[Посланическа] еГрузия VIII

Day 2,975, 14:15 Published in Bulgaria Bulgaria by Valentin Krastev


Трудно може да стигнете до Шатили – град-крепост в северната част на Грузия. И причината за това не е само в тежкия терен и липсата на инфраструктура. Там, във високите части на Кавказ, властва духът Хомари, повелител на хевсурите. Само той може да ви разреши да преминете по пътя. Ето защо е добре да го омилостивите. Никой смъртен не е виждал кавказкото божество, но се говори, че обичал големите събирания и богатите трапези. В продължение на стотици години местните планински хора предлагали в дар на духът Хомари ечемичен хляб и курбан от диви кози. В замяна той им разрешавал да живеят в неговата планина, като им осигурявал защита от враговете и сигурен подслон от природните стихии.

Ако все пак тръгнете на път за Шатили ще видите много каменни чешми, построени във формата на малки пирамиди. Хевсурите вярват, че това е прекрасен начин за помен на мъртвите. Всеки отпил глътка студена планинска вода, се е навел пред духовете на хевсурските родственици. Кои са хевсурите ще разберете в края на тази статия. Приготвил съм и малко интересни снимки.

Иначе тривиалният повод за настоящата ми посланическа хроника са последните събития в Грузия. Ще разгърнем страниците на няколко местни вестника.

Приятно четене.




В своя външнополитически анализ грузинският министър на външните работи поставя акцент върху изтриването на Турция. Разбира се отразена е и нашата атака срещу Украйна. Някъде там сред редовете е написано, че когато турците се върнат на картата ще бъде създаден план за отмъщение. Усещам, че ще бъдем част от отмъщението и със сигурност няма да скучаем. Пълният текст от грузински йероглифи – тук. 😉

Грузински играч описа взаимоотношенията между Турция и Грузия с части от филмчето „Цар Лъв“. За наша радост в последната картинка всички жалят за умрялата/изтрита Турция. Цялата анимационна хроника – тук.

Финансовият министър на Грузия се похвали, че приходите в страната са нараснали значително през последните 20 дни. Дневният приход в хазната е около 15 000 сс. Причината за ръста на доходите е, че грузинската армия успешно окупира Армения и Израел. Семплият грузински бюджет – тук.

Грузинското Министерството на младежта стартира редица от инициативи за задържане на новите играчи. На тяхно разположение са поредица от статии, посветени на модулите в играта. В нарочна публикация министърът обещава, че скоро ще бъдем свидетели на трети пореден опит за бейби бум. По негова инициатива ще бъдат започнати и няколко игри. Но първо екипът на грузинското МнМ е приготвил изпит – тест от десетина въпроса за всички бебета. Онези от тях, които успеят да отговорят на зададените въпроси ще участват в поделянето на наградата от 10 000 сс. Колко депутати може да има една страна?, Какво е NE?, Какво е престижна точка?, са само част от въпросите в теста.

През седмицата Грузия преподписа МПП договорите си с Мексико, Беларус, Египет и Германия. Изглежда за момента се отказаха от идеята си за ВУ. Драстично бе повишено и ДДС-то на билетите от 3% на 25%.



Според данни от 2012 година в Грузия има 60 000 хевсури. Това е специфична народностна общност, населявала до 50-те години на миналия век най-високите части на Кавказ на грузинско-чеченската граница. Някъде по това време съветската власт ги разселва и почти унищожава самобитната им култура.

Едни от първите сведения за хевсурите са от времето на грузинската царица Тамара. Твърди се, че те са били натоварени със задачата да пазят границата на държавата. Съществуват и други тези, които по-скоро граничат с легендите и не са подкрепени с документи или факти. Една от тях гласи, че това са потомци на заблудили се кръстоносци, които за да оцелеят, са се поставили в служба на грузинските царе. При извършени археологически разкопки са открити останки от погребения на жени в пълно бойно снаряжение. Някои археолози смятат, че хевсурските жени са легендарните амазонки.

Има и предание, че това е подчинено племе на „белите българи“, които и до днес изпълняват клетвата, дадена пред останалите седем български племена - да пазят връх Елбрус. Приемам тази история с усмивка, но пък признавам, че звучи много приказно. „Властелинът на пръстените“ – пасти да яде.

Хевсурите строели своите къщи като каменни кули, разположени така, че да образуват обща крепост. В основният камък на всяка къща те поставяли пиктограма, която днес е неразгадаема за техните потомци, разселени по времето на СССР. Те не били християни, макар кръстният знак да се среща изключително често в обичаите и предметите им. Те не били и мюсюлмани, както упорито твърди съветската енциклопедия. Хевсурите вярвали в духовете на Кавказ и ги почитали.

Планинските хора вярвали и в още нещо – в кръвната мъст. Всеки мъж бил задължен да брани честта на рода си и при нужда да отмъсти за близките си. Кръвната мъст нямала давност, а отмъстителят се превръщал в именит член на рода – за него се пеели песни, измисляли се хроники, разказвали се легенди. За доказателство на своето геройство мъжът хевсур не просто убивал врага на своя род, но и отсичал дясната му ръка, която окичвал на своята каменна кула. Колкото повече „сувенири“ висели по стените на къщата му, толкова по желан от жените бил. 😉

А сега обещаните снимки. Забележете, че хевсурите са ходили облечени в ризници до средата на миналия век! 😉