Еньовден е - магичния празник на билките и тяхната вселена

Day 4,599, 14:08 Published in Bulgaria France by Akaga
Статията е изцяло преписана от dolap, просто исках да напомня, ако някой е забравил какъв магичен ден е днес 😉

В народния календар Еньовден е един от най-важните летни празници. По значение стои редом с Коледа, Великден и Гергьовден, но от всички тях има най-силно езическо влияние. Празникът има различни названия – Яневден (Софийско), Иванден (Западна България), Иван Бильобер (Североизточна България). С него са свързани множество вярвания за слънцето, водата и лечебните растения. Смята се за патронен празник на билкарите и фармацевтите.

Календарно Еньовден е свързан с най-дългия ден в годината и с лятното слънцестоене- един от най-важните астрономически преломи в годината. Ето защо, съвсем естествено, в основата на празника стои култът към Слънцето. Народът вярва, че от този ден то започва да умира, а годината клони към зима. Съществува поверието, че Свети Еньо облича кожуха и отива да доведе зима, или Свети Еньо започва да си кърпи кожуха и се стяга за зимата.



Вярва се, че сутринта на празника , при изгрев Слънцето “трепти”, “играе”. И който види това, ще бъде здрав през годината. Точно по изгрев, всеки трябва де се обърне с лице към него и през рамо да наблюдава сянката си. Отразява ли се тя цяла, човекът ще бъде здрав през годината, а очертае ли се наполовина –ще боледува.

Повсеместно е разпространено вярването, че преди да тръгне към зима, Слънцето се окъпва във водоизточниците и прави водата лековита. После се отърсва и росата, която пада от него е с особена магическа сила. Затова всеки трябва да се умие преди изгрев в течаща вода или да се отъркаля в росата за здраве.



На този ден не се работи никаква работа. В народните представи той е „хаталия“ (лош) ден и се вярва, че Свети Еньо ще порази с гръм нивата на онзи, който не го е уважил на празника му, а е отишъл да работи. Освен това, Св. Еньо е един от христианските светци- градушкари.



Има поверие, че в нощта срещу Еньовден небето и земята се отварят и там, където има заровено имане, излиза син пламък. Който го види, трябва да метне дрехата си отгоре или да провре нещо под пламъка. Тогава парите излизат и могат безопасно да бъдат взети.



На Еньовден също се гадае за здраве, женитба и плодородие. Прави се обичая напяване на китки или пръстени. В някои райони за гадания се изпълнява обичая Еньова буля, в който участват момите, а гадаят за всички – моминските китки за женитба, на останалите – за здраве и плодородие. Булята е малко (3-5 годишно) момиченце-изтърсак (последно на майка) или сираче. Обличат го като булка, слагат му и сватбени накити. Момите грабват булята и я разнасят из селото, като я пазят да не стъпва на земята. Накрая идва ред на напяването. Момите пеят песни, докато Еньовата буля вади от голям котел с мълчана вода натопените от предната вечер китки с пръстенчета, наречени на ергените. По напявката, която се изпълнява в момента, гадаят за бъдещето на собственика на изтеглената китка. На някои места задават въпроси на момиченцето за предстоящата реколта и приемат случайните и отговори за предсказания.

Ако хич не ви се чете, отделете 2 минутки и погледнете клипчето:



Никога не съм ставала в зори да бера билки или да се търкалям в росата, но Еньовден неустоимо и необяснимо ме привлича 😉


Честит Имен Ден на:

Биляна, Ивет, Ивета, Денислав, Деница, Деян, Деяна, Диана, Дияна, Енчо, Еньо, Яна, Янаки, Янита, Яница, Янка, Янко, Янчо и всички носещи имена на билки!

Здрави бъдете!