[Дипломатически конкурс] Burbun4eto - Южна Корея

Day 1,843, 22:25 Published in Bulgaria Bulgaria by GameOverForMe
(Първи Учебен Ден)


- Добър ден, деца! Аз съм г-н Незнайков и ще ви преподавам по география. Понеже има промяна в учебния план се налага да започнем с първия урок веднага. Да знам, че е първи учебен ден, но няма как.
- Добре де обадете се на приятелите си да не ви чакат за кафе и да започваме.
- Готови ли сте? Днес ще говорим за България.
- Какво? Знаете всичко? Да ви изпитам ли? А, добре другия път. Тогава да изберем друга държава. Корея може ли? Радвам се, че стигнахме до консенсус.


- Какво знаете за Корея? Да, сега има Северна Корея и Южна Корея, но това не е било винаги така. Всъщност историята на Корея датира отпреди около 5000 години. - По-точно? За по-точно питайте Гугъл. Да, и за населението питайте него. Предпочитам да обсъдим по интересни неща, които не се намират с написването на Корея в Гугъл. Например?


- Да започнем с история. В далечното минало Корея е наричана „тройната държава”, защото се е състояла от три държави – Гогурьо, Бакджае и Шилла. По-късно по иницатива на Шилла трите държави се обединяват в една, взимайки името от северната част – Горьо или както го произнасят европейците Корея. Държавата навлиза в нова ера и се нарича Джосън със столица Сеул през 1392г. По време на този период хората променят религията си от будизъм на конфуцианство, което нахлува от Китай. Краят на тази държава настъпва през 1910г., когато Корея става японска колония до края на втората световна война 1945г. През 1950г. започва гражданска война и Корея се разделя на северна корея, под влиянието на Китай, и Южна корея, под влиянието на Америка. От тогава населението масово приема Християнството.


- Какво знаете за корейския език? Да сложен е, но нещо по конкретно? Така е, азбуката им се казва Хангъл. Но преди Джосън ерата са използвали китайски йероглифи. Проблемът е, че корейските думи са се записвали според звученето на йероглифите и много често написаното е било трудно да се разчете и разбере. Затова през 1446г. тогавашния владетел Седжонг въвежда Хангъл.

- Да поговорим малко за бит и култура. Някой ходил ли е в Корея? Не?






- Традиционните им къщи „Ханок” са много интересни. Повдигнати са малко над земята на подпори. Така лятото вятъра минава и охлажда. Зимно време отдолу се запалва огън и се получава нещо като подово отопление.

-Да, Гоше знам, че сега е скъпо. И традиционните им дрехи „Ханбок” са интересни. Ще ви ги покажа на снимка.



- А знаете ли някакви корейски спортове? Футбол?!? Не, това не е корейски спорт. Например таекуондото е корейски боен спорт. Ссирум е друг техен спорт, приличащ на нашата борба и на японското сумо.



- Да разгледаме някои от техните празници кога според вас е нова година в Корея? Всички ли мислите, че е на първи януари? Да ама не, корейската нова година, също както китайската се чества според лунния календар. Всяка година варира и е в края на януари или февруари. Нарича се Сулнал. Друг интересен празник е Чусок – на 15 август по лунния календар. Празнува се в много азиатски държави. Преди този ден се смята, че мъртвите се завръщат при семействата си. След като прекарат известно време заедно на този ден мъртвите си тръгват. Тяхното заминаване се отбелязва с танцуването на специален групов танц.



- Някой знае ли кога е деня на детето в корея? Не не е на 1ви Юни. На 5ти Май е. Наистина. Който не вярва да провери в Гугъл. Имат и ден на армията на 1ви Октомври, ден на родителите на 8ми Май и ден на хангъл (за забравилите- корейската писменост) на 9ти Октомври.

- Говорейки за ядене определено Кимчи е най-известно. Какво е Кимчи? Хм, на вкус прилича на кисело зеле ама подлютено. Прави се от зеленчук “китайско зеле”, нещо между зеле и салата – много разпространен в източна азия. Та този зеленчук се нарязва и се залива със сос от червен лютив пипер. Друго известно ястие е Чиджими. Прилича на палачинка със зеленчуци. Напротив, много е вкусно.

- Нека обсъдим някои по интересни моменти от ежедневието, които са типични за Корея. Например всеки младеж задължително ходи в казарма 2 години. Да и при нас беше така в миналото. При тях обаче всеки може сам да избере дали иска да е във сухоземни, военноморски или военновъздушни сили. За разлика от Китай и Япония, където ориза се яде с клечки, в Корея е прието да се яде с лъжица. Йерархията се спазва строго и когато по младите дават или взимат предмет от по-възрастните, то задължително го правят с две ръце. Да Пешо и аз мога да зема химикалката с една ръка, но в знак на уважение към другия ще го направя с две.

- Между другото, знаете ли как се броят годините на хората в Корея? Например, когато едно дете се роди то вече е на 1 годинка. Когато настъпи първи януари то вече е на две. Така на всеки първи януари годините се увеличават с една, макар и празненството да си е на самия рожден ден. Съответно ако в България си на 29 години, то според корейците си на 30. Интересно нали? Едва ли там някой би казал че е на 4 години и половина.

- А знаете ли, че корейците са известни с пиенето си? Основният алкохол, които пият е соджу. Един от известните коктейли е когато в халба с бира се пусне малка чашка със соджу. Нарича се „Бомба”.

- Гоше, ти като видиш приятел как го поздравяваш? „Здрасти”? В Корея приятелите се поздравяват с различен поздрав, който би се превел като „Яде ли?”. Освен това ръкостискането е рядкост, но когато го има обикновенно е с две ръце и поклон. Много сърдечно нали.







- Ех, часът свърши. Значи за домашно – известни личности в Корея. Пропускате „Гандам стайл”. Потърсете музикални групи, например Кара. Сигурно сте чували за сектата на Муун. Да не говорим, че корейските драми са известни в цяла Азия. Да нещо като латиноамериканските у нас.

Освен това в Корея има професионален спорт – Старкрафт! Има отбори и професионални играчи, които тренират и играят Старкрафт. Например един от отборите е на корейската армия. Представете си да изкарате военната си служба в турнири и тренировки на компютърна игра...
До другата седмица!