Néhány szó a Sol-ról. Történet, szervezet, aktualitások.

Day 836, 11:40 Published in Hungary Hungary by Tomi_ur
Heilongjiang, 836. nap, 11:40 erep idő szerint (2010. március 5. 20:40)



Sokat beszélünk Sol-tréningharcokról, Sol-tagállamokról, de tudjuk-e pontosan, mi is ez a szervezet és kik a tagjai? Az utóbbi hetekben, hónapokban fontos változások történtek a Sol-nál, így talán nem hátrányos, ha erről is van valami lövésünk. A Sol bemutatásáról szól tehát ez a cikk, elsősorban az erepes wikipediából, illetve a Sol hivatalos lapjából vett infók felhasználásával.

A Sol tehát egy globális, defenzív jellegű katonai szövetség. Alapító államai Ausztrália, Japán, Kína, Malajzia, Pakisztán, a Fülöp-szigetek és Szingapúr. Jelenleg 9 tagja van: Ausztrália, Bolívia, Kína, Izrael, Malajzia, Fülöp-szigetek, Szingapúr, Dél-Afrika és Thaiföld. A Sol célja a tagok integrációja útján a béke, a biztonság és a stabilitás biztosítása. A Sol kezdetben Ázsia csendes-óceáni térsége államainak a szövetségeként alakult, Dél-Afrikának a szövetségbe történt felvételét követően azonban a Sol nyitott más kontinenseken található államok felé is, Izrael csatlakozását követően pedig egyre nyilvánvalóbbá vált a Sol növekvő befolyása a semleges, illetve „békepárti” államok körében. A Sol nyitott továbbá India felvétele és Japán esetleges újracsatlakozása felé is.

A Sol előtörténete 2009 márciusának elejére nyúlik vissza. Egy hónap telt el azóta, hogy Malajzia, Szingapúr és a Fülöp-szigetek megjelent eRepublikban, a délkelet-ázsiai térség viszonyait pedig az Indonézia (a PEACE GC szuperhatalma) és a Románia (az Atlantis szuperhatalma) közötti vetélkedés határozta meg. Felmerült tehát az igény egy olyan szövetség iránt, amely biztosítja az újonnan létrejött államok védelmét az idegen elnyomással szemben, annál is inkább, mert számolni lehetett azzal, hogy a régió háborús övezetté válik majd. Tekintettel azonban arra, hogy ez utóbbi nem következett be, a tervezett délkelet-ázsiai szövetség létrehozása is lekerült egy időre a napirendről. Rövidesen azonban leporolták az ilyen jellegű szövetség létrehozására irányuló terveket, amelynek eredményeképp végül megszületett a Sol, amelynek rövid történetét az alábbiakban olvashatjátok.

A Sol története dióhéjban
2009 közepe: napvilágot lát a Sol-alapokmány első tervezete, Snayke (ez időtájt Kína elnöke) és Akki munkájának eredményeként
2009. július 8.: a Sol megalakulása
2009. július 20.: elkezdődnek a délkelet-ázsiai (későbbi nevén Sol-) edzőháborúk
2009 augusztus: elkészül a Sol-alapokmány végső változata
2009. szeptember 10.: Dél-Afrikát (amely korábban a Sol megfigyelő állama volt) a szövetség felveszi tagjai sorába
2009. október 15.: Japán kilép a Sol-ból
2009. november 2.: a Délkelet-ázsiai Szövetségi Köztársaságnak (vagyis Malajzia és Thaiföld 2009. augusztus 3. és 2009. november 1. között fennállt uniójának) a felbomlása után Thaiföld csatlakozik a szövetséghez
2009. november 28.: a Sol biztonsági tanácsa határozatot fogad el a Sol globális, vagy az egész evilágra kiterjedő jellegű szövetséggé alakulásáról
2010. január 16.: Pakisztánt kizárják a Sol-ból. Indok: segítséget nyújtott az ellenséges PHOENIX-tagállam Szerbiának az Ázsiába történő eljutásban
2010. január 29.: Izraelt felveszik a Sol-ba
2010. február 8.: Bolívia teljes jogú tagként csatlakozik a szövetséghez, elsőként az amerikai kontinensről
2010. február 16.: megszűnik a megfigyelői státusz a szövetségben

Tagság

Korábban a teljes jogú tagság mellett létezett a megfigyelői státusz is, ezt, mint említettem, mintegy három hete szüntették meg. A Sol-megfigyelők részt vehettek a Sol-tanács megbeszélésein, a szavazati és javaslattételi joggal azonban nem bírtak. A megfigyelői státusz megszüntetésének elsősorban praktikus okai voltak, így a Sol-fórumon nehézkessé vált a hozzáférési jogok honosság szerinti kezelése. Korábban ilyen megfigyelői státusszal bírt Argentína, Kanada, Kolumbia, India, Japán, Paraguay, Portugália, Dél-Korea, az Egyesült Királyság, Uruguay, az USA, Venezuela és ehazánk is (Magyarország tehát 2009. október 15-től 2010. február 16-ig volt megfigyelő a Sol-ban). Teljesen mindazonáltal nem szűnt meg az ilyen jellegű tagság, amennyiben a Sol elnöke megfigyelő nagyköveti joggal ruházhatja fel egy-egy nemzet képviselőjét.

A Sol hadserege

A SolDiers a szövetség védelmi jellegű alakulata, feladat valamennyi olyan támadó jellegű akció elhárítása, amely instabilizálhat valamely tagállamot. Vezetője a Sol-főparancsnok.

A Sol kapcsolata a többi katonai szövetséggel

A Sol semleges a nagy katonai szövetségek viszonylatában (mondják ők, hallgatjuk mi). Nem korlátozza tagállamait abban, hogy részt vegyenek más katonai szövetségben, egészen addig, amíg ez nem veszélyezteti a Sol stabilitását és biztonságát. Néhány tag így más szövetségben is részt vesz (Ausztrália így az EDEN tagja is egyben). A semlegességre tekintet nélkül azonban a Sol együttműködik az EDEN-nel, illetve előnyben részesíti az EDEN-t a PHOENIX-szel szemben, tekintettel arra, hogy nem egy PHOENIX-tagállam Sol-tagok területeit birtokolja (így a dél-afrikai Western Cape argentín, a kínai Belső-Mongólia és Heilongjiang magyar, Liaoning szerb, Jilin orosz, az izraeli Haifa District török, a thai Southern Thailand pedig indonéz fennhatóság alatt áll). Ennek legutóbbi ékes példája, amikor a Fülöp-szigetek lengyel és svéd MPP-t vett igénybe az indonéz támadás visszaverésére. Sajátos módon viszont a Sol-tagállamok némelyike is gyarmattartó egymás, illetve Sol-közeli országok viszonylatában, így Kína az indiai Bihart, a Fülöp-szigetek pedig a kínai Guangxit tartja megszállás alatt.

A Sol sikerei az elmúlt hónapokban

A Sol eredményként könyvelheti el, hogy az EDEN közreműködésével Ausztráliának sikerült elhárítania Brazília támadásait, az Indonéz Birodalmat pedig a dél-afrikai gyarmatok elvesztése után hivatalosan is megszűntnek nyilváníthatták. Kína ősszel indonéz megszállás alatt lévő területeit visszaszerezte, népessége pedig 4.000-ről már majdnem 10.000 főre nőtt. Ezen túlmenően Dél-Afrika visszaszerezte Gautenget Brazíliától, némi EDEN-es hátszéllel.

A Sol-t ért veszteségek, illetve a jelen kihívásai

Az első és legfontosabb, hogy Kína – egy orosz-szerb-magyar projekt keretében – elvesztette Liaoninget, amely így Szerbia gyarmatává vált. Szingapúr kongresszusa Szerbia TO-jának áldozatává vált. Beépültek a szerb TO-sok Malajzia és a Fülöp-szigetek kongresszusába is, így ez utóbbi két államnak komoly erőfeszítéseket kell tennie a politikai függetlenség megőrzésére. Thaiföldnek az állandósuló indonéz TO-kísérletekkel és támadásokkal kell szembenéznie. A legnagyobb gondot tehát jelenleg Szerbia okozza a Sol-nak, nem csoda tehát, hogy Kína Szerbia ténykedését már korábban trading embargóval jutalmazta.

Read. Comment. Respect.

Üdv,

Tomi_ur