Pénzkereseti lehetőség! - II. rész - A piac

Day 3,752, 00:19 Published in Hungary Hungary by GTopi
Ugye, mindenki szeretne egy kis pénzhez jutni? Mi az, hogy kicsi, SOK pénzhez! A való életben is, és itt, az Erepublikon is!


Nos, ez utóbbihoz szeretnék egy kis segítséget nyújtani! Elsősorban kezdőkhöz, a gazdasági lehetőségekkel újonnan ismerkedőkhöz szólok, de hiszem azt, hogy a tapasztaltabbak is hasznát vehetik az aktualizált adatoknak, és meggondolják, hogy mit is érdemes valójában tenniük.

Az előző - bevezető jellegű - rész után most egy kicsit a kiadások oldalát is megnézzük, hiszen a gazdálkodáshoz nem csak a bevételek maximalizálása, hanem a kiadások optimalizálása is szorosan hozzá tartozik!


II. rész: A PIAC





A piacon az első naptól kezdve vásárolunk, és látszólag könnyű dolgunk van, mert a rendszer automatikusan a legolcsóbb ajánlatot teszi előre!

De valóban a legkedvezőbbet?

Csak nézzük meg az ételpiacot! Mindenki járt már itt, és tudja, hogy 7-féle minőség közül választhatunk, különböző áron.



Ha nem számít a raktárunk mérete, (pl. kezdőként nincs túl kicsi raktárunk) akkor helyesen járunk el, amennyiben az egy visszatöltött energia-egységre számítva legolcsóbb tételt választjuk!

De minden esetben számolgassunk? És mi van, ha másik országban olcsóbb? Erre is van segítség, például az erepublik.tools oldalon. (A kiválasztott szintű ételtől függetlenül láthatunk egy összehasonlító táblázatot a lista felett.)

Arra figyelnünk kell, hogy vásárolni csak az állampolgárságunk szerinti országban, illetve tartózkodási helyünkön tudunk. Ha egy jobb ajánlathoz utazni kell, érdemes megfontolni, hogy akkor is megéri-e, ha a repülés árát (oda-vissza utazás jegy nélkül akár 200 cc is lehet!) szintén beleszámítjuk a tranzakcióba?!

Ugyanakkor a piaci árak változhatnak. Mindenkinek feltűnt például, hogy 3 hónappal ezelőtt négyszeres áron lehetett kaját venni! Aki előtte feltöltötte a raktárkészleteit az olcsó áron, annak nem okozott ez ekkora többletkiadást!


3 hónappal ezelőtt négyszeres áron lehetett Q2 kaját venni


Jogosan vetődik fel a kérdés: lehet-e az árváltozásból nyereséget kovácsolni? Természetesen igen, de azért néhány szabályt érdemes szem előtt tartani:

- ha tartalékolunk egy későbbi áremelkedés reményében, csak annyit vásároljunk, hogy ne kösse le a raktár-férőhelyeinket és maradjon készpénzünk a mindennapi vásárlásaink lebonyolításához. Lehet, hogy a legközelebbi árfelhajtó event csak hónapok múlva jön.

- ehhez kapcsolódik, hogy túl sok időre sem érdemes tartalékolni. Nemcsak a vagyonunkat kötjük le feleslegesen, de a rizikója is nő egy esetlegesen megforduló trendnek, vagy egy admini lépésnek, amely könnyen fel tudja borítani a piacot.

- az árrésbe mindig kalkuláljuk be az ÁFÁ-t! (Csak a nyersanyagokra nincs ilyen jellegű adó.) Ezt sokan elfelejtik, pedig az általunk megadott piaci ár bruttó, vásárlás esetén az adóval csökkentett összeget kapjuk meg a számlánkra.

Vegyünk egy példát. A magyar piacon szeretnék eladni vásárolt Q7 fegyvert haszonnal. A jelenlegi bruttó ár 38,2 HUF. A 4 %-os ÁFA miatt a nettója 36,73, tehát nekem ennél olcsóbban kéne venni valahol a világon. 36,47 cc-ért már lehet kapni nagyobb mennyiséget, de kis szerencsével olcsóbban is. De a szerencse visszájára is fordulhat: az érdeklődés hiányában a magyar piaci árak is csökkenhetnek. Kérdés, hogy ezért a nagyon kicsi árrésért érdemes-e kockáztatni? (Ezekben a napokban nyilván nem.)

Látszik, hogy most nem érdemes piacra dobni a korábban félretett fegyvertartalékokat


A piacra helyezésnél van lehetőségünk a saját állampolgárságunktól eltérő országban is értékesíteni, de ehhez ún. "licenszet" kell vennünk. Ha így teszünk, legyünk körültekintőek, mert egy licensz csak egy országra szól. Olyan országot válasszunk, ahol stabil a kereslet magasabb árak mellett, várhatóan kicsi a vám (persze ezt az adott ország vezetése bármikor megváltoztathatja), így mindig tudunk haszonnal árulni! (Szerintem nem érdemes, mert világpiac van, és egy költözéssel vagy feketén bárki a legjobb áron tud nagy tételeket beszerezni.)

Mindig tartsuk szem előtt, hogy végső soron ez gazdasági értelemben is piac!


Még akkor is, ha vannak erősen torzító tényezők, a szereplők viselkedése első ránézésre irreális, az alapvető szabályok érvényesek! Ha a kereslet nő és/vagy a kínálat csökken, az árak felfelé mennek! És ez fordítva is igaz.

Az árak ingadozását és a piaci szereplők viselkedését ugyanakkor többen többféleképpen magyarázzák. Egyértelmű, hogy az admini lépések (eventek, akciók, bütykölés a gazdasági modulon) mind-mind jelentős kilengéseket képesek indukálni. Ugyanakkor tisztán a gazdaságtan módszereivel nem lehet megmagyarázni egyes jelenségeket. Ennek az lehet az oka, hogy a többség "megélhetése" ebben a játékban nem a gazdasági tevékenységétől függ! Amint külső forrásból viszünk javakat a rendszerbe (IRL pénz -> Gold -> cc vásárlás / cégalapítás), felborul az egyensúly, és többé nem érvényesek ezek a modellek.

Egy-egy esemény alatt sokszor elszaladnak az árak (lásd fent az étel árakat ábrázoló diagramot). Tisztán a kereslet-kínálat elmélete alapján ezt az alultermeléssel lehet(ne) magyarázni. Ez részben igaz is, de az áremelkedésben benne van az, hogy a fent említett árváltozás miatti nyereségszerzési lehetőséget sokan szeretnék meglovagolni! Ennek bizonyítására elég megnézni azt, hogy mennyi ajánlat van kint a piacon, jóval az aktuális piaci ár felett!

És akkor még nem beszéltünk a játékosok raktárkészletéről, melyet megbecsülni is nehéz. Csak nekem több, mint 300000 raktárhelyem van, ennek nagy része a heti megmérettetésekből jött össze (tehát semmit nem fizettem érte). Ekkora raktárhelyet Q7 tankokkal megtölteni 12 millió (!) HUF lenne! Ez több, mint 26000 Gold, ami kb. 5200 BH medál jutalma... Számomra ez elképzelhetetlen összeg, de biztos vagyok benne, hogy vannak játékosok, akiknek nem!

(Nem, ez nem én vagyok...)

Persze nem rendelkezik mindenki ekkora vagyonnal, de a raktárkészlet jelentőségét a piaci események elemzésénél nem lehet elhanyagolni. Nyersanyagból és alacsony értékű kajából jóval kevesebbet lehet (és érdemes) tartalékolni, ami látszik a korábban bemutatott példákon is. A Q2 étel ára négyszeresére emelkedett, míg a Q7 fegyveré (amiből a nagy ütésekre képes játékosok, a "tankok" sokat raktároznak), csak kb 20%-os ingadozást mutatott.


(Hamarosan: III. rész - Az önellátás felé)