Intro - Külpolitikai szemle

Day 369, 05:19 Published in Hungary Hungary by Feherlofia Koppany

Üdvözlök mindenkit, újabb magazinnal csatlakozok a magyar sajtóhoz, hogy kiélhessem grafomán hajlamaimat.
Az újság profilja egyelőre olyan, mint a világegyetem az Ősrobbanás előtt, még kialakulóban van. Elsődleges célom a külföldi sajtó szemlézése - majdnem Foreign Affairs lett a lapcím is -, illetve üzleti lehetőségek keresése a világban, a többit meg majd még meglátjuk.



Izrael - A legszembetűnőbb dolog jelen pillanatban az Izraeli függetlenségért folytatott kampány, szinte minden országban találkozhat az egyszeri újságolvasó az "ISRAEL - We need your support" című cikkel, melyben a szerző az törökök által birtokolt Izrael sanyarú helyzetére hívja fel a figyelmet és támogatást kér a függetlenség kivívásához. A cikk minden országban ahol szerepel rendesen fel van Vote-olva, gyakran 4-5x több szavazat van mellette mint az utána következő cikkre. Ebből azt a következtetést merem levonni, hogy amennyiben az Izrael és Törökország között zajló tárgyalások - melyről egyik fél sem árul el részleteket - nem vezetnek eredményre, hamarosan várható egy izraeli szabadságharc is... 🙂
Az angol sajtó egyébként fellebbentette már a lehetőségét, hogy hamarosan az ő fennhatóságuk alatt lévő Belgiumban is megindulnak a szakadár folyamatok.

Indonezia - Röviddel azután, hogy megszületett a megállapodás az ausztrál függetlenségről - mely gyakorlatilag egy jogok nélküli sorvadvány állam létrejöttét engedélyezi az ausztrálok számára -, szabadság harc indult Dél-Afrikában. Az ausztrálok azonnal elhatárolódtak, de a dél-afrikai sajtó is vegyes érzelmekkel fogadta a dolgot. Többen attól tartanak, hogy Indonézia annektálja a megmaradt területeiket is. A függetlenségi harc helyszíne - Western Cape - ugyanakkor stratégiai jelentősségű Indonézia számára, mivel ez az egyetlen szomszédos területe Argentínával.
Update: Egyre inkább úgy néz ki, hogy az USA-ból érkezett zsoldosok robbantottak ki Dél-Afrikában ellenállást, az indonézek pedig már amerikai támogatást sejtenek a megállapodás szerint indított ausztrál szabadságharcban is.

Del-Korea - A cseh vezénylettel, PEACE segítséggel felszabadított Dél-Koreában a PEACE csatlakozás mellett érvel a sajtó, melyben az egyetlen túlélési lehetőséget látják, e mellett a PEACE cseh küldötte Japánban érvel a dél-koreai függetlenség mellett, ezzel is próbálva teret nyerni az országnak.

Ki­na - A szintén nem régiben szabadságát elnyert országban súlyos hiány van több árú cikkből, amin a pakisztániak élcelődve kárörvendenek és azt fejtegetik, hogy Kína hamarosan önként tér vissza a fennhatóságuk alá.

Nemetorszag - A német és a svéd sajtó is foglalkozott azzal az esettel, hogy Lengyelország a megállapodásokat be nem tartva Thüringiában kezdett támadásokat. A lengyel miniszterelnök elhatárolódott az esettől, állítása szerint az irányítása alá nem tartozó csoportok támadásáról van szó. A németek mindenesetre nem örültek az esetnek. A német sajtó egyébként többek közt, de első helyen köszönte meg a magyar segítséget a függetlenséghez.

Gazdasagi protekcionizmus - Több ország sajtója is a hazai piac teljes védelmével és a külföldi vállalatok ellehetetlenítésével foglalkozik. A legszélsőségesebb ezen a téren Oroszország, de például a Holland sajtó is ír a témáról, arra hivatkozva, hogy a spanyol gazdaságot is a külföldi cégek tették tönkre. Az újonnan megalakult államok közül India szólította fel lakosságát, hogy várja meg az új kormány felállását a cégalapításokkal.
Ugyanakkor az USA-ban a magas munkanélküliség problémáit fejtegetik, és meg is jelent egy cikk, mely arra buzdítja az USA polgárait, hogy költözzenek a kevésbé lakott fejlődő országokba, melyek gyakran munkaerő hiánnyal küzdenek. Kiemelik itt Thai-földet, a thai sajtó pedig vissza is hivatkozik az ezt taglaló cikkre.