МеС- Завршни рачун за март

Day 1,964, 14:28 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo ekonomije Srbije

У овом издању Економије Србије имате прилику да читате:

- Приходи и расходи (трезор еСрбије).
- Завршни државни рачун.
- Критички осврт на стање државних финансија







Сви порески приходи које убира држава еСрбија директно се пребацују на трезор. Директно са трезора се наплаћују сви мпп-ови које потписује држава, док остатак средстава остаје на располагању конгресу да га путем донација пребаци на НБС и стави на располагање Предсједнику државе.
Висину пореских прихода и структуру расхода са трезора у мартовском мандату можете видјети у следећој табели:





Укупан приход од пореза у протеклом мандату је 1.266.831,00 динара, што је за за 57.091,00 више него у јануарском мандату и 281.377,00 динара више него у фебруарском мандату, уз напомену да је мартовски мандат за три дана дужи од претходног.
Просечан дневни приход еСрбије за протекли мандат је 40.865,52 динара, док је у јануарском мандату износио 39.023,87, а у фебруарском мандату је износио 35.188,25 динара, што представља номинално повећаење прилива за 4,72% у односу на јануар и 16,13 % у односу на фебруар. Узме ли се у обзир пад цене тенка и голда на тржишту реалан приход који је држава Србија остварила је знатно већи, и можемо констатовати да је по висини прихода од пореза еСрбија суверено лидер еСвета. Ако би се као параметар узела ниска вредност голда, онда смо вероватно остварили највећи прилив средстава у трезор у новијој историји ( cca 177 голда дневно).


На MPP-ове је у претходном мандату отишло 220.000,00 динара што представља 17,37% укупног прихода, док је у јануару износио 20,70% прихода (25 МPP-a – 250.000,00 динара), а у фебруару тај проценат износио 22,34% прихода (22 MPP-a – 220.000,00 динара).




Државне организације у оквиру Министарства економије Србије освтариле су марту приход у висини од 79.778,30 динара, али се укупна новчана сума у државним резервама смањила због позајмице која је одобрена на захтев Председника у износу од 137.000,00, а која до данашњег дана није враћена.

Стање на свим организацијама у оквиру Министарства економије можете видети у следећој табели.





Овде ћемо се бавити свим приходима и расходима државе у мартовском мандату, без улажења у саму структуру потрошње, која је објављена у завршном извјештају Председника путем новина НБС-а.
Приказ стања на трезору, НБС-у и државним организацијама, као и укупно пословање државе у марту можете видети у следећој табели:




Трeба напоменути да су приликом формирања табеле у обзир узети и подаци о дуговањима НБС-а, као и да су организације под окриљем МеСа пословале позитивно, али због позајмице која није враћена и државне резерве имају негативан салдо.

Из табела се може закључити да је укупан расход у марту месецу износио 1.403.831,00 динара и 122,1 голда. Остварено је негативно пословање укупних државних финансија у износу од 64.065,70 днара и 122,1 голда.

И ако смо мислили да није могуће остварити негативан биланс, велика потрошња је у једној мери компензована приходима од пословања државних организација. Дуговања према МеСу од НБС износе 137.000,00, а остала дуговања су дата у извештају НБС новина.




Од када је у овом саставу формирано Министарство економије у месецу новембру, пред сваког Председник и Владу Србије изнете су реалне финансијске могућности којима Србија располаже, висине дневних прилива, стање у државним резервама, питања која се тичу пореза и свих других економских параметара кључних за функционисање државе. Сви су се мање-више придржавали реалности и препоруке МеС тима, и сви су завршили мандат са позитивним финансиским извештајима, до овог мандата.
МеС је и раније одобравао позајмице за одбрану (и ако смо мишљења да са приливима од пореза које Србија остварује, а који су највиши на свету, за овим нема потребе), и увек су те позајмице враћане до краја мандата, да би сада први пут имали завршен један председнички мандат а да позајмица није враћена (дугује се 137.000,00 динара).
У овом месецу је изгледа превладао став “што смо штедели кад не може да се троши”.




У економији није могуће вући лоше потезе без последица, у пар реченица Министарство економије ће се осврнути на последице прекомерне потрошње.
Пошто је ово министарство у непромењеном саставу задњих пар месеци, направљен је дугорочан план да се након прикупљања милион динара за резерву, све будуће приходе Министарство економије усмери ка млађим играчима, и потребама за њиховим развојем оствари кроз улагања државе у тренинг центре.

Више пута су “узнемиравани” председници и у фебруару (када није одвојено ништа за државне резерве) и у марту (када је потрошено 137.000,00 динара из резерви), али очигледно су приоритети били другачији.
Дакле, овај пројекат је стопиран до даљњег, а велико је питање да ли ће се икада остварити, а следећем Председнику је остављен “врућ кромпир” да са смањеним приходима од пореза враћа дугове.

Жао нам је што морамо да саопштимо да су се играчи Црни Ловац и Крле Крки повукли из Министарства економије, али у потпуности разумемо њихов став. Једноставно, људи су се месецима цимали и имали неке циљеве, да би све тек тако пало у воду.

На крају, с обзиром на највеће приходе од пореза месецима уназад, који су разлог измена у цени коштања Airstrike-a и других позитивних промена, и с обзиром на јефтину цену тенка, можемо констатовати да је пропуштена огромна прилика за додатну финансијску стабилизацију.

Закључак и препрука:

Министрство економије неће одобравати позајмице за НБС све док нам се не врате сва дуговања. Мислимо да ова ствар треба да се реши на релацији одлазећи-долазећи Председник, као и на састанку коалиције странака које чине Владу Србије за април месец. Препорука је да се финансијски извештаји са НБС пишу што чешће, и да можда нека будућа Влада размисли да комплетне финансије у држави препусти економистима, јер ако ћемо објективно, многи Председници се са проблематиком финансирања срећу први пут када буду изабрани на ову одговорну функцију, без много осећаја колико Србија има и шта може да потроши. Поред свега наведеног, одговорна држава мора мора озбиљно да инвестира у ниже дивизије, јер од гомилања играча и финансија у D4 добра неће видети.

Хвала и живи били.

Министарство економије Србије