Томск – приказният град на дървените дантели

Day 4,754, 04:03 Published in Bulgaria Bulgaria by Jasmmine
Томск – приказният град на дървените дантели

Здравейте любители на моите статии за красивите руски градове!

Скоро не съм публикувала статия за тези чудеса на природата,което вероятно е повод за радост на едни и за тъга на други еБългари 🙂

Днес,когато Светът е на прага на поредния апокалипсис, аз се надявам,че някои от вас все още могат да отворят сърцата си за красивото 🙂

Томск



Томск (на руски: Томск) е град в Русия, административен център на Томска област в Западен Сибир. Населението му към 2016 г. е около 569 428 души,което го поставя на 34-то място по население в страната. Градът е известен с разкошната си дървена архитектура.



Томск се намира в центъра на азиатската част на Русия. Основан е през 1604 година по времето на Борис Годунов. На 20 януари 1604 година пратеници на князете на еушитинските татари пристигат в царството на Борис Годунов с молба да бъдат приети под попечителството на Велика Русия, за да си построят град на брега на река Том. Така е положен първият камък на 25 януари същата година. От този момент на това място процъфтява град Томск.



По царско време Томск е бил разпределителният център на каторжниците. От там непокорните са ги разпределяли по другите точки в Сибир. Дори се носят легенди, че прадядото на великия руски поет Александър Пушкин – Абрам (Ибрахим) Петрович Ханибал през 1729 година е бил изселен и строго охраняван в Томск. Тогавашните казарми днес са успешно превърнати в офиси и банки.

В Томск има много интересни места . Градът е особено известен със своята дървена архитектура : красивите резбовани къщи са може би първото нещо, което туристите виждат.

Сибирската ботаническа градина на ТСУ, основана през миналия век, може спокойно да вземе отделен ред в този рейтинг.


СибБС





Понастоящем Сибирската ботаническа градина на Томския държавен университет представлява крупно ботаническо научно-изследователско учреждение. Градската зона на ботаническата градина (10 хектара) включва природен резерват, оранжериен комплекс и приоръжерийна територия които представляват единен ландшафтно-архитектурен ансамбъл.

Оранжерийния комплекс със защитена земна площ от 6,5 хиляди кв. м. се състои от 4 оранжерии и 2 парника , разделени на 18 секции с различен микроклимат.

В югоизточната част на Томск, на площ над 100 хектара, се намира екосистемната дендрологична територия на СибБС . Това е великолепна зелена площ с живописни природни пейзажи и изкуствени насаждения с високо естетическо ниво. Растителните запаси на СибБС наброяват около 8000 вида, форми и сортове, от които около 3000 са тропически и субтропични видове, представени в оранжериите на градината. Декоративните дървесни и храстови растения растат на открито - 773 вида и сортове, декоративни тревисти - 2391, лечебни - 358, плодове и ягодоплодни - 359, фуражови - 536, зеленчукови - 475, редки и изчезващи - 335 вида.

Създадени и реконструирани са нови и стари експозиции на открито: „Екологична пътека“, „Градина с непрекъснат цъфтеж“, „Сенчеста градина“, „Скалист хълм“. СибБС има научни и образователни функции, а също така осъществява различни образователни дейности.




Оранжериите са отличителен белег на Сибирската ботаническа градина на Томския държавен университет. Оранжериите показват богата колекция от тропически и субтропични растения, поради което те често се наричат „Сибирски тропици и субтропици“, а самата ботаническа градина се нарича „Зелената перла на Томск“.



Историята на отглеждането на тропически и субтропични растения в ботаническата градина датира от края на 19 век, когато е създадена първата оранжерия в азиатската част на Русия. За това време орнжерията се явява уникално съоръжение в суровите климатични условия на Сибир. С откриването на Императорският Томски университет (1888 г.), оранжерията вече имала стабилна колекция от растения. Оттогава са оцелели няколко екземпляра от растения на повече от 140 години, които имат мемориална стойност, явяващи се живи свидетели на цялата история на ботаническата градина,които изумяват с вида си няколко поколения посетители.

Растенията са донесени от П.Н. Крилов - един от основателите на градината и ботаническата наука в Сибир. Това са Bidwilla araucaria - австралийско иглолистно дърво, стреловиден фикус - мощна лиана от Югоизточна Азия и Forster's Hovea - величествено и рядко палмово дърво, което живее само на малкия тропически остров Лорд Хау.







Ако съм докоснала очите и сърцето ви може да разгледате страницата на Сибирската Ботаническа градина тук https://vk.com/botsad_tomsk_tsu

Мога още много да пиша за тази невероятна красота разцъфнала в студения Сибир, но искам да ви покажа още няколко забележителности на града. 🙂

Скулпторът Николай Гнедих почива на 15 юни 2020 г. В Томск можете да намерите много скулптури и паметници , в създаването на които той е участвал по един или друг начин.

Николай Гнедих е роден на 30 юни 1948 г. в Томск. Завършва Архитектурния факултет на Новосибирския строителен институт през 1971г. Член на Съюза на художниците на Русия, заслужил артист на Русия, член на Обществото за изящни изкуства на Франция (от 2003 г.). Член на организацията ТРО ВТОО "Съюз на художниците на Русия", скулптор, заслужил артист на Русия, участник в изцяло руски и международни художествени изложби


Негови живописни и интересни скулптури са изложени на различни места в Томск

Бременната

«Бременната » — една от най-емблематичните скулптури за Томск. Тя е поставена на 1 юни 2005 г. пред акушерските клиники на Сибирския държавен медицински университет по инициатива на тогавашния ректор Вячеслав Новицки



Плодът в авангардната скулптура на Николай Гнедих е изработен със съдействието на най-добрите акушер-гинеколози от Томск, поради което изглежда анатомически реалистично.



Сред живущите в Томск се е утвърдила традиция да се връзват панделки на „Бременната“. Твърди се, че помага за зачеването и раждането на здраво бебе.


Святая Татьяна



Скулптурата на св. Татяна, покровителка на студентите , се е появила на площад Ново-Соборна през 2004 година. Татяна е тук - красива млада жена в класически дрехи, защото тя символизира не само минали, но и бъдещи поколения студенти . А на йонийската колона има два купидона и книга с надпис „Студентите на Томск“.

Томските студенти имат традиция да обличат Татяна с шапка и шал в деня на Татяна, за да не стои на студа в лятна рокля. Тази традиция е била започната още преди 15 години.


Горельефы на клиниках СибГМУ



От края на деветдесетте години на фасадата на клиниката към медицинският университет се издигат паметници на най-добрите професори. По инициатива на ректора Вячеслав Новицки те са направени от Николай Гнедих заедно със сина му Антон. Историите на професори и академици, уловени с високи балерефи , могат да бъдат прочетени в материали на «Томского Обзора».

Освен тези скулптори голямо впечатление прави гротекстно-карикатурната скулптура на Чехов поставена на брега на река Томь на 20.08.2004г 🙂

Автори на паметника са Леонтий Усов и Максим Петров. Той е построен с народни средства и е поставен в чест на 400-годишнината на Томск. Писателят е изобразен в карикатурна форма - в забавна шапка, бос, в палто, с нелепи очила, държащ чадър зад гърба си. Надписът на пиедестала гласи: „Антон Павлович в Томск през погледа на пиян селянин, лежащ в канавка и нечетящ "Каштанку". Този паметник е своеобразно отмъщение на града към писателя, написал през 1890 г.:„ Томск не струва нито стотинка ... Скучен град ... а хората тук са най-скучното ... Градът е пиян ... несвършваща кал ... в хана, прислужницата, подавайки ми лъжица, я избърса отзад ... Обедите тук са отлични, за разлика от жените, които са трудни на допир ...

Има поверие сред студентите , че ако потъркате носа на паметника преди изпита , ще получите добра оценка, така че носът на писателя е разтрит до блясък.




Има още много да се пише за Томск. 🙂 Както и за прекрасните градове - част от необятна Русия. 🙂

Дори получих покана да гостувам в Томск... но в предвид, че януари месец там е -40 градуса кхм... може би ще почакам до пролетта. 🙂

Бъдете здрави !

До нови срещи!
Жасмин