Srpski slikar Đorđe Andrejević-Kun

Day 5,976, 00:39 Published in Serbia USA by Dragisa Lapcevic


Na današnji dan 31. marta 1904. godine rođen je slikar grafičar i akademik Đorđe Andrejević Kun, u mestu Vroclav u Poljskoj tada Nemačko Carstvo, Od oca Adreje i majke Getrude.
Otac Veljko je bio grafički majstor i pre nego što je došao u Nemačku, je izučio i graverski zanat. Postao je graver u jednoj od najboljih grafičkih preduzeća u Nemačkoj i tako uspeo da spoji zanat i veliku naklonost prema umetnosti ispostavilo se da je i jedno i drugo preneo na svoga sina Đorđa. Umetničku crtu u malom Đorđu prvi je otkrio njegov berlinski učitelj gospodin Štrajh.
Đorđe je sa porodicom došao u Beograd 1914, gde je završio je štamparski zanat 1920. godine a zatim je učio i upisao slikarstvo u Umetničkoj školi u Beogradu u periodu od 1920. do 1925. godine.
Zahvaljujući dobrotvoru beogradskom trgovcu Iliji Rankiću, Đorđe Andrejević Kun dobija stipendiju za slikarsko na usavršavanje u Italiji. Boravio je u Veneciji, tamo je učio, slikao, i obilazio muzeje i galerije.
U Italiji je proveo dve godine na platnima velikih majstora renesanse i baroka Mikelanđela, Ticijana, Veronezea, Tintoreta. Nakon Italije Đorđe je nastavio studije u Parizu gde je proučavao savremene umetnike.
U Parizu je tada prodao svoje prve slike koje se i danas čuvaju u privatnim zbirkama.
Prvu samostalnu izložbu Kun je imao krajem februara 1931. godine, na kojoj su preovladavale dve njegove glavne teme: mrtva priroda i autoportret.
Te iste godine mladi Kun je tada imao 27 godina tada na jednom anonimnom konkursu za grb grada Beograda, na kome je učestvovalo 56 umetnika iz Jugoslavije, dobija prvu nagradu. Taj grb je i do dana danas zvanični grb Beograda.

Grb grada Beograda, umetničko stvaralačko delo Đorđa Andrejevića Kuna
Prelomni trenutak u Kunovom stvaralaštvu nastaje 1934. godine kad je održan svetski kongres pisaca u Moskvi na kome je izrečen pojam „Socijalistički realizam”.
Tim pojmom je označeno da tema umetničkog dela treba da budu svakodnevica radnika kako bi im umetnost pomogla u borbi protiv klasnog neprijatelja. S obzirom da je Kun po političkoj orijentaciji bio levičar, vratio se grafici kao najpogodnijem umetničkom mediju za ostvarenje tih zahteva.

Spomenik Revolucije u Ivanjici predstavlja izuzetno vredno umetničko ostvaranje izvedeno u stilu tada aktuelnog socijalističkog realizma.
Kako sve to izgleda u životu, videlo se već iste te godine, na Prvoj grafičkoj izložbi pokrenutoj s namerom da javnost sazna mogućnosti grafičke veštine. U tom periodu sa tematikom iz radničkog života izdaje mapu grafika pod nazivom "Krvavo zlato". Iz Španije, kuda je otišao da se s tamošnjim patriotama bori protiv fašizma u Internacionalnim brigadama, doneo je mapu grafika „Za slobodu”.

Posle oslobođenja objavio je mapu crteža ,,Partizani". Poznat je po monumentalnim realističnim kompozicijama i grafičkim mapama u kojima je prikazao zločine okupatora u vrijeme Drugog svjetskog rata.

Prikaz zločina okupatora, delo Đorđa Andrejevića Kuna
Pored grba grada Beograda, Kun je učestvovao u izradi grba Federativne Narodne Republike Jugoslavije(FNRJ) zajedno sa Antunom Augustinčićem takođe zajedno su učestvovali u dizajniranju odlikovanja tada FNRJ.

Rad Đorđa Andrejevića Kuna i hrvata Antuna Augustinčića



U toku života i rada Đorđe Andrejević Kun je dobio mnoga priznanja, a najznačajnija su:
1931. Prva nagrada za grb Beograda.
1940. Nagrada za grafiku Državne štamparije u Beogradu.
1947. Prva nagrada za grafiku Komiteta za kulturu i umetnost vlade FNRJ.
1949. Prva nagrada za slikarstvo Predsedništva vlade FNRJ.

Bio je član Srpske akademije nauka i umetnosti. Preminuo je u 17. januara 1964. godine.