Български легенди

Day 2,753, 08:47 Published in Bulgaria Bulgaria by Avvacaar

Здравейте и добре дошли на първата ми и предполагам единствена статия!
Вестникът е създаден специално за конкурса. Искам да благодаря на организаторите за това, че ме накараха да се поразтърся и попрочета от нашите митове и легенди. Най-много ми допадна легендата за Боян-Магьосникът.Нещо обаче ми липсваше. Може би защото исках да избера най-подходящото за един голям ЧОВЕК, който играе тази игра и помага на хората както тук, така и в реалния живот.
Не защото ми помага със съвети и за вдигането на центровете, а защото го заслужава.
Ето защо се обърнах към един друг мой приятел, който ме разби от всякъде, след като му обясних ситуацията.
Той пък ми каза, че легендите се създават от хората и живеят в хората, а безценните са тези за хора станали легенда преживе и че те трябва да живеят вечно, защото човекът превърнал се в легенда живее в нея. Той, неговият труд, неговите дейния, животът му, душата му.
Това разбира се даде съвсем нова насока на мислите ми. Споделих и за желанието си да напиша нещо специално като един вид жест на благодарност. Нямаше как да избегнем наболялото в пресата в РЖ и тук разединение, както и че са ми казали, че русо- филея. Той много се смя, когато ме попита, дали с интелектуалните ми врязаности или без тях, а накрая ми каза, че една не малка част от отявлените брюнети и бранд мениджъри на перхидрола днес, навремето с усърдие са удряли канА дори на плешивите си темета. Ако не те, поне родителите им.🙂 Въобще ме изкефи тотално.
После каза, че не бива да им се сърдя, защото повечето от тях не правят разлика между имперски и други амбиции и отношението, чувствата на един народ към друг. Искрено обаче се надявал светът да не съди за интелигентността на българския народ по интелекта на величия като сегашния ни премиер или бившия Ген.сек. на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет на Републиката.
Каза, че всеки строй пише своя собствена история, и всеки си мисли, че знае цялата история, но всъщност такива хора няма. Има обаче живи истории за хора легенди, които трябва да помним и предаваме на поколенията.
Едва ли съм конспектирал всичко, защото разговорът бе дълъг, но щом по-късно ми изпрати линк към статията разбрах, че това е ТЯ и нямам търпение да ви я постна.
Дано ви хареса.

С голяма благодарност към големия ЧОВЕК!

ПРИЯТНО ЧЕТЕНЕ!

Свети Киприян (Цамблак), митрополит Киевски и Московски, българин – православен и духовен обединител на Русия

Свети Киприан е роден в Търново.
"Откърмен от България, дарен на Русия", казал за него племенникът му, Григорий Цамблак, преди шест века, в Успенския събор. Роден през 1330 г. Произхожда от рода Цамблак. Своя път започнал в Килифаревския манастир. Негов духовен отец е Св. Теодосий Търновски, а духовен брат - Св. патриарх Евтимий Търновски. По-късно отишъл в Константинопол, а след това и в Света Гора. Като монах на Атон, той се отличавал със своя свят живот, за което свидетелства Св. патриарх Евтимий в своето "Послание до монаха Киприан".
Качествата на младия Киприян били забелязани от Константинополския патриарх Филотей, който привлякъл инока и го направил свое доверено лице - "приближен монах".
Първото появяване на Св. Киприан в Русия е през 1373 г., в качеството му на патриаршески пратеник. На 2 декември 1375 г. патриарх Филотей ръкополага Киприан за митрополит Киевски, Руски и Литовски и решава след смъртта на митрополит Алексий той да стане митрополит на цяла Русия.
През 1379 г. Киприян е бил посрещнат в родното си Търново лично от Патриарх Евтимий и от своя племенник Григорий Цамблак.
На 23 май 1381 г., на празника Възнесение Господне, митрополит Киприан е посрещнат в Москва с особена тържественост. Доказва се като безспорен авторитет - до него се допитвал дори литовския княз Олгерд. Скоро обаче, през есента на 1382 г., той изпаднал в немилост и бил отстранен в Киев. Московският княз Донски го прогонил от своите владения, подлагайки го на унижения и малтретиране.
По-спокойни времена за него настъпили в края на 1387 г., когато в Константинопол съборно е определено, че "митрополит Киевски и на цяла Русия ще бъде и ще се нарича кир Киприан, който до края на живота си ще заема този пост". Това решение на патриарх Нил е потвърдено през февруари 1389 г. от неговия приемник, патриарх Антоний.

През 1390 г., през четвъртата седмица на Великия пост, митрополит Киприан тържествено влиза в Москва. Той въвежда в Русия Патриарх-Евтимиевата правописна реформа и прекъсва опитите в западноруските земи да бъде приет католицизма.

След падането на Търново под османска власт Киприян Българин бил радетел за Вселенски събор, който да обедини всички християни срещу османските завоеватели.
След 14 години на усилия и премеждия, той успява да обедини разделената Московска митрополия и до самата си кончина я управлява в качеството си на митрополит на цяла Русия.
Свети Киприан е погребан в Успенския събор през 1406 г.
По време на ремонт на московския събор „Успение Богородично” мощите му били намерени нетленни. Руската православна църква го канонизира като светец през 1472 г., години след смъртта му.
В Успенския събор в Кремъл с божествена литургия на 29 септември 2006 г. е отбелязана 600-та годишнина от смъртта на руския свети митрополит Киприян Българин, признат за обединител на руската православна църква.
Литургията е водена от патриарха на Русия Алексий Втори. В нея участват и трима български митрополити, православни руснаци и българи, гърци, сърби и дори католици, начело с кардинала на Милано.

Легендата разказва, че когато по инициатива на Свети Киприян през 1395 г. иконата на Владимирската Богородица е пренесена в Москва, татарските орди се разбягали.

За българския му произход сега напомня и паметна плоча, поставена от нашето посолство на мястото, където в Москва се е издигала любимата резиденция на Свети Киприян.

"Ние в Русия изпитваме чувство на голяма благодарност към България за началото на руската литература. България даде на източните славяни висшия слой на езика, "полюса на духовността", казва покойният вече акад. Дмитрий Лихачов.

Св. Киприян Българин е най-известният от редицата български архиереи, които оглавяват престола на великоруските митрополити или заемат други митрополски йерархи в Русия.
Руснаците наричат Свети Киприян българския Евтимий Търновски и го почитат като един от първите основатели на антиосманската коалиция. Освен това е бил 30 години митрополит - първо Киевски, след това и Московски.
Името на светеца Киприян Българин е вписано в православния календар на Руската православна църква и се отбелязва два пъти годишно - на 23 май и 16 септември.

П.П. На своето заседание на 8 юни 2010 г. комисия по монументално изкуство при Московския градски парламент е одобрила предложение за издигане в Москва на паметник на митрополит Киевски, Московски и на цяла Русия Киприан Българин.
Българското посолство в Москва се намира на мястото, където се е намирала лятната резиденция на митрополит Киприан. Днес на мястото на построения от светителя дървен храм се издига каменна църква, посветена на Светата Животворяща и Неразделна Троица.