[FÚSZ] Gazdasági fékek

Day 1,260, 07:20 Published in Hungary Hungary by Reszte

I. évfolyam, 3. szám, Day 1,260. Ára: 0 HUF. Előfizetőknek: 0 HUF

Vannak, akik már temetik az újságírást, többen a zsebükbe nyúlva igyekeznek feltámasztani. Ráadásul úgy tűnik, én még e-gondolat sem voltam, már létezett egy erre szakosodott intézmény, a FÚSZ, amely most a pénzügyi szekciót próbálja meg felrázni. Ennek nagyon örültem, mert errefelé hasznos cikkek szoktak születni - a fake eMNB azért vicces volt -, csak nem túl sok. Bár kétségkívül több, mint napiparancs, ami így is van rendjén.

FÚSZ pályázat

Ez megtetszett, úgyhogy én is beállok a libasorba, mert a párbeszéd jó. Sokkal jobb, mint egymagamban írni valamiről, ami lehet, hogy senkit sem érdekel.

“A beszéd csak félreértések forrása. De minden áldott nap egy kicsit közelebb ülhetsz…” (Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg)


Azt tapasztaltam, hogy az eddig cikkezők összességében nem tartják rossznak a jelenség gazdasági hatásait. Eddig arról születtek írások, hogy a fake-elés, fékelés és a felkelés is kétélű fegyver. Hatása attól függ ki használja, és mire. Valóban, azonban korántsem pozitív a dolog kicsengése.

Én két nagy csoportra osztanám a gazdaságra hatással bíró fékeket:

1) Véleményem szerint a TO-kra és egyéb politikai sütikre használt szavazófékek meglehetősen kérészéletűek, mivel sok kell belőlük, ezért kényelmetlen lenne őket hosszú ideig fenntartani, ha a fékernek egyéb célja nincs vele. Azonban elég magas szintre el kell juttatni őket, ezért elsősorban aranybányaként funkcionálnak gazdasági szempontból.

2) Akik még jelentős erőt képviselhetnek a gazdaságban, azok a multifékek. Belőlük is sok kell, rendszeresen használni is kell őket, tehát arany és termelés is bőven származik belőlük.


Ajándék goldnak ne nézd a fényét?

Nem biztos, hogy az árfolyamra egyáltalán hatást gyakorol az az arany, amely a fékekből származik. Legalábbis a 10 goldos limit érvényben maradásáig. Miért? Mert aki fékel, az valószínűleg rendelkezik elég tőkével a fékjei nélkül ahhoz, hogy a napi tíz goldját a monetaryn megforgassa. Vagy azért mert, eleve volt neki, vagy rövid úton megalapozza a vagyonát a fékeléssel, amelyet aztán nem kell bővíteni a további működéshez. Azaz a fékeken keresztül szerzett fölös aranyat az illető inkább ellanázza vagy elüti. Ez kétségkívül jót tesz az ország sebzésének, de a gazdaságra vajmi kevés hatással bír. Kaját ezért többet szinte nem fogyaszt, amit ez befolyásolhat, a tankfogyasztás elsősorban, egész pontosan a fegyver árakat növelheti. Ez pedig legfeljebb a gyárosok bevételének tesz jót, az egyszeri becsületes katonának inkább csökkenti a keresletét és ezzel a sebzését.

Rabszolgamunka?

Nem csak pluszban termel, de kevesebbet is fogyaszt. Igaz, ez növeli a túltermelést, ami csökkenti az árakat, de valójában az árak enélkül is épp üzembezárási ponton csücsülnek. A fékelőnek azonban emiatt nem kell aggódnia, hiszen bőven áron alul adhatja a termékeit, akkor is nyereséges. Ezzel szervezetten bármilyen gazdaságot haza lehet vágni. Ha nem túlzottan áron alul kínálják az így készült termékeket, akkor hatása nem feltétlenül van, viszont besegít a kialakult túltermelés bebetonozásába.

Az árfolyamra itt jelentkezhet negatív hatás is, ha a fékelő úgy dönt, hogy a megszerzett illegális jövedelmét goldra szeretné váltani. Ezzel nemhogy csökkentené, hanem még növeli is a aranykeresletet, és ezáltal az árfolyamot is. A közgazdaságtan egyik alaptétele azonban úgy szól, hogy a gazdaság pénzsemleges. Legfeljebb az árszintet befolyásolja, a fogyasztás szempontjából azonban csak az árarányok és a reálbér számít. Tehát a gazdaságra önmagában nem gyakorol hatást, annál inkább viszont a lanázásra, vagyis az ország sebzésére.

Disclaimer

A fékelés gyakorlati oldaláról lóherét sem tudok, úgyhogy a fentebb írtak kizárólag elméleti jellegűek, ennélfogva hibák előfordulhatnak benne.


Kérlek, olvasd el a többiek cikkét is, érdemes!

A fékelés gazdasági hatásai (Csodaszarvas)
A felkelés gazdasági hatásai (Archívum)
A fakelés gazdasági (és egyéb) hatásairól (Egy kétkattos gondolatai)
Fékek a múltból (napi lapi)
A fékekrül (MaGoP - A hang)

Köszönöm a pályázati lehetőséget!

Reszte,
2011. máj. 3.
Day 1,260 of the New World