, които трябва да се погледнат но на дневен ред са промените по закона за референдумите. Моля депутатите да погледнат промените предложени от Хаоса и да си дадат мнението.

И накрая, но не последно по важност, тече второ гласуване на промени в парламентарния правилник. Първото предложение не се прие най-вече заради иновативното ми предложение за "плаващ" кворум. Явно е твърде авангардно за мисленето на голяма част от депутатите.
В момента тече предложение за кворум от поне 1/2 от депутатите, които са действащи в играта (т.е. при 40 човека парламент - поне 20 гласували).
Личното ми мнение че при положение че в продължение на години не е имало никакъв кворум, а преди това е имало точно такъв кворум, който е бил отменен, да се връщаме към това е грешка. Според мен по-добре без никакъв кворум, отколкото с толкова висок кворум. Компромисното решение според мен е 1/3 кворум и ако това предложение не мине следващото ще бъде: без кворум, ако и то не мине: 1/3 кворум, и така докато депутатите не решат все пак да приемат един актуален и читав правилник.
За съжаление (или радост) трябва единодушие от 2/3 от депутатите за да се направят някакви промени по правилника. Напомням, за сметка на това, за промяна на закона за ДР ще трябват само 1/2 съгласие 😉

Ами това е всичко за този брой,

Гарабеда,
Председател на парламента