Ha nagyon sokan nyitnak Q4 nyersit,

Day 1,435, 14:36 Published in Hungary Hungary by Reszte
...csökkennek az árak és lemegy az egy főre jutó haszon.

Szerintem a helyzet nem annyira egyszerű, mint amilyennek kinéz, no nem is bonyolult.

Azt azért leszögezném, hogy azoknak, akik ezt állítják, a kiinduló érve teljesen jogos. Nevezetesen, ha több a nyersanyag cég, megnő a kínálat, miközben a kereslet nem változik, ennek következtében az áraknak csökkennie kell.

Az ellenérv az szokott lenni, hogy jön a külföldi és majd jól felvásárolja. Na igen, nem az árfolyam követi az árakat, hanem fordítva. Ha egyáltalán követ bárki bármit.

Nekem is van egy ellenérvem.

De külön kell választanunk a búzát és a vasat. Mi a lényegi különbség? Az nem a nyersanyagban, hanem a feldolgozásban van: kenyérgyárból az akciósan felhúzott Q2, fegyóból CSAK és kizárólag a Q5 a hatékony. Azonban aranyárban óriási a kettő között a különbség. Azt idővel mindenki megengedheti magának, hogy felhúzzon 3+ Q2 kenyérgyárat. Viszont Q5 fegyvergyárat csak nagyon kevesen engednek meg maguknak. Aki mégis felhúz magának egy kisebb fegyvergyárat, az vagy TC-t fejleszt vagy úgy gondolja, hogy el tudja adni a botnak.

Oké, tehát fegyvernyersanyagot kevesen használnak fel, de sokan szeretnék bányászni. Akkor az még rosszabb, ugye? A válasz az, hogy nem feltétlenül. Igen, a fegyvernyersanyagot többen fogják eladni és kevesebben venni, viszont aki eladja a fegyvernyersanyagot, az nem kaját fog valószínű belőle venni, mert azt megtermelheti magának, hanem tankot. Ezáltal egy plusz kereslettel megdobja a tank árát. A magas tank ár pedig szinten tartja majd a vas árát.

Búzánál ugyanez nem igaz. Viszont a kicsik nagyon sokáig karatézni kényszerülnek, ami magasan tarthatná a kenyér árakat. Eggyel több ok a babyboom követelésére. Ezzel egyetlen probléma lehet: az okos kicsi gyűjtöget és nem vásárol.
Azért nem teljesen menthetetlen a búza ára. Egyrészt, aki búza céget nyit, az többnyire abból kenyeret termel. Ha netán mégis piacra eladja, akkor azt ő is elkölti, de nagy eséllyel tankra fogja költeni. a tank árak viszont valamiért jelenleg szinkronban vannak a kenyér árával. Ez a "valami" leginkább az, hogy egy munkás durván tízszer annyi kenyeret süt, mint ahány tankot gyárt. Ez a lufi idővel kipukkanhat, ha az emberek berendezkednek kaja-önellátásra, ekkor zuhanóspirálba kezdhet a kaja iparág. Ezen viszont segít a migrálás lehetősége. Ha nem éri meg a McDonald's átfestik McTankollakra, és kész.

Én amondó vagyok, hogy az erep gazdaságot nem a manager meló öli meg. Nem az a baj, hogy az ember magának termelhet. Ha belegondoltok, az őskorszakban is maguknak termeltek az emberek, mégis elkezdtek árukat cserélni. Miért? Mert specializációra volt szükség a hatékonysághoz. Na ez hiányzik most az e-gazdaságból. A specializáció az, ami miatt az árukat cserélni kell, ha a hasznosságunkat maximalizálni akarjuk.