Ambijent uključi/isključi

Join the new world

 

PA TITULL !!!!

Dan 1,867, 06:05 Objavljeno u Albania Albanija od Arius argiri
Pergjigje Aqif Pashes dhe te gjithe pashallareve te tjere te medhenje dhe te vegjel!!!!!

Miku im e fillon artikullin qe me ka kushtuar http://www.erepublik.com/fr/article/pergjigja-ime-per-kolegun-arius-argiri-2184661/1/20#comments (Per kete e falenderoj sepse mendoj se nuk e meritoj nje artikull sepse jam nje qytetar i thjeshte si gjithe te tjeret i eAlbanias dhe as kongresmen dhe as president!) me frazen...
“Nese disa persona (d.m.th dhe ndonje tjeter si puna ime !) nuk dine se cilin kemi president eshte problemi i tyre dhe jo i presidentit. Te gjithe neve e dime qe president kemi AENEAS (prince_enea , ne chat).”
E pra deshiroja ti thoja se pari Aqif Pashen se kur theme se “presidentit nuk ja kemi degju zanin” nuk e kam fjalen se si quhet ne chat apo me çfar nofke e therrasin tek lagjia, por per veprat qe ka kryer apo me sakte qe ka premtuar se do te kryente por nuk i ka kryer dhe ato te tjerat qe as ka patur guximin as ti premtoj dhe jo me ti kryej.Dhe nuk behet ketu fjale per presidentin e tanishem por per disa presidenta rresht te cilet sapo jane ulur ne karrige dhe kane varur ne qafe si cjapi kemboren (Apo trasten e tagjise!)medaljen e presidentit ju eshte mekur zeri si te ishin zhdukur pa lene gjurme!
Pra i dashuri mik dhe shok aqif pasha, pohimit tend “ te gjithe neve e dime se ke kemi president” do ti pergjigjesha me nje pyetje ...
Te gjithe kush?
E pra miku im aqif pasha ,ne emer te modestis te keshilloj se eshte me mire te thuash “une aqif pasha e di ke kam president” dhe jo te flasesh ne emer te nje gjithesie te cilen nuk e zoteron dhe qe per me teper nuk mendon aspak si ty!
Por “dituria” e mikut tim aqif pasha e kapercen kufirin e njohjes se emrit te presidentit dhe fluturon ne kufijnte thuajse te se pamundures kur deshmon...
“Une i di shume mire se cila jane dhe se sa prodhojne fabrikat shteterore (dhe nuk kam qene asnjehere ne qeveri, por thjesht nga vemendja qe kam ne loje) dhe keto i ka shpjeguar visar jasiqi ne nje artikull te plote , rreth 2 muaj me pare.”
E pra kjo “dituri” qe zoteron o miku im aqif pasha (Edhe pse une dyshoj seriozisht qe ti e zoteron me gjithe mend kete dituri e cila eshte prone e vetem pak te privilegjuarve !) te ben dy here fajtor! E them kete sepse nese i ke ditur pergjigjet e ktyre pyetjeve qe une kam bere qe kur jam futur ne kete loje dhe nga keto pergjigje nuk te ka lindur as edhe nje pyetje e vetme atehere do te thote se ose je kenaqur me paraqitjen grafike te artikullit te visarit por nga ana tjeter nuk ke kuptuar as edhe nje fjale te vetme nga ajo qe shkruhej ne te ose ke heshtur qellimisht apo me sakte nuk ke patur deshire te zbulosh te verteten !
Duke qene se Zoti Visar nuk ka asnje post ne qeveri prej muajsh dhe se te dhenat e artikullit te tij tashme jane te vjetra (dy muaj me pare thote aqif pasha! Dhe une kam edhe ca te tjera qe i kalojne dy muajt me pare!) une nuk po merrem me te dhenat e Visarit, por me ato qe me ka dhene presidenti aktual ne mirebesimin se jane te verteta duke qene se nuk kam mundesine ti verifikoj.
Pjesa e II
Presidenti ve ne dukje se kemi tre fabrika shtetrore dhe une te kujtoj ty o miku im aqif Pasha se sot do te kishim jo tre por kater fabrika shtetrore nese nje ish minister dhe ish kongremen i nderuar i shqiperise i quajtur CLAUDEK, nuk do te shiste se bashku me acc e tij edhe fabriken shterore qe duhet te drejtonte per llogari te shtetit shqiptar!
Presidenti na tregon se ne “fabriken shtetrore” (mn 1) prodhohen nga 54 deri ne 154 tankse ne dite po neve le te marrim per thjeshtesi nje mesatare prej 100 tankesh ne dite pra 3000 Q7ne muaj!
Fabrika sokol sokoli (nm 2)prodhon nga 84 ne 154 tanke Q6 ne dite pra le te marrim se proshon mesatarisht vetem 100 dhe kemi ne fund te muajit 3000 q6!
Fabrika e Fzhp (nm 3) prodhon nga 200 deri ne 2000 ushqim Q5 ne dite le te marrim nje mesatare prej 1000 ne dite dhe ne fund te muajit do te kemi 30 000 ushqim Q5 !
Gjithashtu presidenti sqaron se “Asnje MU nuk eshte perkrahur kete mandat ngase politikat e fabrikes kane qene per te ngritur rezervat per luften e ardhshme.Me ushqim eshte perkrahur iniciativa Meso-Ushqehu nga DonCurtis dhe detajet mund ti gjeni ne revisten e Visar Jasiqit”
Kujdes presidenti thekson se nuk eshte perkrahur asnje Mu me ndihma “ngase politikat e fabrikes kane qene per te ngritur rezervat per luften e ardhshme”!
Eshte normale te pyesesh po kush i qeveris ne kete vend “fabrikat” apo presidenti?
Gjithashtu presidenti njofton se ne rezervat e shtetit (kupto te fabrikave!) gjenden 3800 tanke Q7 dhe 16 000 ushqim Q5!
E pra qe kur kam hyre ne kete loje na eshte shpjeguar se keto arme i ruajme per luftrat e medha!Por luftra te medha (te cilat i kemi humbur!)qe kur une jam bere pjese e kesaj loje ne prill nuk kemi patur me shume se 3 apo 4 dhe une personalisht gjate kesaj kohe (kur isha ne div e II sepse me pas kam kaluar ne MU private) nuk kam marre me shume se sa 40 cop Q7,(ne sulmet e perbashketa!) por ti leme keto dhe te vazhdojme me tej!
Dhe me tej o Aqif pasha eshte nje pyetje qe ti duhej ta kishe bere qe para dy muajve presidenteve emrin e se cileve mburresh se e njeh!
Ne rastin e ketyre lufterave te medha si dhe kujt i shperndahen keto arme?
Sepse une personalisht ne luften e fundit te madhe qe beme (dhe keshtu ka ndodhur edhe me te tjerat!) harxhova vetem armet dhe ushqimin qe bleva me all e mij personal dhe nga 5 Q7 qe mu dhane nga MU private ku beja pjese ?
Dhe fati i trishte qe pati fabrika shterore Claudek fati po aq i trishte i borxhit prej 2000 gold qe rendon mbi banken e shqiperise me ben te dyshoj se i njejti fat i trishte korrupsioni dhe paaftesie ka ngerthyer dhe ngerthen edhe shperndarjen dhe perdorimin e tankeve qe prodhojne fabrikat tona shtetrore dhe qe na perkasin te gjitheve!
Dhe per te larguar keto dyshime (Qe ne rastin e skandalit te bankes dhe skandalit te fabrikes se Claudekut per fat te keq nuk ishin aspak skandale!) eshte e nevojshme trasparenca e cila nuk duhet te mjaftohet me pohimin se une e njoh emrin e presidentit dhe nuk eshte faji im qe ti nuk e njeh!
 

Komentari

EtzeL the Hun
EtzeL the Hun Dan 1,867, 06:41

first+vs

first=tank please : (

MeDzeLi
MeDzeLi Dan 1,867, 06:43

V +
ateher ku shkojn PRODUKTET qe dalin nga fabrikat shteterore ?

kushtrimzz
kushtrimzz Dan 1,867, 07:13

ky osht artikulli i 1 miliont me ren - Baba Stars

qaq sa qe ska dit qysh me titullu haha !

Altaer
Altaer Dan 1,867, 07:58

V

cLaw eagLe
cLaw eagLe Dan 1,867, 08:00

V

Portofoli Humbur
Portofoli Humbur Dan 1,867, 08:08

@MeDezLi , te une... a po don t'a dergoj nje foto te 'Storage' ?

A E N E A S
A E N E A S Dan 1,867, 13:16

Titulli: PA TITULL!!! Me shum i shkon " PA LIDHJE"🙂

TroyannForc
TroyannForc Dan 1,867, 13:48

Arius do e lexoj kur do dal ne pension!

bushiAL
bushiAL Dan 1,867, 14:17

V*S Arius per shkrimin

Ori von Quirnheim
Ori von Quirnheim Dan 1,867, 15:52

10 stars

VisarJ
VisarJ Dan 1,867, 16:08

Arius,

Mund ti vertetosh rezervat nese behesh menaxher i fabrikave. Te ftova per kete pune ne artikullin paraprak.

Mendoj se je njeriu qe e urren korrupsionin dhe asi i duhet fabrikave ngase kerkohen qe te menaxhohen me integritetin me te larte per mos te marr ndonje ban eventual.

Pse nuk po pergjigjesh. Nuk deshiron te punosh? Nuk ke kohe? Nuk di se si? Nuk ke guxim? Per disa prej tyre mund te gjejme nje zgjedhje. Te paktem me lajmero.

Raportin mund ta gjesh ketu:

http://www.erepublik.com/en/article/konkurs-pune-gjendja-e-fabrikave-dhe-rezervave-2185028/1/20

Me respekt,
V.

Arius argiri
Arius argiri Dan 1,868, 23:52

Visar po bie ne kontradit me vetveten sepse ne artikull thua me te drejte se kontrrolin e fabrikave e ka shteti dhe emrat e drejtuesve do te zgjidhen nga kongresi por duke qene se une nuk jam pjese as e shtetit dhe opozit ne kongres si rrjedhoj nuk eshte detyra ime te marr persiper drejtimin e fabrikave por e atij apo e atyre qe drejtojne shtetin ! qellimi i artikujve te mi eshte pikerisht ky pra qe presidentucet tane te behen presidenta dhe se bashku me medaljen e presidentit te marrim mbi shpine te gjitha pergjegjesite dhe detyrat qe u takojne te kryejne! pra qe ne momentin qe me fton te drejtoj nje fabrike gabohesh sepse pronar i fabrikes nuk je ti (me gjithe respektin si drejtues i mire!) por shteti shqiptar !!!!!!

DonCurtis
DonCurtis Dan 1,868, 02:29

@MeDzeLi ushqimi shkon te programi UML, tanqe q6 shkojne per te paguar punetoret, tanqet q7 zakonisht ruhen per luftera 😃

Ajdin Ajdini
Ajdin Ajdini Dan 1,868, 06:11

ksire more kryetarin sod per her t par po e shof duke shkru menova mos ka shku dikund n pushime,puntort po thoni vullnetarisht punojn qe sa dit pa luft serioze sa tanqe q7 prodhon fabrika,as 4000 si kishit pa fabrik i kam 1200 sqaroni vla ma mir se shum siperfaqsore poj jipni kto sqarime se edhe na po dijm me ba logari qka po na mendoni se s dijm 2plus 2 sa bajn

Ajdin Ajdini
Ajdin Ajdini Dan 1,868, 06:14

v+

Catatumbo
Catatumbo Dan 1,868, 07:25

Apliko ne UML perpara 18:00 (me pas eshte pushim) dhe pervec ushqimit mer edhe 5 arme Q6 dhurate: tinyurl.com/programiUML

Gezuar Vitin e Ri
-UML★

VisarJ
VisarJ Dan 1,868, 11:55

Arius - ne kurrfare kontradite nuk po bie. Jane tre fabrika dhe nevoiten tre menaxher. Gezon simpati ne kongres dhe besoj se do te zgjedhin per nje fabrike.

Une per momentin jom menaxheri dhe themeltar i njeres fabrike 4e per me teper edhe nje prej kontribuesve te kohes me te madhe dhe lekeve andaj edhe sygjerimi im ne kongres mund te qoj peshe.

Behu real. Thauj nuk dua te punoj e jo nuk eshte pergjegjesi e imja, se bara e zhvillimit te komunitetit eshte tek te gjithe Shqiptaret. Nuk eshte kjo koha e shkijeve, nuk jane kta njerzi (qeveria) njerz te huaj dhe shkije... e kto fabrika te derzhaves.

Kto jon te qyetatareve dhe nese me te vertete ndjen per zhvillimin e tyre, e merr ndonjehere nje rol zhvillues, jo vetem observues.

E jotja eshte te zgjedhes.

Urime viti i ri.

V.

AqifPasha
AqifPasha Dan 1,869, 04:30

Shkruajta artikull thjesht per te thene mendimin tim ne menyre sa me sintetike , dhe jo thjesht duke komentuar artikullin ten dhe nuk ta kam kushtuar ty. Mos u shqeteso... kur ta kushtoj ty do te jete e qarte qe ta kam kushtuar ty.

Prandaj edhe ky tjetri http://www.erepublik.com/en/article/arius-argiri1-2185722/1/20 qe nuk eshte pa titull por mban si titull emrin tend, nuk te kushtohet ty por e shkruajta per tu pergjigjur.

Respekte dhe mendoj se do kemi debate ndermjet PRv dhe PRf edhe brenda per brenda qeverisjes muajin e ardhshem. Kjo shpresoj te jete per mire.
Respekte dhe gjithe te mirat.

BesaBese
BesaBese Dan 1,869, 10:59

ndoshta ishte me mire per ty aqifpasha dhe Ariusi ti zgjidhni pikepmajet tuaja ne fillim ne private way e pastaj te shkruani artikuj njera pas tjetres se sikur nuk ka shume kuptim. Ne fund mbledhni perfundimet dhe hidhini ne gazete, keshille kjo e imja.
Arius, merri fabrikat dhe çoji perpara, une jam i sigurte qe do bejne gjithçka per te ngaterruar e per te te ngecur ndonje problem, por te pakten keshtu merr shume e shume te dhena qe normalisht nuk po i paraqesin. Kush ben çfare do ishte e nevojshme per te zbardhur shume pjese me hije.
Visar kam respekt per ty por mendoj qe per fat te keq me duket se te kane bere pjese pa e ditur apo pranuar ti vete, te nje rrjedhe me shume brima, shume pjese boshe pa shpjegimet e duhura, shume mjegulla qe ngrihen me qellimisht.
Nejse, heret e vone ky vendi yne ne kete loje do e gjeje rrugen e mirekuptimit. Jemi nje gjak, jemi vellezer, jemi NJE, por ndoshta ketu disa idealet i perziejne me ilaçet qe pijne çdo mengjes.
Gezuar Vitin e Ri te gjithe Shqiptareve me zemer te paster!

 
Objavi svoj komentar

Što je ovo?

Čitaš članak koji je napisao građanin eRepublika, virtualne strateške igre za više igrača koja se temelji na stvarnim državama. Kreiraj svoj vlastiti lik i pomogni svojoj državi da stekne slavu, dok se ti dokazuješ u ulozi ratnog junaka, renomiranog izdavača ili financijskog stručnjaka.