[Посланик] Бурни страсти около парламента и..седмица на пресата

Day 2,140, 13:55 Published in Bulgaria France by Akaga

Малко предистория.
Десетина дни след началото на мандата на избрания с голямо мнозинство президент на еФранция в конгреса се разрази буря. Член на правителството пусна тема за това как председателят на конгреса не си върши добре работата и ще е добре да го свалят /импийча обаче не мина/. Затова пък депутатите се възмутиха и един от тях пусна тема, а и закон в играта за импийч на президента, който обаче взе, че се прие. Независимо от нелепите обвинения и добре вършещата се работа, нещо признавано от всички, президентът го отнесе. Става дума за Liberticide, чиято основна точка в програмата бе влизането на Франция в КоТ, което и се случи. И за когото всички и тогава, и сега повтарят, че си е вършел работата с големи желание и енергия. Но.. това явно е присъщо на френските депутати - да импийчват успешните си президенти /както се случи и с Jessica Binai/.

Мястото на Либертисид се зае от Elynnie - имаше смут в първия момент, тъй като нейната програма предвиждаше сближаване с TWO. Но за нейна чест и всеобщо успокоение тя обяви, че ще следва политиката на редовно избрания си предшественик. И го прави. Макар в официалните вестници да се чувства една негативна нотка към котьо - как бил отблъснат тук и там, как този и онзи загубил, как и Франция си загубила регионите съвпадащо с влизането им в съюза и пр. И все пак централната линия се държи в началната посока, армейските заповеди са в унисон с тези на КоТ.

На косъм преди да загуби всичките си региони, Франция се вреди сред страните имащи право на конгрес и сега има цели 40 депутати. Един от тях е и досегашния президент. Още от първия момент почнаха разправии. изписаха се десетки постове за това как президентката със закъснение пуснала темата за кандидатури за председател на парламента, обсъждане те малки ли са сами да си пуснат такава тема, да ама в правилника им е регламентирано така, хайде да променим правилника и т.н. Последва логичната тема за импийч на президентката, който обаче не успя да мине. Изредиха се всякакви изказвания за това, че тя не е виновна за предния импийч, което всъщност вероятно си е така. Оказа се, че само искали да посочат на Либертисид грешките - липса на достатъчна комуникация например, а не да го махат, но депутатите не разбрали или пък си отмъщавали за импийча на техния председател.. бъркотия..

В крайна сметка имаше 4 кандидатури за председател на парламента и доста оспорван избор. Победи Julian Anderson, който в програмата си /защото в еФранция и за това се пише програма/ заяви, че няма смисъл от програма, защото дефакто председателя на парламента е предимно модератор. И затовва просто ще се старае да гони пречещите, да ограничава постовете извън темата и да гарантира диалога с правителството.

***

А сега за пресата, тъй като задачата тази седмица бе да се избере интересна статия и да се интервюира автора й. Определено бях затруднена в избора си. Предполагам заради 2 неща - бурните събития описани по-горе, и съвпадението със “Седмицата на пресата”.

Какво е това “Седмица на пресата”? Един вид състезание. Залегнала в програмата на доскорошния президент - Liberticide, макар и провеждана и преди. Публикуват се най-различни статии в продължение на една седмица, в 3 категории - за автори на първа статия, статия от автор с между 1 и 5 публикации и от такъв с над5. Всеки, който реши да участва, трябва да сложи една определена картинка в статията си обявяваща, че участва в събитието, както и да напише първите два коментара - “Харесвам тази статия” и “Не харесвам тази статия”. Хората гласуват за един от тези два коментара, като по този начин се избягват платените вотове. Разликата между събраните положителни и отрицателни вотове е показателната за победителя, който ще се узнае вероятно във вторник и ще получи в зависимост от категорията 15 злато за начинаещите и по 10 и 5 за останалите две категории. Целта е очевидна - повече и по-добри статии.

Ще обърна внимание на няколко публикации.
Едната всъщност е от края на миналата седмица, но е във връзка с последвалите и събития. Авторът й е Rodrigo Borja - инициаторът на импийча на Либертисид. Очевидно действието му не е било топло прието като цяло, защото в статията си той се сам нарича черна овчица - “Ако президентът е импийчнат, виновен е Rodrigo Borja, ако 14 депутати са гласwвалr за с да, виновен е RB, ако кабинетът не е бил способен да се защити, виновен е RB, ако са обрали орговете, виновен е RB, ако са загубили войната с Англия, виновен е RB” и така до 14.. В крайна сметка този месец не е депутат.

Статията на Либертисид във възхвала, напълно заслужена всъщност на доскоро изпълняващия длъжността президент на Франция Zemakube. Така се случи на няколко пъти, че се наложи Земакюбе да бъде дефакто президент без да получи медал затова, но пък да има по-важното - признанието на общността за добре свършена работа. Дори преди десетина дни му връчиха почетния медал на честта, присъждан за големи заслуги към френската общност.
За нещастие Земакюбе приел пари от човек свързан с данданията от ония дни с блокираните оргове, в следствие на което е баннат за постоянно 🙁

Доста интересна публикация е и статията на Exodius - в картинки обясняваща какво се е случило с импийчовете на PC/предс.конгреса/ и CP /президента/.
Ще преразкажа малко текстовете към картинките, макар те да са достатъчно ясни 😉
Това е историята за едни момчета, които служат на родината ни - те са силни, хубави и интелигентни, с две думи - най-добрите. Но един ден депутати решиха да пуснат импийч на президента. “Я, колко забавно било да се замерват хората с камъни..” Дебатът трая няколко дни и протече при пълно спокойствие и уважение, присъщи на държавните ни мъже - “паф, банг..” Последва победата, чествана по подобаващ начин..И новите герои - хубави и силни дойдоха.

Още една статия получи голям интерес от френските читатели - интервю с президента на най-големият им враг, този на еПолша.
Отговорите му са определено надменни. И звучат малко главозамаяно, но.. вероятно е логично. На въпроса, че всички империи имат своя край, ако Полша може да се смята за такава, то дали и кога ли ще дойде краят й, полският президент отговаря, че действително Полша е империя, но че няма намерение да се разпада, била много мощна и силна и ръководела на принципа “разделяй и владей”. Има отговорите и на английски - тук.

В коментарите има забележки от сорта на “Защо не се възползва от срещата ви да го убиеш” 😉, както и такива относно самозабравеността макар и логична. Има предложения да престанат всякакви войни с ТУ, да ги оставят да доминират целия свят та да се разпаднат от скука.. и пр.

Седмицата на пресата определено предизвика не малко хора да си възвърнат интереса към този модул. Има дори участник в 1-ва и 2-ра категория. Написал първа статия, пък така му се усладило, че напrсал и втора 😉

Задачата изискваше интервю с автора на интересна статия, но тъй като само черната овца се отзва от раз, а ми се искаше да имам и с останалите, затова публикувам тази статия сега, а след ден два и интервютата 🙂