Ambijent uključi/isključi

Join the new world

 

[EA Gazetesi] Türkiye,Dünya Gündemi ve Analiz - 2

Dan 1,910, 09:38 Objavljeno u Turkey Turska od simsekcountr
EDEN ve Cot&TWO savaşları hız kesmeden sürüyor. EDEN'in bir dönemler kalesi konumunda olan Türkiye artık CoT Birliği'nin yuvası haline gelmiş durumda. Bulgaristan'ın işgaline Makedon işgalide eklenince Türkiye anadoluda tamamen silinmiş bir konumda.

Balkanlarda bulunan toprakları ise Bulgaristan'ın açtıgı saldırı ile tehlikeye girdi. Sofia Bölgesi'ni elinde tutamayan Türkiye'nin sadece 1 bölgesi kalmış olacak ki o bölgede orjinal bölgesi değil.

Türkiye girdiği savaşları kazanamadıgı gibi kendi topraklarında yaşanan İran X Makedonya savaşına da yeterince destek olamıyor. İran'ın saldırısı her ne kadar destek görse de Makedonya'nın aldıgı destek yanında pasif kalıyor. İran'ın saldırı girişiminin ardından Makedonya'nın İran'a yönelmesi bekleniyor.

►Makedonya vs İran - http://www.erepublik.com/en/military/battlefield/38384

Makedonların Yunanistan üzerinde kalıcı olamayacagını bilmesi ve bonusa olan ihtiyacı İran üzerindeki bonuslu toprakların değerini artırıyor. Sadece İran'ın değil doğuda Hindistan,Çin ve Hırvatistan'ın da bulunması ve doğuya açılan kapı güzergahında bulunması İran'ı önemli yapan bir ayrı husus.

Makedonya'nın bu noktada iki planı oldugu konuşuluyor. Bunlar;
✦ İran üzerinde kurulacak bir Makedonya bonus devleti.
✦ Çin,Hırvatistan üzerinde kurulacak Cot ve TWO destekli bir operasyon. Karşılıgında yine Makedonya'ya bölgede full bonus şansı.
Daha önce Sırbistan ve Polonya'nın planı olan ancak çok sayıda ülkeyi işgal altında tuttukları için göze alamadıkları bu planı daha önce açıklamıstık. Bu planlar uygulanmaya çalışılsada gerek Türkiye gerekse Polonya ve Sırbistan'ın çevrelerindeki ve işgali altındaki ülkelerin gayreti ile engellenmişti. Ancak Makedonya'nın böyle bir problemi yok. Zaten 3 ana bölgesi olan ve Yunanistan'dan çok da fazla güçlü olmadıgı için bu bölgede fazla bonusa kavusamayan Makedonya'nın kaybedecek birşeyi yok.

Makedonya bu sebeble hem Cot ve TWO ortak projesinde bir öneme sahipken aynı zamanda kendi çıkarları içinde bu saldırıya muhtaç. Önemli olan soru ise İran'da mı kalınacak yoksa Çin üzerine yönelinecek mi?

Sırbistan'da yine devreye girip İran üzerinden bölgeyi zorlaması ihtimaller dahilinde. Bulgaristan'ın ise ortadoguda yeri iyi. Bonusunu artırmak için Sırbistan'dan balık bonusu alması gündemde. Sırbistan'ın bölgede gereksiz yere toprak tuttugu görülüyor ancak Bulgaristan Türkiye ile savaştıgı için şimdilik bu amacını askıda tutuyor.

Yunanistan'ın ise bölgede giderek gücü artıyor gibi görünse de bunun sebebi Makedonya'nın savaşı anadoluya tasıması. Makedonya'nın İran politikası gerçekleşir mi bilinmez ancak savaşın yönünü değiştirdiği açık.


Bu gelişmeler yaşanırken Türkiye'nin karadeniz bölgesinde isyan açtıgı da görülüyor. Türkiye'ye mutlaka bu savaşı kazanmalı aksi halde silinmenin eşiğine gelecek. Silinmek demek NE savaşını kaybetmek ve sadece isyana tabi olmak demek. Bulgaristan'ın dış poltikasına fırsat vermek demek.

Bu bölge dısında dünyada dikkat çeken bir diğer savaş Şili ile Arjantin arasında. Şili yeniden Arjantin'i işgal ediyor. Müttefik desteği avantajını arkasına alan Şili'ye direnmek şimdilik zor görünüyor. Uzakdoğuda ise Japonya ile Tayvan savaşı sürüyor. Japonya daha güçlü durumda. Şimdilik ciddi bir gelişme göze çarpmıyor.

Genel olarak gelişmeler bu şekilde. Peki ülkelere genel bir bakış açısı ile bakarsak ne görüyoruz?

● Türkiye EDEN için en çok mücadele eden ülkelerden birisi. EDEN'in kalesi oldugu dönem geride kalsa da EDEN içi en önemli ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Bölgesel olarak stratejik öneme sahip. Ne olursa olsun bonus için elde tutulacak bir ülke değil ancak bonuslara sahip olmak için de savaşılması gerekli bir ülke. Hem Bulgaristan hem de Makedonya'nın 1.derecede düşmanı. Rusya'nın ise sevmediği ancak güç farkı nedeniyle savaşmadıgı bir ülke.

● Yunanistan'da EDEN için oldukça önemli bir ülke hatta EDEN'in 1 numarası bile denebilir. Son zamanlarda Makedonya'nın gölgesinde de kalsa Sırbistan'ın bu noktada mpp olarak etkili oldugu biliniyor. Yunanistan'ın bonusları kaybetmesi de bu ülkeye darbe vuran bir diğer gelişme. Türkiye'nin baş dostu konumunda olan bu ülkenin çevresi ise ateş çemberi.


● Makedonya CoT Birliği'ne üye olan ülkelerden birisi. Bölgesinde tek başına kalırsa bonuslara ulaşması hayal olan bir ülke. Türkiye'nin eski dostu ancak şimdilerde bir numaralı düşmanlarından. Son dönemlerde İran poltikası ile EDEN'e karsı girilen savaşta "piyon" konumunda. Ancak bu piyon ülke ileride şah konumuna gelebilir.

● Bulgaristan istediklerini yaptı. Türkiye'ye diz çöktürdü, Yunanistan'a karşı kendisini korudu. Ortadoğu'ya yerleşti ve bonuslarına kavuştu. Şimdi ise bir yandan Şili'ye bir yandan Cot ve TWO'ya yardım ediyor geri kalan zamanında Türkiye ile savaşıyor.

● Sırbistan oldukça sağlam durumda. İşgali altındaki ülkeler durumu kabullendiği için savaşma ihtiyacı yok denecek kadar az. Full bonusları olmasına ragmen ortadopuda fazladan toprak tutacak kadar zengin. Müttefiklere savaş kazandıracak kadar güçlü. EDEN'in en büyük düşmanı ve öyle kalmaya devam edecek gibi.

● Polonya full bonuslara sahip dev ülke. EDEN'e karsı mpp desteği veren Sırbistanla beraber en güçlü ülkelerden biri. Ara ara balkanlara insede genelde dısarıdan destekleyen bir ülke.● Hırvatistan bir zamanların en güçlü devletlerinden şimdi ise adı sanı pek duyulmayan hatta şu an bu yazıyı okuyanların "evet Hırvatistan'da vardı" diyerek aklına geldiği ülke. Sırbistan'a karşı isyan bile açmayı bırakan Hindistan'da kendi halinde yaşayan bir EDEN ülkesi. Müttefiklere destek olsada destegı oldukça sınırlı durumda.

● Çin gücü az ancak topragı çok olan bir ülke. Zaten düşman birliklerin Çin sevdası da bu yuzden. Çin'i işgal etmeyı basaran bir ülke çok uzun bir süre kalıcı bonusa sahip olabilir. Çin ülkesi EDEN'e gerekli desteği verebilmiş olmasada elinden fazla birşey geldiğide söylenemez. Ancak akla bir soru da gelmiyor değil. Madem full bonusun var neden EDEN'e ait MU'lara ve oyunculara vatandaşlık verip onların da kazanmasını sağlamıyosun? Neden CS hakkını belli kişilere veriyor (satıyor) ve EDEN'in ekonomik ve silah anlamında gelişmesine katkı yapmıyorsun?

● Macaristan ise TWO ülkelerinden biri. Romanya ile süregelen savaşı bitiren sonra bonuslara ulaşan ardından ekonomik ve askeri olarak büyüdükten sonra şimdilerde Romanya'yı yeniden işgal eden bölgedeki akıllı ülkelerden biri. Türkiye ile direk savaştan genelde kaçan ve çıkarlarını oldukça iyi koruyan bir ülke.

● Romanya ise Macaristan kadar akılcı davranmayan ve bu yuzden sıkıntı yasayan bir EDEN ülkesi. TWO ve CoT ortak saldırısında Türkiye ve Yunanistan'a yardımı esirgeyen ve şu an yasanan sıkıntının başlangıcında sorumsuzlugu olan ülke. EDEN'in iç karısıklıga girmesinde oldukça etkili. Özellikle bir zamanlar yaptıgı gizli anlaşma ile EDEN içi güveni sarsan şimdilerde ise işgal altına giren Macarın baş düşmanı.

Daha bir çok ülke var ancak şimdilik bu ülkeler yeterli. Savaş meydanı Balkanlar,Anadolu ve Pers coğrafyası. Savaşa dahil olan ülkeler ise genel anlamda bu ülkeler. EDEN ve Karşı birliğin savaşında ortaya cıkan tabloya baktıgımızda gidişat EDEN için hiçte olumlu değil.

EDEN ülkelerinden Türkiye'nin durumu da oldukça sıkıntılı. Giderek azalan nufus sayısı sebebi ile ciddi güç kaybı yaşayan Türkiye aynı zamanda EDEN'in de düşmesi ile çok daha hızlı bir çöküşe girmiş durumda.

Bu noktada gelecek öngörüsünde bulunursak, Cot veya TWO ülkelerinden biri sonunda Çin ve Hırvatistan'a ulaşacak gibi. Eğer bu bölgeye yerleşirlerse bir daha çıkarmak tam anlamıyla hayal olacaktır. Ancak bu bölgeye giden TWO ve Cot ülkelerine müdahele edilirse o zamanda Türkiye,İran,Yunanistan gibi ülkeler silik kalmaya devam edecek gibi görünüyorlar.Ne olursa olsun önümüzdeki dönem birlikler arası savşaın devam edeceği görülüyor ve bu savaşı ancak bir tarafın kesin zaferle ayrılması bozacak gibi görünüyor. Geldiğimiz noktada EDEN'in çökmesi ihtimallerden biri veya bölünmesi yine bir diğer ihtimal. Ayrıca TWO ve CoT'un artan bonus sevdası ve genişleyen toprakları bu ülkeleri birbirine düşürebilir. Böyle bir durum yaşanırsa EDEN yeniden nefes alabilecektir.

Önümüzdeki dönem Türkiye'nin;

♢Daha organize
♢Daha doğru savaş seçimi
♢Daha uygun saat seçimi
♢Daha uygun bilgilendirme
♢Daha uygun ve bilinçli yapılmış bir stratejiye ihtiyacı var.


Oyuna oyuncu kazandırmak ülkeye katkı sağlayabilir. Bu sebeble babyboom projeleri gündeme alınabilir. Ülke dısı vatandaşlar ülkeye kazandırılarak askeri güç artırılabilir. Irc kanallarının aktif kullanılması için teşvik edici düzenlemeler getirilebilir. Veya diğer ülkeler gibi mevcut ana bölgeler bırakılıp başka bölgelere göç edilebilir.

SON KALE TÜRKİYE

Bir çok uygulama ve kararın bizi beklediği, savaşların daha çetin geçtiği ve sadece askeri gücün değil stratejik hamlenin de önemli oldugu bir döneme girmiş durumdayız. SON KALE TÜRKİYE sloganı ile girdiğimiz savaş döneminin bir benzeri ancak bu sefer KALE'nin içine düşmanın gölgesi sızmış durumda. Öncelikle KALE'yi geri almamız daha sonra yönümüzü tayin etmemiz gerekmekte.

EA Gazetesi
simsekcountr


ESKİLERDEN:

Günler geçiyor ancak dengeler değişmiyor. ONE = TWO + CoT , EDEN = EDEN


Ölü ve Banlı arkadaşları silmek için bir script:
http://userscripts.org/scripts/show/156727 (resme bakmak için tıkla)★★★ EA Gazetesi ★★★

www.erepublik.com/en/article/2210605/1/20

★★★ CHAIN SHOUT ★★★BAĞIŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ
►burlesquel has transferred 0.28 Gold to your account.
►Kartalizma1903 has transferred 5 Weapons to your storage.
►Mamado has transferred 100 Weapons to your storage.
►Tellotello has transferred 0.2 Gold to your account.

Teşekkürler

Profile bakıp da zengin sanma bu garibi
Zengin olan sadece yazdıgı EA Gazetesi


 

Komentari

Gayserinin Sucugu
Gayserinin Sucugu Dan 1,910, 09:43

pirinç

S.Marcos
S.Marcos Dan 1,911, 04:50

pirinç

Cando46
Cando46 Dan 1,911, 04:56

vay anasını pirinç içinde pirinç 😃

simsekcountr
simsekcountr Dan 1,911, 05:08

tek pirinç veririm arkadaşlar, diğer pirinçler plato'dan alsınlar pirinci : )

S.Marcos
S.Marcos Dan 1,911, 05:11

vote manyağı yaparım xd

S.Marcos
S.Marcos Dan 1,911, 05:11

yok la, alert manyağı yaparım xd

invaluable
invaluable Dan 1,911, 05:36

lidzkaite badztunetooo, marsheeeeeee

NMTD Dan 1,911, 07:37

Komentar izbrisan

CooLMasTR
CooLMasTR Dan 1,911, 05:32

bu da iyiymiş 😃

invaluable
invaluable Dan 1,911, 07:03

paiadjina fostata zateeeep reazn kutloneee

S E R H A T
S E R H A T Dan 1,911, 07:34

o ne lan pirinç içinde pirinç sanki inception

ericic
ericic Dan 1,911, 08:32

votturdum hepinizi xd

Psycho RKS
Psycho RKS Dan 1,911, 08:19

pirinc

simsekcountr
simsekcountr Dan 1,910, 09:47

☺ Successfully transferred 5 item(s) to Serkan Oyman.

hakantikvesli
hakantikvesli Dan 1,910, 09:56

ikinç

hakantikvesli
hakantikvesli Dan 1,911, 05:21

arkadaşım votturmayın ne votturuyonuz 😃

OverRude Dan 1,910, 09:56

Komentar izbrisan

Laz Fighter
Laz Fighter Dan 1,910, 10:00

banada sal cem 🙂

Cando46
Cando46 Dan 1,910, 10:05

v

genişçe bi analiz olmus

M.A.M.A.D.O
M.A.M.A.D.O Dan 1,910, 10:09

ne olcak bunlarin hali

BilgeKagan69
BilgeKagan69 Dan 1,910, 10:10

Yine güzel bir makale, ellerin dert görmesin o/

Sultan Mehmed the Conqueror
Sultan Mehmed the Conqueror Dan 1,910, 10:13

Bu dediğin çok doğru. Bir zamanalr CS başvurusunda yazdım. Sayemizde rahat rahat bonusunuz var CS mi kabul edin dedim. Siklemediler bile. Bırakalım silinsinler aq. Bize ne yararları varki

Madem full bonusun var neden EDEN'e ait MU'lara ve oyunculara vatandaşlık verip onların da kazanmasını sağlamıyosun? Neden CS hakkını belli kişilere veriyor (satıyor) ve EDEN'in ekonomik ve silah anlamında gelişmesine katkı yapmıyorsun?

Sultan Mehmed the Conqueror
Sultan Mehmed the Conqueror Dan 1,910, 10:19

Edenin durumu düzeltmesi aylar alır. Artık Polonya, Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan veya Macaristandan biri bu birlikten ayrılmadığı sürece durum düzelmez.
Tek ayrılabilecek potansiyel Macarlarda olabilir diye düşünüyorum.

İNCİ den bir çok kişi oyunu bıraktıktan sonra oyundaki Türk nüfusu oldukça azaldı.

Oyuna yeni adam kazandırmak çok çok zor. Sıfırdan başlayan birinin oyunda para kazanması, gelişmesi o kadar zorki. Bu şekilde oyunu kim oynar veya kim devam eder.

MoRiNKuShi
MoRiNKuShi Dan 1,910, 10:20

Beybi boom şart kim ne elinden geliyorsa ardına koymasın hazırlıklı bir sağlam beybi boom yapalım artık. Eden deki diğer ülker boom yaparken sadece seyrediyoruz. Kurulsun ekipler boom öncesi boom sonrasına hazırlıklı girelim patlatalım boomu 1 sene olacak neredeyse boom yapalı...

Xsi Leah
Xsi Leah Dan 1,910, 10:51

silik kalmakta ki sorun devletin vergi geliri elde edememesi. günlük zarar bir hayli fazla olacak.

alpars
alpars Dan 1,910, 11:55

o7 çok iyi,etkilendim

ThinkBe4UHit
ThinkBe4UHit Dan 1,910, 11:55

V

Mete Arhan
Mete Arhan Dan 1,910, 11:57

V

Yavuz  Sultan  Selim
Yavuz Sultan Selim Dan 1,910, 12:00

"Ancak bu piyon ülke ileride şah konumuna gelebilir." Hasaaaa... Piyon maksimum vezir olur.... Sah bir tanedir, kimin haddine hak iddia etmek.

Zaten EDEN birligindeki ulkelerden degilim, onun icin CIN e karsi olacak herhangi bir savasta, on saflarda silinmeleri icin savasicagim.....

Sen hem 10 bonusa sahip ol hemde EDEN ile paylasma, olacak ismi be.... 2 senedir boyle....

NOT: eTR nin bu halini, zamaninda bulunulan ortakliklardan cikartan ve zayif tarafta kalmasini saglayanlara sormak lazim.... Basindan beri, olaylarin bu duruma ve neticeye gelicegini soylemistim.....

simsekcountr
simsekcountr Dan 1,910, 12:09

@yavuz sultan selim: "Ancak bu piyon ülke ileride şah konumuna gelebilir." Burada kastedilen Makedonya'nın 1 numara olması değil, full bonuslu ülkeler kervanına girmesidir. Yanlış anlaşılma olmamasın için cevap verme geregi duydum. (:

saygılar

finishim3002
finishim3002 Dan 1,911, 04:33

aa

Yavuz  Sultan  Selim
Yavuz Sultan Selim Dan 1,910, 12:19

saygılar falan görünce bi tuhaf oldum.... Yazdıklarımı mı yanlış anladın diye düşündüm....
"Haşaaa" deniyor "Hasi..tir falan değil yani"

simsekcountr
simsekcountr Dan 1,911, 04:51

yok yahu resmi olsun diye 😃

Albus
Albus Dan 1,910, 12:57

v

Heaven.Patrol
Heaven.Patrol Dan 1,910, 13:10

oylandı takipteyiz

KOPUZ94
KOPUZ94 Dan 1,910, 13:20

v

Nartij Dan 1,910, 14:02

Komentar izbrisan

ksrg90
ksrg90 Dan 1,910, 14:19

Daha çok zikiş

CooLMasTR
CooLMasTR Dan 1,910, 14:41

adam haplı

thedragon
thedragon Dan 1,910, 15:00

о7

Mr.Baskan
Mr.Baskan Dan 1,910, 17:52

Bundan tam bir sene önce Eden den nefret eden Tr kucağamı düştü?

Yanlizkurt32
Yanlizkurt32 Dan 1,911, 04:56

deneme 1-2 süper laa

simsekcountr
simsekcountr Dan 1,911, 05:00

arkadaş vote manyagı oldum yazmayın 🙁

simsekcountr
simsekcountr Dan 1,911, 05:06

gülme işaretleri yine çıkmıyor sanki?

🙂 😃 (: 🙁 😒 😮 : ) : D

simsekcountr
simsekcountr Dan 1,911, 05:07

bazıları çıkıyormuş 😛

simsekcountr
simsekcountr Dan 1,911, 05:07

: P bu cıkmıyormuş : D

Groove Connection
Groove Connection Dan 1,911, 05:10

zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa xD mışyın kompleytıd

simsekcountr
simsekcountr Dan 1,911, 05:19

Plato'ya ticket attım dedim "böyleyken böyle oldu haziranlar şubat oldu". Bu şartlar altında makale yazılmaz arkadaşlar : ))

ksrg90
ksrg90 Dan 1,911, 05:25

Zaten hala nasıl makale yazıyorsun anlamadım 😃

C0RRAD0 BG
C0RRAD0 BG Dan 1,911, 06:14

.

 
Objavi svoj komentar

Što je ovo?

Čitaš članak koji je napisao građanin eRepublika, virtualne strateške igre za više igrača koja se temelji na stvarnim državama. Kreiraj svoj vlastiti lik i pomogni svojoj državi da stekne slavu, dok se ti dokazuješ u ulozi ratnog junaka, renomiranog izdavača ili financijskog stručnjaka.