Ambijent uključi/isključi

Join the new world

 

Atatürk ve Bozkurt ( Atatürk'te Bozkurttu! )

Dan 1,896, 06:58 Objavljeno u Turkey Turska od Emre1923
ATATÜRK Ve BOZKURTAtatürk'ün isteği ile ünlü ressam İbrahim Çallı tarafından yapılan "Ergenekon 1" adlı tablo

Atatürk’ün 1928 yılında Türk Ocağı Genel Merkezi binası olarak yaptırdığı Cumhuriyet döneminin en güzel mimarîlerinden olan, günümüzde, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi olarak hizmet veren binanın üst katına çıkan merdivenlerin başına Atatürk’ün isteği üzerine ünlü ressamlarımızdan İbrahim Çallı’nın Türkler’in Ergenekon’dan çıkışını, canlandıran “Ergenekon 1” adlı tablosu asılmıştır.

TÜRKİYAT ENSTİTÜSÜ’NÜN AMBLEMİ:

Fuat Köprülü, Atatürk’e Enstitünün ambleminin nasıl olması gerektiğini sorduğu zaman aldığı cevap çok dikkate değerdir. “Fuat Bey! Karlı Tanrı dağlarının önünde elinde meş’ale tutan bir bozkurt olsun, bu meşale genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilminin ifadesi olsun. Ergenekon’dan çıkmamızda kılavuz olan Bozkurt Türklüğün Anadolu topraklarındaki yeni devletinin kuruluşunu ifade etsin”. O zamandan bu zamana kadar Türkiyat Enstitüsünün kitapları üzerinde bu amblem korunmuştur. (1924)Atatürk Zamanında Çıkarılan Paralarda ve Posta Pullarındaki Bozkurt


Bozkurt Sigarası1926,1929,1930,1934 yıllarında Londra da baskılı,Bozkurtlu Ergenekon'dan çıkışı temsil eden posta pulları

Atatürk Bozkurt mudur?

ATATÜRK,
Kendi döneminin Adalet Bakanı olan Türkçü Mahmut Esat’ın “Bozkurt” soyadını almasını istediği için Bozkurt’tur.

ATATÜRK,
İlk yolcu gemisine “Bozkurt” adının konulmasını teklif ettiği için Bozkurt’tur.

ATATÜRK,
Petrol Ofisi’nin armasını “Bozkurt” olarak tasarlattığı için Bozkurt’tur. ( Günümüzdeki kullanımında mevcut olan alev figürü, daha sonra İsmet İnönü tarafından eklettirilmiştir. Bilinçsizce “Paşa” olarak anılan İnönü’nün AtaTürk’ü ne denli kıskandığı ve milletine olan düşmanlığı bir çok eyleminde kendini göstermiştir. Soyu Türk olmayan bu zât’ın Anıtkabir’de yeri yoktur. )

ATATÜRK,
Diğer devletlerden kendisine armağan olarak “Bozkurt” heykelleri gönderildiği için Bozkurt’tur.

ATATÜRK,
Türk’ün milli simgesi olan “Bozkurt’u”, yeni Türk Devleti’nin paralarının ve pullarının üzerinde kullandırdığı için Bozkurt’tur.

ATATÜRK,
Milli Eğitim Bakanlığının girişine, Türk’lerin Ergenekon’dan çıkışını temsil eden bir resim yaptırdığı için Bozkurt’tur.

ATATÜRK,
Yerli malı olarak üretilmeye başlayan bir sigaraya “Bozkurt” adını uygun gördüğü ve bu sigaranın paket resminin “Bozkurt” olmasını istediği için Bozkurt’tur.

ATATÜRK,
Türk İzci Ocağı bünyesindeki çocuklara “Yavru Kurt” yakıştırmasını yaptığı için Bozkurt’tur.

ATATÜRK,
Fuat Köprülü’nün kendisine: “Türkiyat Enstitüsü’nün ambleminin nasıl olması gerektiğini sorduğunda…”

– “Karlı Tanrı Dağları’nın önünde elinde meşale tutan bir “Bozkurt” olsun, Bu meşale, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilminin ifadesi olsun. Ergenekon’dan çıkmamızda kılavuz olan Bozkurt, Türklüğün Anadolu topraklarındaki yeni devletinin kuruluşunu ifade etsin.” cevabını verdiği için Bozkurt’tur.

ATATÜRK,
Türk Ocakları’nın amblemini “Bozkurt” yaptırdığı için Bozkurt’tur.

ATATÜRK,
Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın amblemini “Kurtbaşı” olarak önerdiği için Bozkurt’tur.

ATATÜRK,
Ankara Üniversitesi’nin diplomalarının alt köşesine “Kurtbaşı” amblemi koydurduğu için Bozkurt’tur.

ATATÜRK,
Çalışma masasındaki çağırma zili küçük bir “Bozkurt” heykeli olduğu için Bozkurt’tur.

ATATÜRK,
Bozkurt kanlı, Bozkurt huylu olduğu için Bozkurt’tur. Bunca olanlara rağmen hâlâ kabul etmemekte inat edenler ya Türk kansısızıdır, ya Türk soysuzu…


Atatürk'ün Emriyle Maraşa Dikilen Bayrak Tutan Bozkurt HeykeliAtatürk Zamanında Kurulan Petrol Ofisinin Amblemi6. Yüzyıldan kalma zafer simgesi olarak Bozkurt yapan Türk Hakanı Heykeli

 

Komentari

ulu onder gazi kamal
ulu onder gazi kamal Dan 1,896, 07:01

tamam

Silici42
Silici42 Dan 1,896, 07:03

pirinç

OsmanGhazi
OsmanGhazi Dan 1,896, 07:11

En buyuk Turk. Ataturk

SonOfTheKURSHAD
SonOfTheKURSHAD Dan 1,896, 21:22

Yıl 2013 hâla BOZKURT'u, siyasi parti amblemi sanan insanlar var ..

HamdiCaN
HamdiCaN Dan 1,897, 03:55

Atatürkçüyüz milliyetçiyiz. bozkurt Türk'lüğün simgesidir

metalikcry
metalikcry Dan 1,897, 06:29

v
Yıl 2013 hâla BOZKURT'u, siyasi parti amblemi sanan insanlar var
+1923

Promete07
Promete07 Dan 1,897, 07:12

v

nikteslaa
nikteslaa Dan 1,897, 09:45

Bozkurt Türk'lüğün simgesidir doğru. Fakat şu anda bozkurt figürünü kullanan siyasi düşüncelerin Atatürk düşüncesiyle alakası yoktur. Türk ocaklarının ilk kurulduğu güne bakarsanız anlarsınız ki şu anda ne kadar yozlaşmıştır.

zardelenyasin
zardelenyasin Dan 1,897, 12:31

"ATATÜRK,
Türk Ocakları’nın amblemini “Bozkurt” yaptırdığı için Bozkurt’tur."
bu kısımdan emin değilim ama Türk ocakları Atatürk zamanında açılmamıştır diye biliyorum (kpss den alıntıdır.) yanlışsam düzeltin

koobecaf
koobecaf Dan 1,897, 17:14

Atatürk Türklerin kökeni konusunda araştırma yapmaya çok düşkündü. Çok büyük bir hevesle bireysel çalışmalarda yapmıştır.(kendisi tarihçi olmadığı için ve imkansızlıklardan pek düzgün çalışmalar olmamıştır)
Asıl olarak Atatürk'ün üzerinde durduğu konu "Türk" kavramını açıklamaktı. Bunu yaparken de sadece orta asyadan gelen atalarımızı deği, eski Anadolu halklarını da içine katmıştır.

Vote Alert
Vote Alert Dan 1,898, 06:31

voted

nikteslaa
nikteslaa Dan 1,898, 14:07

Türk ocakları 1912'de kurulmuştur. Atatürk Türk sembollerini severdi o ayrı fakat ırkçı değildi. Atatürk cumhurbaşkanlığı forsu için yapılan teklifleri incelemiş ve arasından çıkan onlarca bozkurt motifini bir kenara atmıştır bunu da unutmayın. Yanlış hatırlamıyorsam Afet İnan'ın Atatürk hakkında Hatıralar ve Belgeler diye bir kitabı var onu okumannızı tavsiye ederim sonra da Atatürk Devrimi adlı kitabı okuyun.

 
Objavi svoj komentar

Što je ovo?

Čitaš članak koji je napisao građanin eRepublika, virtualne strateške igre za više igrača koja se temelji na stvarnim državama. Kreiraj svoj vlastiti lik i pomogni svojoj državi da stekne slavu, dok se ti dokazuješ u ulozi ratnog junaka, renomiranog izdavača ili financijskog stručnjaka.