Якутск

Day 4,781, 23:23 Published in Bulgaria Bulgaria by Jasmmine



Здравейте,еБългари
Дойде време да се отправим към перлата на Сибир.Градът на вечния мраз .Градът на полярните мечки и северните елени. Дома на Института по вечна замръзналост - Институт Мерзлотоведения

Ако някой е зажаднял за зимни приключения и усещането да си част от ледената епоха,то го съветвам да не го пропуска 🙂

Яку́тск, Дьокуускай (якут.) — град в Русия , столица на Република Саха(Якутия) , пристанище на река Лена.Разстоянието от Москва е 8468 км .

Якутск е разположен в долината Туймаада на левия бряг на река Лена. На територията на града има планина Чочур-Миран. Якутск е най-големият град, разположен в зоната на вечния лед.



Климата е рязко континентален . Зимната температура може да достигне до -60 ° С, а лятото да достигне до + 40 ° С. Средната температура на въздуха е -10,2 ° С. Най-студения месец е януари . Неговата средномесечна температура е -43 ° С, но отклоненията са значителни. Юли е най-топлият месец от годината . Неговата средна температура е + 19 ° С. Добре е да се спомене,че въпреки,че лятото тепературата е възможно в пикови моменти да достигне 40 градуса, това е за кратък период от време.Общо взето топлото време продължава не повече от два месеца..




Основната атракция по това време на годината тук, разбира се, е студът. За да го оцениш напълно, най-добрият период за посещение е между декември и февруари. В тези месеци температурата пада до -50 °C, а по улиците се разстила гъста мъгла.Мъглата е необикновен феномен,който касае именно Якутск. Моят приятел от Томск сподели,че и в Томск се появява,но много по-рядко поради хмммм сравнително топлият климат там 😁




Когато температирата падне под -40 градуса става толкова студено,че топлият въздух от колите и от къщите се смесва в една атмосфера, която образува мъгла 🙂



Разбира се една от основните атракции на Якутск са ледените фигури

Един от най-красивите ледени музеи се намира именно в Якутск

Комплекс «Царство вечной мерзлоты»

Най-общо казано, комплексът „Царство вечной мерзлоты“ не се намира съвсем в Якутск, а извън границите на града, на около 10 км, в близост до етнографски комплекс „Чочур-Муран“. Основната атракция на комплекса е гигантски ледник в сърцето на планината. Това явление, характерно за Якутия, непрекъснато привлича туристи, както руски, така и чуждестранни. Не толкова отдавна беше възможно да научите нещо за местната вечна замръзналост само в Института за вечни замръзвания. А днес всички желаещи са поканени в красиво проектирана пещера с няколко стаи, осветени в различни цветове. Вътре можете да видите всичко, направено от лед: съдове за маса, музикални инструменти, скулптури, дори храна.










В първата зала туристите срещат господарят на студения Чисхаан. Във втората се извършват различни ритуални действия; по-специално церемонии за пречистване. Тази зала съдържа ледени фигури на лебеди, якутски символи на чистота. В третата зала има леден човек, Господарят на Севера, който според местната митология създава хора и животни от лед и съживява с дъха си.



Друга интересна зала на комплекса е заета от палеонтологична експозиция. Тук са костите на мамути и саблезъби катерици от ледниковата епоха. В края на екскурзията специален чиновник, седнал в трон от лед, издава сертификат за посещение на Кралството за всеки турист във форма на снежинка.

Можете да закусите в ледения бар със Строганина или да хапнете „мартышками“ - местен сладолед.




Цялата екскурзия отнема около час и се провежда при температура около -10 ° C през зимата и не по-висока от -5 ° C през лятото. Преди да се "потопят" в замръзналата земя, гостите обличат специално мразоустойчиво облекло. Ако в края на екскурзията не ви е твърде студено (или, напротив, твърде студено), можете да прекарате малко време в ледения бар.

Жатай

Не мога да не ви разкажа за това уникално място.
Жатай е селище от градски тип,разположено е на 15км от Якутск.Разполага с нефтена база и кораборемонтен завод

И тук ще се попитате- кое му е уникалното?

Уникалното е начина по който се ремонтират корабите.Единствено тук в Жатай има длъжност Выморозчик
Или в превод разбивач на лед . Тази професия я има единствено в Якутия и единствено на това пристанище,където се извършва ремонта на корабите.

Выморозка – това е способ за достъп до подводните части на корабите в зимно време.




Вымораживание или выморозка на плавателения съд е начин за осигуряване на достъп до подводната част на корпуса на кораба през зимата за ремонт . Идеята на метода е периодично отстраняване на горния слой лед около корпуса, което се извършва на равни интервали, изчаквайки ледената повърхност да се втвърди и замръзне отдолу под въздействието на студа. Честотата на тези операции се определя от околната температура, те се повтарят докато корабът не застане в ледената кухина,където се извършва ремонта.
Ако температурата не е достатъчно ниска т.е е около -20/-25,което выморозчиците определят като топло време, се налага използването на вентилатор,който да помогне за по-бързото охлаждане и заледяване на водата.

Лятото,докато реката е все още плавателна корабите се транспортират по вода до пристанището Жатай,където изчакват замръзването на водата.Тази редица кораби може да достигне до 2км и се нарича "караван".



За този способ,който сам по себе си е уникален има и документален филм 🙂

Неизвестная Россия: что такое "выморозка" и кто такие "выморозчики" на реке Лене

Може много да се говори за град Якутск и за Якутия - един уникален край с уникални хора.Приспособимостта на човека и в частност на руснака към лошите климатични условия се вижда във всяка крачка от нашата разходка.

За край съм ви избрала едно видео показващо няколко уникални феномена. Гледайте 🙂





Как горещата вода замръзва за секунди във въздуха.




Жилищните постройки се поставят възху изолоционни колони, за да не потъне блока от топлината на апартаментите.



А портативния гараж "Наташа" не се среща никъде другаде, освен в зоната на вечния мраз.
Ако нямате такъв и сте с кола- задъжително си купете 🙂
Размразяването на колата ще ви струва 3000 рубли.

Иначе казано : Какво значи студ 😁




Пишете дали ви е харесала статията, а аз следващият път мисля да посетя някое по-топло кътче .
Например Шерегеш 🙂




До нови срещи!

Жасмин