[ajakiri "Vikat"] ERIVÄLJAANNE Naistepäev!!!

Day 1,934, 14:34 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat

Tervist lugupeetud lugeja,

Täna, 8. märtsil kalendrisse vaadates näevad kõik, et on üks püha mida tänaseni peetud juba üle saja aasta. Nimelt 1909. aastal tegi juudist Poola ja Saksa poliitik, marksist ja revolutsionäär Rosa Luxemburg ettepaneku tähistada 8. märtsil naiste solidaarsuse päeva. Ettepaneku initseerivaks sündmuseks peetakse 1908. aastat kui New Yorgis tekstiilivabriku töötajad nõudsid streikides endale paremaid töötingimusi, täiesti juhuslikult puhkes vabrikus tulekahju kus hukkus 129 naist.

Aastal 1911 tähistati naistepäeva Saksamaal, Austrias, Šveitsis ja Taanis. 1913. aastal ka Venemaal.

Nõukogude Liidus võeti see kohe tähistatavate pühade hulka, seda arvatavasti suuresti naistepäeva pühitsemise ettepaneku tegija Rosa Luxemburgi poliitilise kuuluvuse tõttu. 1930 date aastate keskel hakati naistepäevale külge kleepima poliitilist sõnumit, algas emarolli väärtustamine ja emakangelaste kujundamine, emadusest ja emadest kirjutamine ja konkreetsete isikute esiletõstmine. Kujunes emakultus. Sarnased arengud toimusid ka toonasel Saksamaal. Nagu ka paljudes teistes riikides enne Teist maailmasõda.

1990datel suhtuti Eestis naistepäeva leigelt, kuid kümnendi lõpuks naistepäev osaliselt rehabiliteerus. Naistepäevast hakati rääkima laiadasemalt ja enam ei suhtutud naistepäeva pila ja paroodiatega.

Tänapäeval on jälle tavaks naistepäeva tähistamine viies naissoost pereliikmetele, sõpradele ja tuttavatele lilli või võetakse midagi pidulikumat ette. Naistepäeva tähistatakse ülemaailma. Maailmas on üle 100 riigi kus tähistatakse naistepäeva.

Hoolimata naistepäeva rehabiliteerumisest Eestis on siiski palju inimesi nii naiste kui meeste seas kes seda püha ei tähista. Peamiseks põhjuseks on selle püha seotus kommunistidega öeldes, et see on kommunistide välja mõldud püha ja seetõttu nad seda ei tähista.

Omalt poolt aga ma ütleks, et erilist vahet ei ole kes selle püha välja mõtles ja mis tagamõtted tal oli ning millised riigid on sellest oma riigipüha teinud iseenesest on naistele ühe päeva pühendamine pole liigne. On ju ka meestel olemas oma päev 19. november on nimelt Rahvusvaheline meestepäev mida tähistatakse üle maailma kuigi Eestis on palju neid kes peavad meestepäevaks 23. veebruari ehk nõukogude armee aastapäeva mis minu meelest on rohkem kui solvav.

Kõigest hoolimata viige ikka naistele lilli eriti veel kui see püha neile korda läheb.