Всичко е история

Day 1,372, 05:54 Published in Bulgaria Bulgaria by Milenium3
Не знам откъде намерих желание да седна да пиша тази статия. Истината е, че ми омръзна от пропаганда, популистки изказвания и долни инсинуации. А начина за защита на собствената позиция не е чрез расови псувни и етнически обиди в коментарите. Аз лично няма да напиша нито един коментар под тази статия. Предварително се извинявам на всички, които няма да разберат статията правилно. Целта ми не е да дразня някого, а да представя историята такава каквато е.

Драги фиромци, бюрмци, македонци, македонисти или както там харесвате и искате да ви казват. Информацията, която ще се опитам да ви синтезирам сега, не е тази от нашите учебници или вашите. Това са фактите, които са най-близо до евентуалната истина, която в историята, за жалост, винаги има две страни.

Мизия, Тракия и Македония са три географски области на Балканския полуостров, известни още от преди новата ера.



Това е старата карта на трите региона. В жълто виждате Мизия, в лилаво долу в ляво е Македония, а в зелено в дясно Тракия.
Предполагам сте запознати със сегашната карта на Балканския полуостров, но аз все пак ще продължа мисълта си.



Това, което виждате тук, е Тракия. Очевидно е, че по-голямата й част се намира в България, а останалото в европейската част на Турция.

Мизия такава, каквато е била, не съществува отдавна. Днес територията й се ограничава между р. Дунав на север, Черно море на изток, Стара планина на юг. Почти целият й обхват е в границите на България. Това, което изпада, е включено в Северна Добруджа и границите на Румъния.



Област Македония. Не знам дали коментарите са необходоми, но все пак нека поясня кои съвременни държави наблюдаваме на тази карта: Гърция, Република Македония, Република България и в малка част Република Сърбия и Косово.

По-големият процент от площта на област Македония през повечето от нейната история е бил владение на Гърция. Когато не е била гръцка, е била българска.



Това е карта на България по времето на цар Иван Асен ІІ. Както се вижда Македония е в границите на нашата държава. Годините са 1218-1241.

От всичко казано дотук трябва да се направят два извода:
1. Да се твърди, че географската област Македония и днешната Република Македония са едно и също, е бълнуване на болен човек. Да се отрича почти изконното владеене на областта от гърците е исторически необосновано.
2.Как на земя, владяна 1500 години от две държави, живее трети независим етнос.
Да, има Република Македония, утвърдена 1991 година, зародила се още след Втората Световна Война. През 1992 година НИЕ, българите, сме първите, които признават съществуването на новата, независима държава.
Да, има нация македонци, които са гражданите на Република Македония.
Народност и етнос.... Нека не бъркаме гърците, българите и другите народи, населяващи Република Македония с нещо, което те не са. Надявам се всички правим разлика между народ и нация.


Колкото до твърдението, което май беше цитат от македонски автор, че българите са татари.
Да, татари по българските земи е имало. Първата им поява се наблюдава 13в точно по времето на гореспоменатия цар Иван Асен ІІ. Няма как обаче българите да са наследници на народ, който се появява на Балканския полуостров 7 века след тях. По времето на цар Асен настъпленията на татарите са отбити. Малко по-късно населяват Северна България и в известна степен се смесват с българите. След 1878 година обаче се наблюдава сериозна тяхна миграция по посока Турция.


В заключение мога само да кажа:
"Възложили на един свещеник да напише есе на тема:"Каква е духовната роля на духовата музика в духовния живот на духовенството.
- А бе, тя темата си беше много по-простичка:"За чий к*р му е на попа цуктромбон", ама те я усложниха."
Та и мойта работа такава.
Благодаря на всеки имал търпението да изчете дотук!