Забележителни места в България (2)

Day 3,475, 11:00 Published in Bulgaria Iran by Vladi U

Привет 😉!

Измина доста време от последната ми статия в нашата преса и се чудех, какво ли мога да напиша - малко да се активизирам. След кратко мислене го измислих.
Първата ми статия, въобще, като човек в тази игра, се наричаше "Забележителни места в България" и реших, че мога да направя нещо като продължение, а защо не и цяла поредица от такива статии, които се надявам да бъдат интересни. Не обещавам нищо за напред, защото мързелът може още по-силно да ме обхване, но поне мога да започна - Вие сте с втори брой на Забележителни места в България! 😃




Реших да ви представя Казанлъшката гробница:



Доста е интересна историята на откриването й. През Втората световна война (1944г.) е трябвало да бъдат направени някакъв вид окопи и укрепления, където да бъдат разположени оръдия. Войниците, обаче, се натъкват на нещо като огромен каменен капак. След като го отварят и някои от тях слизат в помещението, те разбират високата стойност на това, което са намерили и дори преместват укреплението си.

След края на войната започват проучвателни дейности. Високата стойност на гробницата е придадена от нейните стенописи - те са изключително добре запазени и ни представят автентичната живопис за 3-4в. пр.ХР. Вътре не са открити съкровища -иманяри е имало и в древността - гробницата е била ограбена доста отдавна.
Тя е един от първите обекти включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1979г., заедно с Боянската черква.









Казанлъшката гробница се състои от предверие и куполна камера. В покрива на коридора са изписани бойни сцени, докато в камерата се намира сцена на погребалното угощение, придружено с шествие. Основните цветове, с които е работено са черен, бял, червен и жълт.
Основната сцена показва две фигури, едната от които на владетеля или аристократа, а до него е застанала спътницата в живота му. Както знаем, жените на знатните тракийци са били погребвани с тях.
От двете страни на аристократите се се намират хора, които ги даряват с храна, платове и коне. Характерно за централните фигури е, че те единствени не са стъпили на земята, което показва извисеността им в йерархията. Освен костите на погребания и неговата съпруга, в гробницата са открити и останки на кон.
Стенописите ни изумяват с красотата си, но също така спомагат и за това да разберем нещо за облеклото и бита на траките - всички фигури са с обувки - няколко века преди изработването на римските сандали. Също така, градежът е бил иновативен за времето си - с тухли, свързани с смес от вар и пясък.





За да се запази културният паметник е изградено точно копие в непосредствена близост до автентичната гробница. То е отворено за посещение през 1974г.


Благодаря за вниманието!


Забележителни места в България (2) - https://www.erepublik.com/en/article/-2-18-2641733/1/20