Резултат и последице бугарског референдума

Day 1,514, 13:29 Published in Serbia Serbia by Sever Vetrovnik

Последња два дана, читав еСвет посматрао је помно референдум у Бугарској на коме се становништво изјашњавало да ли Турску треба примити у ЕДЕН или не.
Како је бугарски председник данас објавио, прелиминарни резултат показује да се око 60% популације изјаснило против турског приступања, па ће у складу са тим, Бугарска уложити вето на пријем Турске у ЕДЕН на гласању следеће недеље:


Референдумът

Това е може би е най-горещата тема в нашата еДържава. Е, референдумът е вече факт и по неофициални данни, броят на гласувалите против е около 60%. Аз, като президент на еБългария, ще се съобразя с вота на народа и ще наложа вето за влизането на еТурция в EDEN на гласуването следващата седмица.

Након што је пре неколико недеља Турска напала Иран, дугогодишњег и верног савезмика, и потписала МПП-ове са чланицама Тере и ЕДЕН-а, поставља се питање који ће бити наредни потез турске владе.

Наиме, један од разлога за иступање из блока наклоњеног нашем савезу, било је непотпуно чланство које је увредило турски национални понос, како њихови званичници то објашњавају. С друге стране, вође нашег савеза говоре да Турска већ дуги низ месеци стално провоцира традиционалне савезнике како би изазвала њихову оштру реакцију и касније је искористила као повод за потпун прелазак на другу страну. Подсетимо се турског гласања за независно Косово и Метохију, које турска влада није ни покушала да ублажи, нити је покренула икакву иницијативу да га макар објасни и покуша да изглади односе са нама, што је и довело до коначног прекида пријатељства и савезништва из времена Феникса. Истина, за време Текниковог мандата, све је кретало на боље, што сведочи о томе да је један део турских играча био отворен за сарадњу. Ипак, то су били махом стари играчи, а данашњи Турци нису исти као они од пре две године. Нажалост.

Турска може остати неформални члан ЕДЕН-а, али тиме, у суштини, не добија ништа што није имала са нашим савезом. Може отићи у Теру, или покушати да оснује сопствени савез, али ће је овај фијаско пратити дуги низ месеци. Такође, знајући да Турци имају високо мишљење о себи, мало је вероватно да ће прећи преко бугарског одбијања. Да ли у наредним недељама можемо очекивату турску освету, или ће њихове вође коначно схватити да их је игра коју су водили претходних месеци понизила више од икаквог потеза Шпаније, Србије, или сада Бугарске? Да ли ће схватити да су их уцене, седење на две столице, ароганција и гордост свели на земљу која је старе пријатеље изгубила, а нове није стекла?

Овај референдум отвара могућност неког новог сукоба Бугара и Турака. Не верујем да ће Турци, који су претили и одговарали и кад би помислили да су и најмање увређени, остати неми на све ово. И да неће предузети неку осветничку акцију, као када су слали војску да ратује против Шпаније због Ангелдавовог чланка прошлог лета.

Такође, референдум је раздражио Бугарску у којој се рађа незадовољство ЕДЕН-ом. Бугарска је трпела брисање и непотребан рат са Србијом да би се Хрватска домогла Мексика. Тог месеца сам био министар спољних послова и са бугарским председником имао састанак поводом мира. На незваничном састанку, утврдили смо да обе стране желе мир и да би најбоље било да пакт о непадању наших двеју земаља укључи и бугарско необјављивање рата Македонији, односно наше Румунији или Хрватској(одлучено је било, ипак, да то буде Румунија). На последњем састанку, када је договор требало да се формализује, бугарска страна наједном тражи да Србија склопи мир и са Хрватском, и са Румунијом, због хрватског притиска. Ми смо то одбили, али и видели да ни ЕДЕН није такво братство каквим се представља, и да неке чланице ипак намећу своју вољу другума. А да ли ће Хрватска и Румунија, којима је турски утицај на бојном пољу изузетно битан, испоштовати вољу е-бугарске нације?

У сваком случају, најзанимљивији ће бити турски одговор на бугарски референдум. Да ли ће њихове вође, еденовски настројене последњих месеци, подвити реп, или показати зубе? Шта ви мислите о томе?

Север Ветровник