[közérdekű] Ne Alapíts Céget!

Day 596, 12:34 Published in Hungary Hungary by Oktatasugyi Miniszterium
Az alábbiakban egy régebbi cikk újraközlésére vállalkozunk, mert a jelen gazdasági helyzet ismét (vagy még mindig) aktuálissá teszi ezt a kérdést. Kérném különösen azoknak a honfitársainknak a feszült figyelmét, akik éppen a nehezen összeszedett 20-25 aranyuk befektetésén tűnődnek!

Egyre több ismerősöm kezd el gondolkodni azon, hogy céget kellene alapítani vagy venni. Saját tapasztalataim és más, nálam bölcsebb emberek elmondásai alapján az alábbiakat tudnám nekik tanácsolni:

1.)
Hacsak egy mód van rá, ne alapítsunk új céget. Ennek oka egyszerű: jelenleg a játékban nem lehet céget megszüntetni, így ahány cég egyszer létrejött, azok mind itt keringenek közöttünk, míg idő az idő. Ráadásul a meglévő cégek jelentős része eladó vagy nem termel, így kis szerencsével akár olcsóbban is megúszhatjuk a cégszerzési folyamatot, mintha újat hoznánk létre.

2.)
Tehát vegyünk meg egy már létező céget. MIELŐTT nekikezdenénk a „companies for sale” gomb veszett nyomkodásának, egy-két dolgot érdemes azonban végiggondolni. Elsősorban célszerű tájékozódni, mileyn cégbe érdemes fektetni, az adott cégfajtából mennyi van a piacon, hogyan termelnek, mennyi fogy a termelt javakból stb. Erre a különféle kalkulártorok, a Gazdasági Minisztérium kiváló cikkei, illetve egy-másfél nap nézelődés a chat #piac szobájában megfelelő is lehet.

3.)
Miután nagyjából képbe kerültünk, nekiállhatunk keresni a nekünk megfelelő céget. Van pár alapdolog, amit fontos tudnunk:

- a cég nevét és avatarját meg tudjuk változtatni, ha megvettük, elköltözni azonban nem lehet egy céggel

- tájékozódjunk a megvásárolni kívánt cég által gyártott termék adóiról (income = személyi jövedelemadó – ezt akkor fizetjük, ha a cégből pénzt veszünk ki, VAT=áfa – ezt akkor fizetjük, ha a terméket a piacra tesszük ki, és a vám, ha országok között akarunk kereskedni)

- ha alapanyag-céget szeretnénk venni (fa, olaj, gyémánt, búza, vas), akkor mindenképpen olyan céget keressünk, ami „high” lelőhelyen van. Soha, semmilyen megfontolásból se vegyünk olyan nyersanyag céget, ami olyan régióban van, ahol az adott nyersanyag nem található (a játék gonoszsága, hogy pl. olaj céget lehet az Alföldön is létesíteni, más kérdés, hogy nem termel semmit – kidobott 20 arany. Logikusan egy ilyen cég megvásárlása is az eszetlen pazarlás kategóriába esik)

- munkások: na, ez egy kényes kérdés. Ha céget veszünk meg, akkor lehet, hogy vannak benne munkások. Én azt javasolom, hogy akkor vegyünk meg egy céget, ha úgy gondoljuk, hogy az érte kért ár a munkások NÉLKÜL is megéri : többször volt már olyan, hogy a jó munkásokkal hirdetett cégből, annak eladása után pillanatok alatt eltűntek a melósok…

- nyersanyag, pénz: ezzel is csínján bánjunk, itt is érhetnek érdekes meglepetések. Mind a munkások, mind a nyersanyagok és a cégben lévő pénz megmaradása érdekében célszerű olyan embertől vásárolni céget, akit vagy ismerünk, vagy többen megbízhatónak tartják, végső esetben köthetünk contract-ot is (erről bővebben az erep Wiki-t nézzétek meg)

- licenszek: a licensz azt jelenti, hogy az adott cég a portékáját egy másik országban is árulhatja. Egy licensz egy plusz országot jelent. Azonban ha licenszes céget néztünk ki, járjunk utána, hogy az adott országba szóló licensz értéket képvisel-e (Ha pl. háborúban áll a cég anyaországa a licensz országgal, gazdasági embrago van, és a licensz nem ér semmit. Ugyancsak megfontolandó olyan licensz, ahol az adott termék vámja nagyon magas, mert nem biztos, hogy versenyképes árral tudunk piacra lépni)