Lengyel-magyar két jó barát! Dzień Przyjaźni PL-HUN

Day 3,411, 01:20 Published in Poland Poland by Nemeyeth87

Mamy dziś 23 marca, od 2007 roku jest to oficjalny Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. 12 marca tegoż roku ustawę o wprowadzeniu takiego święta przyjął rząd węgierski, a 4 dni później, czyli 16 marca, analogiczny projekt został uchwalony w polskim sejmie. Warto w tym miejscu nadmienić, że (co jest niewątpliwie ewenementem) nie było ani jednego głosu sprzeciwu.

Przyjaźń między naszymi narodami jest ewenementem na skale światową, w żadnym innym miejscu na świecie wzajemna sympatia nie występuję na tak masową skalę. Nie są to puste słowa, choć trudno jednoznacznie wskazać początki. Można się ich dopatrywać już w początkach Państwa Polskiego, gdy za czasów Bolesława Chrobrego i Mieszka II prowadziliśmy wspólnie z Węgrami wojny przeciwko Niemcom, następnie przez praktycznie całe średniowiecze nasza południowa granica była bardzo stabilna dzięki nieprowadzeniu wojen.

Elementem, który bardzo mocno wzmocnił przyjazne stosunki między narodami była Wiosna Ludów, kiedy to Polacy walczyli na wszystkich frontach Europy, a polski generał Józef Zachariasz Bem był naczelnym wodzem powstania węgierskiego, gdzie wsławił się w wielu bitwach i zyskał tytuł bohatera narodowego.

Węgrzy też pomagali Polsce, a o jednym z nich szczególnie warto wspomnieć, mianowicie jest to hrabia Pal Teleki, który to dwukrotnie sprawował urząd premiera Węgier, pierwszy raz w latach 1920-1921, a drugi 1939-1941. Jak łatwo zauważyć, oba te okresy były bardzo trudne dla naszego kraju, za pierwszym razem podczas wojny z bolszewikami nieodpłatnie dostarczył nam ogromnych ilości broni, amunicji oraz sprzętu potrzebnego do prowadzenia wojny, próbował nawet wysłać nam na pomoc oddziały zbrojne, te jednak nie zostały przepuszczone przez granice rumuńską. Natomiast w 1939 roku, gdy Hitler poprosił go o pomoc w ataku na Polskę, odpowiedział:

„Ze strony Węgier jest sprawą honoru narodowego nie brać udziału w jakiejkolwiek akcji zbrojnej przeciw Polsce”
oraz, „że prędzej wysadzi swoje własne linie kolejowe, niż weźmie udział w inwazji na Polskę”.

W czasach, gdy coraz bardziej nasza kultura staje się zachodnia, a główne media wmawiają nam, że naszym największym przyjacielem są Stany Zjednoczone czy Niemcy, warto na chwilę się zatrzymać i spojrzeć tam, gdzie naprawdę zawsze mieliśmy, mamy i będziemy mieli sojusznika.

Lengyel-magyar két jó barát,
együtt harcol s issza borát.
Vitéz s bátor mindkettője,
áldás szálljon mindkettőre!