[МВнР] Встъпително

Day 1,691, 06:02 Published in Bulgaria Bulgaria by Ministry of Foreign Affairs BG




Здравейте!
Започва пореден мандат и ще се опитам да обобщя нещата до момента в обзорна статия. Надявам се да намерите отговор на въпроси, които сте си задавали. На първо място ще започна с изминалите президентски избори.


Безспорно най-интересни и най-следени бяха изборите в САЩ. Предполагам повечето от вас са наясно с преговорите за създаване на нов съюз между американците, Бразилия, Испания и Полша. След изваждането им наяве от канадския президент Rylde в пресата в САЩ стана доста горещо тези дни. Показателно бе, че в топ 15 последните вестници бяха с по над 300 гласа, а водещите стигаха над 1000. Двата основни опонента бяха Evry, който подкрепя водената от вече бившия президент Израел Стивънс политика относно предполагаемия нов съюз, и GloveisLove, който е за запазване на Тера. От доста време вътрешните противоборства между различни фракции вътре в съюза го разяждат отвътре и напускането на Бразилия бе сигнал за началото на края. Някои от американците явно виждат това и искат да изпреварят събитията като се подготвят предварително. В крайна сметка победи Evry и шансовете за този нов съюз стават по-реалистични. Темата за него е особено актуална и в другите страни, потенциални членки - Бразилия, Испания и Полша. От изтичането на чат логовете тава ясно, че ще има и други “поканени”, аз поне бих насочил поглед към Китай.



Другите особено интересни избори бяха тези в Украйна, като доста дълго време двата основни кандидата имаха равен брой гласове. Позициите им са донякъде идентични с гореспоменатите американци. Единият - имамрадик е за по-твърдо отстояване на украинските позиции в Еден, като е дори готов да напусне съюза ако определени негови искания не бъдат удовлетворени (най-вече около молдовския въпрос). Другият - xSteviex е за Украйна да остане в Еден, за разлика от Радик, който има намерение Украйна евентуално да се присъедини към АВС. В крайна сметка победи Имамрадик и определено може да се очакват много изненади от нашите североизточни съседи по море. Те ще запазят договора АТУ (Аржентина-Турция-Украйна), който е аналог на нашето тристранно споразумение Чили-България-Русия или както някои руснаци го наричат ЧеБоРашка. Крайъгълен камък за украинците ще бъде именно развитието на въпроса с Молдова и отношението на Румъния. Въпреки всичко не мисля, че им стиска да направят такъв рисков ход да напуснат Еден, имайки предвид, че ще бъдат поделени мигновено от съседите си.



Относно съюзите - подчертавам дебело, че долунаписаните редове са изцяло хипотетични, тъй като съюзите ОНЕ и Тера все още съществуват и функционират. С оглед гореспоменатите преговори, инициирани най-вече от Полша, Холандия, Франция и Германия се очертават да са вечно затрити. С формирането на този нов съюз практически това ще е краят на Тера и Русия ще трябва да търси алтернатива другаде. Не е тайна, че желаем те да се присъединят към СоТ и те също го знаят. Но следват политиката да остават в даден съюз до самия му край, а и реално за самите себе си не са намерили ясен отговор какво ще правят впоследствие, но СоТ е с най-големи шансове заради връзката им с Чили и нас (виж ЧеБоРашка по-горе). Проявяващите интерес към съюза нарастват като брой и той вече е една алтернатива. Има явно разочарование у някои страни в ОНЕ през последния месец (Англия, Македония, а преди това и Унгария). Ако поляците и испанците напуснат ОНЕ (по всяка вероятност и шведите, но те по-скоро ще се опитат да направят панСкандинавски съюз по подобие на АВС), то останалите много вероятно да се насочат към нас, а и не е тайна че ние желаем същото (да, македонци вас имам предвид). Но нека оставим нещата да се развият от самосебе си, твърде явна дипломация понякога не е от полза 🙂 Едно е сигурно - този нов евентуален суперсъюз (поне в началото) ще следва политиката “далеч от Балканите”, което означава, че или ще сме против него или ще имаме неутрален статут. Но ако привлечем Индонезия, Русия, Македония, нещата придобиват съвсем друг вид в геополитически смисъл за СоТ. Някои от вас ще се запитат за Сърбия, Словения и Унгария - с оглед на това че те винаги са били в един съюз от началото на играта поне според мен или ще запазят формално ОНЕ, или ще се присъединят към нас, защото Еден за тях не стои като вариант. По тези направления/страни ще се действа през този месец, но няма да оставим настрана и други потенциални възможности като една Индия например. Днес ще се състои среща на СоТ на която ще се избере ново ръководство за този месец, повече информация за нея очаквайте от президента.



Относно Турция - с поръчение на президента се свързах с представители на турското правителство относно сключване на евентуално мирно споразумение. Бе постигнато съгласие за провеждането на среща в близките дни. Някои от вас ще попитат защо ни е мир - отговарям: ако желаем да помогнем на съюзниците си, то трябва да отделим значителна част от армията ни в тяхна помощ, а това няма как да стане като водим в същото време ежедневно тежки битки. Чили постигна значителен бейбибум като гласувалите на изборите им са над 2000 и ако успеем да запазим тази цифра, то те ще имат потенциала да се превърнат в една силна държава след време. Гледайки сухите статистики и ние и Турция имаме с около 500 по-малко гласували този месец. Не е за подценяване обаче фактът, че скоро започва ислямският религиозен празник Рамадан (19 юли- 18 август) и турците ще са много по-активни нощем, отколкото денем. Войната ни с Турция е пинг-понг напред-назад и утвърден победител няма, а се харчат междувременно и огромни средства. Затова нищо не пречи да поспрем за малко. Каквото и да бъде договорено на срещата обаче знайте, че то ще бъде подложено на гласуване в парламента след това. Така че дори и да бъде постигнато мирно споразумение, то няма да е взето единствено след еднолично решение, а ще се вземе предвид и мнението на господата депутати. Аз лично съм песимист, че ще успеем да договорим равнопоставени условия, но нека бъда лош пророк.



Други - Русия и Швеция много вероятно да сключат мирно споразумение много скоро, като Швеция ще запазят вероятно колониите си в Германия в замяна на отдаване на региона Бохус.
Договореност сключват и Израел с Обединените Арабски Емирства като от ОАЕ ще предостави 100к валута на 2 транша с цел гаранция връщането на Абу Даби и Дубай (разбирайте евреите искат презастраховка, че няма да има ЕВ закон и вдигани въстания)
Накрая както е тръгнало всички да се помиряват, сториха го и Саудитска Арабия и Гърция, като арабите получиха възможността да проведат избори за конгрес.

На следващо място бих искал да се извиня от името на еБългария на нашия съюзник Нова Зеландия за нанесената щета в битката им с Австралия от страна на група българи. Само по себе си в наемничеството няма лошо стига обаче да не се биеш за врага.
I wish to apologize officially to our friends from New Zealand for the damage done by some bulgarian mercenaries. We are gonna try to avoid such incidents in the future and restore what was damaged.

Накрая бих желал да обявя, че вратите на посланическия корпус са винаги отворени и всеки желаещ да се присъедини може да го направи. Условията са относително прости - да владеете чужд език, да прекарвате поне по час дневно в играта и да се свържете със Stoyo Tetevenski.


С уважение
The Graverobber
Министър на външите работи