Ambijent uključi/isključi

Join the new world

 

PER KE DO VOTOJME???

Dan 1,841, 12:09 Objavljeno u Albania Albanija od Arius argiri

E pra edhe pak ore do te votojme serishmi per presidentin e vendit dhe kesaj rradhe lista eshte e gjate dhe ne pamje te pare kjo duket se eshte nje gje shume pozitive .Ngjan se kohet e dikurshme kur kishim vetem dy kanidat kane shkuar pergjithnje.Por a eshte vertet keshtu?
Per ata qe jane te rinje ne kete loje deshiroj ta kujtoj edhe njehere ate kohe ...
E pra asaj kohe per ta treguar sa me shkurte kishim nje kanidat te zgjedhur nga partia nacionaliste (Qe ishte zakonisht Napoleoni (Emri i se cilit kur hyra une ne loje ishte edhe sinonim i fjales president !) qe mbeshtetej ne menyre te pashmangeshme edhe nga aleanca kuq e zi dhe nje kanidat te dyte qe te gjithe e dinim qe nuk do te fitonte .Ky kanidat i dyte ishte i dyllojshem!
Mund te ishte thjesht nje kanidat kukull i perzgjedhur nga Nacionalistet dhe aleanca kuq e zi (Me sakte nga kreret e tyre!) thjesht per te plotesuar numrin e dy kanidateve dhe krijuar pershtypjen se ne shqiperi kishte demokraci ose ndonje lojtar i cili vendoste te ndermerrte duke vene kanidaturen nje akt te deshperuar pa asnje shprese per te fituar, thjesht per te treguar se ne Ealbania kishte lojtar qe mendonin se sistemi i qeverisjes kishte probleme(madje te renda!) dhe mund te permisohej!
Them se ishte ky nje akt i deshperuar sepse i ngjante afersisht te beje nje vetvrasjese personale pasi te gjithe mbeshtesit e dy partive te medha te viheshin me gure (Sharje ofendime kercenime!) per arsyen se kishe guxuar te vije ne dyshim qeverisjen e panjolle te deri asaj kohe qe e panjolle nuk ishte aspak.Une kam qene gjithmone perkrahes i ketij kanidatit te dyte “te deshperuar por edhe guximtar” i cili kishte guximin te ngrinte zerin te kerkonte ndryshimin .Por tani siç thashe duket se gjerat kane ndryshuar ...
Kan ndryshuar?!!!(mos e dhente zoti!)
Ne te vertet ngjau se gjerat filluan te ndryshojne qe kur ne skene u shfaq nje parti e re e madhe e quajtur vetvendosja!Le te lexojme se çfare shkruhet ne faqen e kesaj partie...
“VETËVENDOSJE eshte Parti e majte, Parti e Revulucionit,Parti kembngulese, Parti e debatit dhe ideve te reja”
Sigurisht nese lexon keto fjale mendon se vetvendosja si aleate te saj kryesor do te kishte partine reformatore dhe ate revolucionare por ne te vertete zbulon se vetvendosja eshte e perkrahur nga aleanca kuq e zi dhe ajo nacionaliste.Pra nga partite qe kane patur gjithmone pushtetin ne shqiperi! Ne menyre te natyreshme atehere te lind pyetja kunder kujt do te bej vetvendosja revolucionin ?Kunder vetvetes dhe partive qe ka aleate?
Vetvendosja paraqitet si mbeshtetese e debatit dhe ideve te reja por ne menyre rigoroze edhe pse ka dy muaj qe ne aleance me nacionalistet dhe aleancen kuq e zi fiton kanidati i saj per president nuk kemi pare te guxoj te shprehi asnje ide te re apo te hapi nje debat per ndryshimin e sistemit te qeverisjes qe ajo ne program na premton se deshiron te ndryshoj.E pra keto premtime i takojne nje kohe te shkuar kur Vetvendosja sapo ishte krijuar dhe u shfaq si parti opozitare dhe madje edhe rivalizoi me sukses partine nacionaliste dhe aleancen kuq e zi dhe nacionalistet per kanidaturen per president por humbja ne keto zgjdhje e beri qe te zgjidhte rrugen me te lehte ate te aleances me fitimtaret (qeveritaret e perjetshem!) per te qene edhe ajo fitimtare e mos ndryshimit.I keshilloj per keto arsye antaret e vetvendosjes ti kerkojne kryetarit te ndryshoj moton e partise ne “vetvendosja eshte nje parti e majte qe nuk i do partit e majta,eshte nje parti e debatit dhe e ideve te reja qe i pelqen heshtja dhe kompromiset ne shkembim te posteve qe nuk kane asnje vlere dhe eshte parti e revolucionit te cilin do ta beje me ata qe mbajne pushtetin ne ealbania qe ne krijimin e saj kunder atyre qe guxojne te kerkojne ndryshimin”. Nuk mund te rrij ketu pa permendur edhe partine e simpsonsave dhe kanidatin e tyre per president! Per lojtaret e rinje duhet te shpjegoj se keta “simpsonsat” (Nenvizoj ,shoket e mij me te mire ne kete loje pavarsisht nga idet e tyre politike dhe menyrat disi te diskutueshme per mua qe perdorin per te qene gjithmone pjese e pushtetit!) kane qene pjestaret me te zellshem te partise nacionaliste dhe asaj kuq e zi si edhe antar te perhershem te qeverive te formuara nga keto dy parti! Por edhe pse nje ditez te bukur vendosen te formonin nje parti me vete vazhdojne te mbeten mbrojtesit kryesor te sistemit qe ka qeverisur shqiperine qe ne krijimin e shtetit shqiptar!Ne kete kendveshtrim nuk e di nese kanidatja e tyre Dejzi eshte thjesht nje emer per tu shtuar ne listen e kanidateve (Sepse dihet qe Simpsonsat siç kane bere deri tani do te mbeshtesin qeverine qe do krijoje kanidati i vetvendosjes ,nacionalisteve dhe kuq e zinjeve (nese fiton) ,apo fitimtarja e vertet ne zgjedhjet e aferme ,gje qe do na bente te arrinim ne perfundimin se kukulla ne kete rast i bie qe te jet kanidati i vetvendosjes, aeneas...
Sigurisht per te marre pergjigjen se si do te qeveriset shqiperia kete muaj duhet te presim te rezulatet e zgjedhjeve! Por nuk mund te rri pa shprehur dyshimin se nese fiton “deizy” apo “aeneas” asgje nuk mund te ndryshoj ! Sigurisht nese mendoni se deri tani jemi qeverisur mire dhe duhet te vazhdojme keshtu atehere votoni per Deizyn dhe Aenean!
P.s. i kerkoj paraprakisht te falur kanidateve te siperpermendur dhe shpresoj se nese fitojne te me te deshmojne me punen e tyre se jam gabuar ne parashikimet e mija!

 

Komentari

Last Life
Last Life Dan 1,841, 12:19

Ok bravo, ktu m pelqeve,

tani hajde futu ne kasollen tende se te hodha kockat ne pjate.

A E N E A S
A E N E A S Dan 1,841, 12:22

Dafuq did I just read?! -.- Vlla ne kontaktuam me PR nqs ti nuk e di dhe ne fillim thane qe do ju mbeshtesim por pastaj ndryshuan kandidat...Get your facts right!

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,841, 12:23

vogelushi i mjere ligna ! haha! kockat dhe kotheret jane ushqimi yt i preferuar dhe nuk dua te hyj ne pjese!!!

A E N E A S
A E N E A S Dan 1,841, 12:23

Dhe un sjam kukulla e askujt vlla...me duket se ti po behesh kukulla e eproreve tend 😉

Last Life
Last Life Dan 1,841, 12:24

Qente flasin? je bo per guiness

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,841, 12:25

aeneas e si mund te te mbeshtesnim nderkoh qe ti kishe vene si aleat nacionalistet dhe aleancen kuq e zi ! valle do ti prononin keta kerkesat e partise reformatore per ndryshime ne qverisjen e fabrikave shtetrore per ndryshme ne drejtimin e bankes etj etj etj??? sigurisht qe jo!!!

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,841, 12:27

aeneas kush me njeh qe kur jam futur ne loje (miq edhe armiq politik e kam fjalen sepse te gjithe i kam shoke dhe vellezer! ) e dine se mund te kem nje mij te meta por nuk kam patur kurre eprore deri tani!!!!

A E N E A S
A E N E A S Dan 1,841, 12:28

Me Partine Reformatore skam folur ndonjehere sepse nuk njihja asnje prej tyre dhe nuk e di por sikur sme pelqente ...fola me Klitonin qe e kam shok dhe ai tha do te mbeshtesim pastaj nderruan kandidat dhe nuk i jam merzitur aspak sepse ata menduan qe ai eshte i duhuri dhe prap me Klitonin ngelemi shoke...dhe Arius mos u mundo te percash Shqipetaret si gjithmone

Dardann 81
Dardann 81 Dan 1,841, 12:29

Arius pse te shtyn te mendosh se aeneas eshte kukull sepse e mbeshtesin AK edhe PN kjo eshte demokracia te gjith bashk mir qe ju nuk doni bashkim se kmi fajin ne qe gjithmon dilni kundra

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,841, 12:29

nese nuk je kukull e askujt enea atehere nese do te zgjidhesh president do te jepet mundesia ta vertetosh kete!!!!!do jesh ne gjendje te marresh ne dorezim acc e bankes? do kesh guximin te kerkosh te maresh ne dorezim acc e fabrikave shtetrore??

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,841, 12:29

nese nuk je kukull e askujt enea atehere nese do te zgjidhesh president do te jepet mundesia ta vertetosh kete!!!!!do jesh ne gjendje te marresh ne dorezim acc e bankes? do kesh guximin te kerkosh te maresh ne dorezim acc e fabrikave shtetrore??

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,841, 12:30

nese nuk je kukull e askujt enea atehere nese do te zgjidhesh president do te jepet mundesia ta vertetosh kete!!!!!do jesh ne gjendje te marresh ne dorezim acc e bankes? do kesh guximin te kerkosh te maresh ne dorezim acc e fabrikave shtetrore??

A E N E A S
A E N E A S Dan 1,841, 12:30

lol vlla dukesh qe ke probleme me PN qe nga ai nderrimi ne rradhe per kongresmen qe mendon se ishte Ninoja vlla tani po sheh qe VV doli dhe ne rank 1 si parti dhe po rrit shum numrin dhe skeni cte beni vlla me vjen keq...se kuptoj me keto artikull doni te fitoni vota ?

A E N E A S
A E N E A S Dan 1,841, 12:32

Arius sigurisht qe do kemi aksesin e bankes pikerisht Joni do jete ai qe do me jape passwordin...fabrikat shtetetore jane mire te Visari...eshte ekonomist i mire dhe e ka vertetuar kete

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,841, 12:36

sa per eliminimin e emrit tim nga lista e kanidateve per kongres keto dyshime qe mund te ket qene ninoja po i thua ti dhe jo une! thjesht sepse e njoh ninon me shume se sa ty dhe kam respekt per te si djal pavarsisht se kemi patur ide te ndryshme politike! dhe si ty dhe dardanin ju keshilloj qe se pari te nderyshoni moton e partise suaj sepse tashme i ka dale boja!!!!!!

A E N E A S
A E N E A S Dan 1,841, 12:40

Un e mbaj mend fare mire por njs ska rendesi vlla...

Dardann 81
Dardann 81 Dan 1,841, 12:42

I doli boja nga mendja jote shiko komentet arius

Dardann 81
Dardann 81 Dan 1,841, 12:43

E ke vene re qe ne te gjitha artikujt e tua jan me shum komente se sa vota pse gjithmon ti kundra sepse e ke vete fajin nuk ta kemi ne

Dardann 81
Dardann 81 Dan 1,841, 12:44

Kjo eshte demokracia gjithmon bashk po ja qe disa si ty nuk duan
Te njof shum mir te kam edhe shok kam edhe respekt por je shum kunder nga te tjeret dmth i hipen gomarit nga mbrapa

ArdiAlb
ArdiAlb Dan 1,841, 13:39

Shqiperia eshte duke humb ju ziheni ketu. Bravo

Rilindasi
Rilindasi Dan 1,841, 14:18

Po i kriojmë ca parti politike, po e kundershtojmë njera tjetrën po e mbajmë nën kontroll gjithë pushtetin, në krye të pushtetit të partive po vendosim njerezit tanë të besuar, edhe kur do gabojnë sdo ketë kush të i kundershtoj dhe të zhvilloj demokracinë.
Kjo lartë që shkrova është koncept i partive në pushtet në eShqipëri. Ata duan ndryshim vetëm për emra e jo koncepte. Ariusi e ka mirë, ajo që më pelqen është se ata që tallen janë minoren , e ata që kerkojnë ndryshim janë të pjekur.

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,841, 14:34

Dardan edhe une e kame vene re se edhe pse ndohta artikujt e mij jane ndoshta me te lexuarit ne ealbania marrin me pak vota se sa komente apo sub por ky nuk perben asnje problem per mua thjesht sepse artikujt nuk i kam shkruajtur kurre per te marre vota dhe sub! po ashtu kam vene re se komentuesit negativ merreshin gjithmone me personin tim dhe jo me artikullin thjesht per arsyen sepse ne artikujt e mi kam shkruajtur thjesht te verteten dhe deri me sot nuk eshte gjetur askush qe te provoj te

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,841, 14:36

kunderten! sigurisht e verteta dhe perballja me realitetin per shumekend eshte e hidhur apo e papelqyeshme por per kete nuk jam aspak une fajtor !

enzq
enzq Dan 1,841, 14:40

Arius i thone kandidat jo kanidat -VTLK-

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,841, 14:59

ju keshilloj te lexoni mbi sistemin politik ne shqiperi edhe artikullin
http://www.erepublik.com/it/article/-tezat-sekrete-te-ramiz-alise-per-pluralizmin--2169030/1/20
dhe do te shikoni se loja dhe realiteti ndonjehere ngjajne shume!!!!!!!

enzq
enzq Dan 1,841, 15:02

ndonjehere thua Arius, pse nuk thua komplet 😛

normalisht sduhet te ngjajne duhet te jet e kunderta po ne e marrim lojen shume seriozisht prandaj e kemi kthy si ne RL

VTLK

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,841, 15:18

enzq ke te drejte nuk thuhet kanidat por kandidat nga latinishtja candidus qe do te thoshte i paster i paperlyer por ne gjuhen e perditeshme shqipe nje d ka humbur udhen!

enzq
enzq Dan 1,841, 15:32

sa i thelle je mer jahu

Rilindasi
Rilindasi Dan 1,841, 15:41

Enzq , duhet të bejë ftohtë në Kanada, nese ende jeni atje. Mere me ngadalë, Ariusi po poston për lojen dhe konceptet e saj, juve jeni që po i perziheni gjerat. Po ate diçka për temen mer jahu jepi, po nuk pate ri struku në ndonjë qoshe të ngrohtë.

KOSOVA PEYONI
KOSOVA PEYONI Dan 1,841, 15:52

You touch my tralalala ( youtube )

o7

Kam kohe qe skam lexu artikulla t ariusit m'kish mor malli hahahah

Kaloni sa ma bukur o vllezer shqiptar o>

enzq
enzq Dan 1,841, 16:06

or ti shoku Rilindas, kush je se spo tnjof? Mos je gje protektori (pimp) i Ariusit e se ditkam. Ik mer shok futi nai tas pilaf e mos i fut hunet kot, sdo tpys ty un or shok kam apo skam gjo me thon.

Pilaf te mbare

Rilindasi
Rilindasi Dan 1,841, 16:12

Mos u tallë në çdo gjë. Kushdo që jam unë ska çfarë të interesoj, e as çfarë jam e çfarë bejë. Po e prishni komunitetin duke tallur çdo njeri, sikur jeni superior. Mund të jeni minoren por edhe të ritur që së besoj, por askush nuk të jep ty e askuj tjetër të drejten për të u tallur. Loja nuk të takon personalisht ty, po të pelqeu mirë, po stë pelqeu mund të dalësh , deren e ke të hapur, por respekto të respektohesh e di që do tallësh përseri , por fillo e ri.

Rilindasi
Rilindasi Dan 1,841, 16:14

fillo e ritu. Madje edhe Shqipëria nuk të takon as ty e askujt ketu. Kenaqu me gjerat që i ke , edhe që komuniteti i ka e mos më bejë të super të menqurin sepse po del shumë fodull para të gjitheve.

enzq
enzq Dan 1,841, 16:22

pilafin e hengre? e shof se paske henger akoma

kur te hash pilafin hajde flasim

Rilindasi
Rilindasi Dan 1,841, 16:29

Më vjen keq për ty, dhe për ata si ty. Në fakt më vjen keq për brezat që do dalin nga ty e nga tipat si ty. Sepse për shkak tendin neve po humbim një brezë (ty) dhe brezat tjerë nga ty.


Paq shendetin.

enzq
enzq Dan 1,841, 16:37

po ik o kar loz lojen se le nam, bole

Rilindasi
Rilindasi Dan 1,841, 16:39

Do vij dita kur femijet do të thonë pse jemi keshtu, e sdo të dish çfarë të u thash se çfarë ishe ty.

Lojë të kendshme. Mere me ngadalë, të këshillova për të mirë. Paq shendetin përseri.

enzq
enzq Dan 1,841, 17:04

e kush je ti me me keshillu mu? me mbo moral mu? po ik or shok se dashke muhabet mduket. na ben te prishim gojen. Na ler te lozim lojen o shok se na je ber ferr, mos kshu mos ashtu, je i zoti te besh te kunderten, beje mos na ca shum trapin me llafe, ngele dërr dërr gjith kohes tu na dhon mend. jam fut ne ket loj me loz sic du un dhe jo sic do ti kshu qe sme ha palla shum se cfare mendon ti per mua e sa vjec mendon ti se jam un (15 vjec jam sa per dijeni, aq du me qen ne kete loje).

Rilindasi
Rilindasi Dan 1,841, 17:17

Ahahah, ske pse të nxehesh, mos u shqeteso. Të priftë shneta.

enzq
enzq Dan 1,841, 17:30

aspak su nxeha as u shqetesova, po thash te sqaroj njeher e mire e tbij rehat se me cave drrasat, te me lesh rehat te argetohem. u nxeha 2 komente me lart po, se mundohesh me e lidh cdo gje me RL. lere RL atje ku eshte ska nevoje me e ngatarru dhe ktu boll halle kemi ne RL mos na i shto hallet dhe ne loje.

AqifPasha
AqifPasha Dan 1,842, 05:16

Ne artikull ka disa te vertata qe nuk duhen anashkaluar...
Si Sekretar i Partise Revolucionare po them qe eshte e vertete qe kemi diskutuar ne kryesi per te mbeshtetur AENEAS , sepse ishte person qe mund te sillte ndryshim. Dhe ne nje moment u votua me shumice te thjeshte per tu mbeshtutur.
Por.... gjithsesi arsyetuam qe te ishte me mire te mbeshtesnim Lilo1 per faktin se gjate lojes ka hedhur me shume ide dhe eshte perpjekur pak me shume se AENEAS (prince_enea). Dhe keshtu beme.

AqifPasha
AqifPasha Dan 1,842, 05:22

Por mendoj se sido qe te shkojne zgjedhjet (shpresoj te fitoje Lilo1 😃 ) kete here do te kete ndrryshim.

AqifPasha
AqifPasha Dan 1,842, 05:24

Fakti qe VV dhe AKz kerkuan mbeshtetjen zyrtare te PN , mund te coje ne dyshimin se do te kete nje menyre te re per te kontrolluar gjerat atje lart nga "te perhershmit" ...
Nejse , te shohim ... si do shkojne gjerat

erodial
erodial Dan 1,842, 07:01

Arius po ku ndryshon ti tani nga partite e medha qe menjehere hidhesh ne sulm e paragjykon 2 kandidate te rinj??? me duket se je be si ata...u plake dhe ti ne loje 😃.
enzq a e hengri pilafin ai shoku jot a jo hahahhaha

The Peace
The Peace Dan 1,842, 07:50

Jam e re ne loje por nga komentet dhe bisedimet qe po beni,jeni bere te gjithe ju prototip te politikaneve te sotem te Shqiperise si Sali Berisha,Edi Rama,Spartak Ngjela e shume deputete te tjere dhe politikane te tjere.Uaaa,nuk e dija qe kjo loje qenka edhe politike.

enzq
enzq Dan 1,842, 09:32

erodial spo e shtyn dot pilafin mesa duket, i japim dhe nje garuzhde grosh per shplarje 😃

Catatumbo
Catatumbo Dan 1,842, 10:26

Together we can 😃

A E N E A S
A E N E A S Dan 1,842, 10:48

Romina Begaj:) Ky djaloshi qe ka bere keta artikull ka inat:/ dhe nuk di ku ta nxjerre pervec ne artikujt e tij ska problem do mesohesh me Ariusin 🙂

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,842, 11:58

po jo mor aeneas thjeshte me vjen keq per ty se si te gjitha kukullat e tjera mbasi te behesh president dhe do te shohesh se te kane dhene vetem çelesat e kashtes do biesh ne depresion si gjithe paraardhesit e tu dhe ose do ta lesh lojen ose do kthehesh prap ne usa !!!!!

ArdiAlb
ArdiAlb Dan 1,842, 12:11

@A E N E A S a ke ndonje projekt ti per nje eShqiperi me te mire spo ke hyre kote sa per medalje ?

 
Objavi svoj komentar

Što je ovo?

Čitaš članak koji je napisao građanin eRepublika, virtualne strateške igre za više igrača koja se temelji na stvarnim državama. Kreiraj svoj vlastiti lik i pomogni svojoj državi da stekne slavu, dok se ti dokazuješ u ulozi ratnog junaka, renomiranog izdavača ili financijskog stručnjaka.