Ambijent uključi/isključi

Join the new world

 

[OeM] Анти-ПТО, партиски избори

Dan 2,186, 06:48 Objavljeno u Republic of Macedonia (FYROM) Makedonija (FYROM) od King Bojangles

Здраво еМакедонци,

Нема да ја должиме многу, па ќе преминеме на главното. Како што повеќето знаете, во тек е уште еден од низата очајни обиди за превземање на ОеМ од стрнаа на одредени групации од надвор, кои со префрлање во нашата партија и гласање за нивниот кандидат, ќе се обидат да извршат нејзино политичко превземање (ПТО).
Сето тоа е прикриено под некаква лажна добронамерност, што е толку провидна, познавајќи ги ставовите (поточно омаловажувањата и навредите) на повеќето од оваа група играчи, кон членовите на Обединета еМакедонија.

Доколку случајно дојде до тоа, бидејќи нивните намери ни се повеќе од јасни на сите нас, би значело крај на партијата каква што ја знаеме. Веројатно би дошло до: пуштање несериозни кандидати за ЦП и конгресмени, преименување на партијата, упатување членови во други партии, немање поделби итн.

Без разлика кој е на власт, ОеМ секогаш била конструктивна партија која ги става интересите на еМакедонија пред се’ и никогаш не сме се занимавале со вакви или слични работи. Дали треба сите да се спуштиме на тоа ниво ? Да се биде толку заслепен од омраза спрема свои браќа еМакедонци, да се вложува толку енергија и труд само за да му умре козата на комшијата, наместо во нешто продуктивно и од корист за еМакедонија. Мора да се запрашаме што не е во ред со нас. Дали навистина само Плато е кривецот за слабеењето на нашата еЗаедница ?

Затоа, ве повикуваме сите вас, кои не поднесувате неправди и присвојувања на туѓи работи, заедно да и' кажеме стоп на ваквата багра која се обидува да ги растера и онака малкуте еМакедонци што останавме на играва.

На 15-ти ноември (петок), гласаме за --- BojanglesBt --- за претседател на Обединета еМакедонија !

Оние од вас што не се членови на ОеМ, а во вашата партија нема ваква ситуација и сакате да помогнете, можете да се префрлите кај нас само да гласате и да се вратите повторно назад во вашата партија.

Линк до партијата:
http://www.erepublik.com/en/party/obedineta-emakedonija-3561/1

Ви благодариме за поддршката,
Обединета еМакедонија

 

Komentari

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 06:57

o/

Гласаме за BojanglesBt !

за извик:

[OeM] Анти-ПТО, партиски избори
erepublik.com/en/article/-oem-1-2340629/1/20

GoodBeer
GoodBeer Dan 2,186, 07:15

Кандидатура за ПП - OEM [ ДОБРО ПИВО ]

http://www.erepublik.com/en/article/-oem-1-2340365/1/20

Изберете сами и недозболувајте да ви влијаат одредени луге !!!

gordana68
gordana68 Dan 2,186, 07:08

o7!

GoodBeer
GoodBeer Dan 2,186, 07:11

Кандидатура за ПП - OEM [ ДОБРО ПИВО ]


http://www.erepublik.com/en/article/-oem-1-2340365/1/20

GoodBeer
GoodBeer Dan 2,186, 07:14

Никој не навредува ( освен вие ) и не е "ПТО" , регуларно сум кандидиран . Моите цели кон партијата се во мојата кандидатура. Ништо повеке од тоа . А тоа ти што си го набројал дека ке има несериозни кандидати за ЦП и конгрес вие го правите моментално. Ги подмитувате вашите членови со поделби пред секои избори ( пред5ти , 15ти и 25ти ) во месецот.

Гласај за промена гласај за гоод беер !!!

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 07:26

Добро, кого се обидуваш да му замачкаш очи ? Па не сме од вчера на играва бе друже. Секој што отворил барем една статија во која се споменува ОеМ може да се види твојот сочен коментар за партијата и нејзините членови. На секој малку поактивен во играва му е позната вашата позадина, па нема потреба да се бламираш со приказниве 😉
И фала за рекламата за поделбите за нашите членови. Моментално се на секои 5 дена.

GoodBeer
GoodBeer Dan 2,186, 07:33

Секој поактивен и ја знае вашата позадина затоа не можете ЦП 2 години да имате ? 🙂 А сочните коментари се за поединци, не за сите членови кој ги имате . Оние неистакнатите . 🙂

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 07:45

А кај виде жити се дека ние 2 години сме се обидувале да имаме ЦП ? 🙂 Него ти прво кажи ми колку претседатели имала твојата партија, а колку ОеМ, па потоа ќе правиме муабет.
Можеби нема толку заинтересирани (генерално, не само од кај нас) дека луѓето сватиле дека не вреди да си трошат драгоцено време и нерви за некои џаболебари како тебе да им се прават паметни цело време.
Кога сме биле на власт сме ви сметале, кога не сме, пак ви сметаме. Па идете сите у тииииит бре. лол xD

Maced0n
Maced0n Dan 2,186, 07:42

никoj никого не подмитил, поделби се вршат на секои 5 дена...а и башка тебе тоа нема потреба да ти го објаснуваме, членови на партијата самите си знаат.

Ghost of Styx
Ghost of Styx Dan 2,186, 07:54

znaci ja ne vidov nejkoi neregularnosti

covekot kulturno si se kandidiral i si iznel kandidatura i se po red kako sto treba i kako sto dozvoluva igrata

momentalno edinstveni koi lazat i manipuliraat tuka sate vie sto jadno i ocajno ster ispoanicile sea nekoj da ne vi ja zeme vlasta

A ZA TOA STO I KAKO KE BIDE AKO POBEDI MOZEME SAMO DA NAGAGAME I DA SE NADLAZUVAME

ostanuva da vidime

i ja mozam da kazam vasiov ako pobedi deka ke praka losi kandidati za cp i kongres i deka ke ja rasturi partijata

covekot ne pravi nisto loso

a vasite clenovi ako ne gi manipulirate i ako ne se tolku lesni za manipuliranje nema sto da se sekirate znaat za koj da glasaat

NO FAKTOT E DEKA VO OEM SE POVEKETO NEAKTIVNI CLENOVI KOI SE KORISTAT ZA TUGI INTERESI

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 08:05

Друже и ти како да си од вчера во играва, или како да не се знаеме кој е кој ? Па намерно сето тоа и изгледа вака, за да може полесно да стигне до целта. Така би имал поголеми шанси да победи. Со неговата позадина да придобие гласови од надвор (што имат нешто против нас), а со "кандидатурата" да замачка очи на некој наш член. Не им е ни прв, ни последен пат да пробат да го направат ова.
Па како што и тој има право да го прави ова, така и ние имаме право да има ставиме на сите до знаење (не само на членовите) што се случува. Незнам за какви туѓи интереси зборуваш, но со тоа ја си ја издаваш и твојата позадина (не дека не ни е позната).

GoodBeer
GoodBeer Dan 2,186, 08:08

Која цел Кирил ?

Ghost of Styx
Ghost of Styx Dan 2,186, 08:10

jas za razlika od vas nigde ne rekov deka nemate nekoe pravo

vie vikate deka on nemal pravo

isto taka ja samo kazav deka ne e ubavo da lazete i da manipulirate a voedno da kazuvate deka on lazel

toa kako ke bide ako nekoj pobedi nemozete da znaete mozda on planira da si ja vodi i po uspesno od vas partijata

tuka mi bese mene komentarot deka vikate deka on lazel, manipuliral i pravel nesto nedobro za MK

A SAMOTO TOA PO SEBE E LAZENJE I MANIPULIRANJE

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 09:16

Колку обожаваш да си ги извртуваш работите како на тебе ти звучат поубаво 🙂 Дека се вртиш веќе во круг, јас пак ќе ти го кажам истово.

Тоа е исто како Бранко да се кандидира за претседател на ВМРО, и да биде изгласан со помош на нивните противници (пр. ДПА, ДУИ..) кои преку ноќ станале членови на ВМРО.. И така сите наивно ќе веруваат дека Бранко ќе и мисли се' најдобро на ВМРО and they lived happily ever after... Разликата е што во РЛ тоа не е можно, но во играва е.

Како не ти е срам да велиш дека другите манипулирале, а уствари тоа го правите токму вие ?

Како не ти е глупо да се правиш како да си од вчера на играва, а убаво знаеш за што се работи ?

И ти (индиректно) и другар ти, упорно си терате некој филм, нешто во стилот на ZOKI CAPSLOCK како реформатори и ослободители на ОеМ.

goce.bs
goce.bs Dan 2,186, 07:47

clenovite ke si kazat neznam zosto e panikava

GoodBeer
GoodBeer Dan 2,186, 07:49

Упрпаа : )

goce.bs
goce.bs Dan 2,186, 07:52

bugs sakase da napravi nesto slicno vo republikanska ama ne uspea i nikomu nisto

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 07:51

знаеш, теоретски може цела друга партија да станат членови на ОеМ на денот на изборите... инаку нашите членови знаат. ова не ни е ни прв, ни последен обид за ПТО.

goce.bs
goce.bs Dan 2,186, 07:54

ne go gledam problemot zosto mnogu lesno mozete da zemete druga partija ili da napravite nova pa neka si sedi pivo vo taa

Ghost of Styx
Ghost of Styx Dan 2,186, 07:56

teoretski mozete i vie site nova OEM da si napravite i on da ostane sam

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 08:07

Па теоретски може и цела еМакедонија да ја иселиме во некоја друга земја и да направиме ПТО. Што мислите колку % би било успешно ?

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 08:08

..дека сме нели избришани веќе подолго време

Ghost of Styx
Ghost of Styx Dan 2,186, 08:12

% kolku toa ke bide uspesno zavisi od toa koj gi ubeduva i kako i kolku toj e dobar vo toa

ista sansa ima da bide uspesno kolku ova na pivce

zosto mislis deka pivce uspesno ke gi ubedi ovie od drugi partii da se prebacat i da glasaat za nego ?

a parallelno na toa ti nemozes tvoive pratenici sto se aktivni i ve slusaat da gi ubedis da smenat partija i da napravite nova OEM ??

zar veruvas deka pivce e tolku podobar politicar od site vas vo OEM ?? baska on e eden vie nekolku

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 08:58

Да, тој сам по себе не е никаков фактор. Работава е главно за баграва со која тој има заеднички интерес. Ја знаеш онаа, "непријателот на мојот непријател е мој пријател".
Мене не ми е јасно само едно. Како не ти е глупо да се правиш како да си од вчера на играва, а убаво знаеш за што се работи.

Maced0n
Maced0n Dan 2,186, 07:50

Сам себе убијал, познато и во минатото...Ах пусто МАКЕДОНЧЕ, самите ќе се испотепаме, затоа не ни ја бидува и државата тука...од завист и пуста љубомора, да му се наштети на другиот.

Не знам зошто толку голема омраза се појавува кај одредени луѓе, а сите сме исти, МАКЕДОНЦИ.

Сепак секој си има свој круг во оваа игра, но тука сме сите за едно, за Македонија...но некои гледат тоа да не биде така.Затоа сите верни и лојални членови на ОеМ, утре ќе гласаат за BojanglesBt !!!

Ghost of Styx
Ghost of Styx Dan 2,186, 08:00

neznam zosto nekoj ako vi se kandidira za CP na partijata toa znaci deka raboti protiv vas

pa vo sekoja dobra partija ima 2 strani opozicija i pozicija edni za branko edni za zaev i slicno

ne retko dvete strani imaat razlicni mislenja i se borat da gi ubedat clenovite za koj da glasaat

ama koj da go svati toa kaj nas odma se place i slicno podobro nekgo razumno da se raboti

I zosto mislis deka od tvojata partija zavisi dobroto na MK ??

pa koga cela MK povikuvase na edinstvo vo edna MU a vasata partija paralelno povikuvase na razor i da idat vo Armakedon protiv kogo rabotevte togas ??

i togas vie se pravevte pametni pa ne vi smetase toa ni toa ne bese mnogu razlicno

Maced0n
Maced0n Dan 2,186, 08:08

Неможе човек кој цело време јаде лајна за нас да биде претседател на партијата, што се правиш и ти, да не му поверува...и самиот си сведок дека од додавањето на еМКД на еРепублик, најконфрнотирани единица/партии, беа ОеМ-Пацери !

Значи во таа опозиција и позиција, неможе да го ставаш гоод беар !!! тој ниту бил член, ниту ќе биде во иднина, сега два дена ќе си седи тука и откога ќе биде поразен, ќе испадне за секунда.

И не велиме дека зависи од нашата партија, развивањето на Македонија, туку заедно сите партии, а да не доаѓаат со лажни манипулативни текстови..


И не делувај сега како расплачено дете зошто те одбија да те подржат за ЦП овој месец од ОеМ : )

Ghost of Styx
Ghost of Styx Dan 2,186, 08:14

moze ako resil da vi pokaze kako treba konecno da se raboti i de ve simne vas nekolku sto go drzite kako svoe OEM i da go dade na narodot

pa ima tamu tipci sto idat nakaj 100 kongresmenski medal

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 08:16

Упорно продолжуваш да си правиш екскурзии со мозокот.

Штом зеде ваков пример, тогаш ај кажи ми тогаш дали Заев или Бранко бил пред тоа цело време во ВМРО на пример ??? Нормално дека не.

Поточно изгледа вака: Бранко да се кандидира во ВМРО и да понесе со себе голем дел од противниците на ВМРО за уништување на ВМРО (заеднички интерес).

Секако тоа не би успеало во РЛ, но добро знаеме дека во играва лесно постои ваква можност.

Ghost of Styx
Ghost of Styx Dan 2,186, 08:22

druze imas i vo RL promena na partii vo milioni slucaevi

samo sto vo igrava se toa e polesno i ubrzano zosto kako sto znaeme eden den tuka bi trebalo da bide kako edna godina vo RL

znaci i vo RL ima promena na partii

baska sto ovdeka partiite se samo za ukras i za manipuliranje na svoite clenovi i za vrsenje na nekoi poedinecni interesi

i za stapmanje na kongrresmenski medali

taka da poradi toa nikoj ne im dava golemo znacenje i cesto se menjaat partii

poradi toa na MK AMA BAS NIKAKO NEMA DA I MSENI DALI OEM POSTOELA ILI NE

ama toa ne ve sprecuva vas da kazuvate kako nekoj rabotel protiv MK zosto sakal PTO da vi pravi

Ghost of Styx
Ghost of Styx Dan 2,186, 08:31

i ako sakas da znaes pivce kako i mene i kako i poveketo postari igraci na igrava prva partija mu bila OEM sto znaci deka e eden od postarite clenovi na partijata

koga 70% od vasite clenovi ne ni imale acc nie sme bile vo taa partija

no vidovme kako se koristat lcenovite na partijata, kako se manipuliraat i slicno i ja napustivme

iskreno i drugite partii se gore dole slicni samo sto OEM bile prva i njakaa i po avtomatizam site novi bebinja idea kaj niv i oni vesto gi koristea

i toa ne mi se dopadna i napustiv

isto taka gledas kako ti nemozes da dojdes do kongresmen a nekoj si gi stampa

demek krakerce znael najdobro kako da bide kongresmen odlicno ja ispolnuval funkcijata i naznacen e za dozivoten 🙂🙂🙂

Ghost of Styx
Ghost of Styx Dan 2,186, 08:32

inace zatoa i nemam partija najcesto osven koga idam za nesto da se kandidiram

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 09:49

Да бе од политичко превземање на партија (од надвор), дојдовме до само до промена на партија на некој член. Колку невино звучи тоа.

Ако навлегуваме се' што не чини на играта, политичкиот модул е само еден од нив. Затоа е и несоодветно да се бара вината само кај партиите. Како беше онаа, don't blame the player, blame the game.

Од една страна тоа што сме сакале да помогнеме на што повеќе наши членови да го добијат конгрес медалот (дека не е никаква филозофија да се биде конгресмен) ти смета и за тебе е "манипулирање на своите членови" и "вршење поединечни интереси", а од друга страна ти смета Кракер што имал многу конгрес медали (од времето кога се гласаше за играчи по региони, не за партии). Зошто воопшто се мачиш да изнаоѓаш глупави аргументи, кои самиот си ги побиваш, кога можеш едноставно да кажеш не' мразиш и готово. Ем помалку ќе им течат очиве на луѓето да го читаат твоите без-точка-запирка-големабуква везеници, ем ќе ми заштедиш на време да не ти реплицирам.

Нормално дека на тебе и на таквите како тебе нема да ви пречи тоа дека ќе ја превземале ОеМ, туку баш напротив, ќе ви годи. Затоа и се намачи толку многу на навзеш.

Тоа што го спомна дека пред милион години голем дел од играчите биле на кратко во ОеМ, не менува ама баш апсолутно ништо, ниту пак оправдува обид за превземање на партијата. Сите овие обвинувања и прикзани за тоа колку "лошо" било во ОеМ и зошто сте ги напуштиле, се само изговор. Всушност сте биле успешно измануипулирани од некоја друга партија која ви ветувала брда и долини (оцрнувајќи ја ОеМ нормално), а уствари не била ништо поразлично од сите партии. Па сега изгледа уште неможете да не' преболите сите вие кои крекате каде и да се спомне ОеМ. xD

Ghost of Styx
Ghost of Styx Dan 2,186, 11:11

hahaha moite jadni argumenti

a tvoive jadni placenja sto se ?? L)L)L)

muaaa ke ni ja zimaat partijataa

ajde da placeme site

a ti druze koj argument go dade zosto ke bilo loso ako vi ja zemele partijata ?? od kaj znaes kakov kandidat ke bide pivce ??

i ne mi kazuvaj ti mene kako se glasalo znaeme dobro site nie kako se glasalo

pa i za kandidati koga se glasase znam dobro kako glasaa clenovite na OEM sum bil prisuten na najmalku 2-3 glasanja

KAKO I DA VRTIS PARTIJATA SI JA KORISTEVTE 2-3 ZA SVOI CELI I SEA VI GORI POD NOZE DEKA NEKOJ KE VI JA ZEMEL

a ni ti clenovite ni ti pa MK ke priometi nekoja razlika vo toa koj ja vodi OEM

moze nesto pomalku ke gi manipuliraat

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 12:42

Да кажеш како стојат работиве било "плачење" (не сум знаел), а од петни жили на наша статија да се обидуваш да докажеш како не било обид за ПТО (а сите знаеме дека е), тоа што е ? Рикање можеби ? Разбирам, сега ти е мака дека можеби и нема да му успее планот, па затоа си така вознемирен 🙂

Но можеби е пак и нешто друго. Изгледа ти е мака кога се гласало за кандидати по региони, членовите на ОеМ не те гласале тебе, па затоа си ни сега така налутен а ? xD

Или пак можеби што те одбивме да те поддржиме за ЦП ?

И поштеди не' со Пацерскиве приказни за злобните ОеМ-ци. И самиот дали си веруваш во нив. Иди раскажувај им ги на некои еБебиња што можеби ќе имаш шанса да ги убедиш.

GoodBeer
GoodBeer Dan 2,186, 08:07

http://prntscr.com/243l91


Зално ... Раководството на ОЕМ нема доверба во своите членови ??? Пишувате на секој порака ? 🙂

Зар толкава голема закана сум ?

goce.bs
goce.bs Dan 2,186, 09:38

OVA SE FINTI NA BUGS GO KRENALE OD MRTVITE DA IM PRAVI KAMPAJNA PROTIV TEBE

kavadarci4ever
kavadarci4ever Dan 2,187, 13:47

ja da be kandidisan ce videse so e zakana ka ce napie ima site u picku materin da gi oteram

Makedonce90
Makedonce90 Dan 2,186, 08:39

abe mnogu plapanje ne e na arno,uste koga ja pocnav igrata ne mi se dopagase oem,strumjanin bese pretsedatel na drzavava a oem najaka partija,ar makedon najaka edinica vo mkd.kradele besele ubivale,ama makedonija toa vremepobeduvase i nemojteda mi kazete samo zaradi sojuzot a kraj nakraj aj da ve vidam sega koj ke se najdi sposoben da ja vnesi makedonija vo nekoj sojuz.vo toa vreme makedonija bese silna drzava i pocituvana a sega sme nisto ne zaradi slabiot sojuz ili slabata armija tuku zatoa sto nema koj da ja organizira drzavata.a ako nekoj dobar kriticar saka da uspee neka si napravi svoja partija neka napravi nesto za makedonija pa togas neka gi kritikuva ostanatite partii a ne kako se naucivme preku leb pogaca

Ghost of Styx
Ghost of Styx Dan 2,186, 11:13

lesno e taka da pises ama toa vreme MK imase edno cudo aktivni igraci i po sila bese mozda 3-4 sila vo svetot

SITE SE TEPAA DA JA IMAAT VO SOJUZ

lesno bese taa MK i da ja vbodis i da ja vnesev vo nekoj sojuz

dojdi sega vnesi ja negde da te vidam ako si muz

se vide i strumjanin sekoj mandat mu bese se poslab i poslab

lesno e da ja vodis taa MK nemoj da pravis zabludi kaj narodot

TAA MK SAMA SE VODESE

Makedonce90
Makedonce90 Dan 2,186, 13:09

neznam dali bese lesnoda se vnesevo sojuz,znam deka nie bevme sojuzot ne zatoa sto imavme mnogu luge\(ako makedonija imase 12k luge srbija imase duplo\)ne zatoa sto imase mnogu tenkovi,zatoa sto eden imase master tenkovi tuku zatoa sto imase zelba da se postigne nesto,sega nema ni zelba nema ni tenkovi nema nitu nisto,kazimi zosto e toa taka a plus zosto edna turcija i srbija ne sakaat poveke da sme so niv,edinistveno indonezija ni ostana od starite sojuznici.znaci problemot e vo plato i vo platite,ne be drugarce,problemot e vo site nas.jas ke vi kazam,kradete jadete napijte se ama napravete nesto za makedonija makar bila bez teritorii 100 godini

ivan.sk
ivan.sk Dan 2,186, 08:54

' Веројатно би дошло до: пуштање несериозни кандидати за ЦП '

изгледа многу сериозни видовме од кај вас последниве година и пол

Cyril of Macedon
Cyril of Macedon Dan 2,186, 09:53

имаше неколку, само што за жал не победија

Anakin Skywalker MKD
Anakin Skywalker MKD Dan 2,186, 09:01

o7

Vance Angelov
Vance Angelov Dan 2,186, 09:19

“МАКЕДОНИЈА НЕ ЈА БИВА ОД САМАТА СЕБЕ“ рекол Гоце Делчев, од поделби, препукувања од предавства, за тоа сме и на оваа ниво едноставно немаме држава толку од мене о7

Aexil Kong PRC
Aexil Kong PRC Dan 2,186, 10:11

HAIL Goodbeer !!

Djuk75
Djuk75 Dan 2,186, 10:57

Dosta be i ti e go cifki deteto ke se ufura deka moze da stane pretsedatel na OeM 😃

Ghost of Styx
Ghost of Styx Dan 2,186, 11:17

i da pobedi i da ne pobedi isto e celta e postignata

igrata stana barem denes i utre malku po zabavna se razdvizija rabotive

a i sekogas e interesn koga ke gi vidis armakedoncive potreseni kako se rastrcaa nekoj da ne im ja zeme partijata 🙂🙂🙂

pagaat u nesves vidi gi 🙂🙂🙂

VardarEgejPirinMacedonia
VardarEgejPirinMacedonia Dan 2,186, 10:23

o7

Antonioll
Antonioll Dan 2,186, 10:24

KOJ KE MI PREFRLI NAJMNOGU ORUZJE I HRANA OD MENE IMA DVA GLASA!!!!!!!?????? Dosta so ovakvi komentari kako vo realniov zivot za vlast taki i ovde vo igrava daj oladete se i igrajte ja igrava. .,sepak ova e igra.

 
Objavi svoj komentar

Što je ovo?

Čitaš članak koji je napisao građanin eRepublika, virtualne strateške igre za više igrača koja se temelji na stvarnim državama. Kreiraj svoj vlastiti lik i pomogni svojoj državi da stekne slavu, dok se ti dokazuješ u ulozi ratnog junaka, renomiranog izdavača ili financijskog stručnjaka.