Új rend

Day 4,821, 01:29 Published in Hungary Hungary by 655321
[139]/[4821]

Előző cikkemben azon nyavalyogtam, nyájas olvasó, hogy mennyire bezuhant a mi kis erepes közösségünk komplexitása. Hát, bezuhant. Ennek ellenére az erep nem egy szabályok nélküli világ. Néhány alapvető szabályszerűsége elég jól kirajzolódik, és ezek a szabályok stabilnak mondhatók, főleg azért, mert a játék üzemeltetői kikényszerítik a teljesülésüket. Amennyiben benned is felmerült, Endorse gombra kattintgató olvasó, hogy jelentős távolságra van a normálistól mindaz, ami általában az erepen zajlik, netántán azon is eltöprengtél, hogy minek köszönhető a szociopata viselkedés ily mértékű feldúsulása e-világunkban, nos, ebben az esetben ez a cikk pont neked íródott, dicső olvasó.

Viselkedésünk legfontosabb irányítói a közösség íratlan és írott szabályai. A szabályok nagyon nehezen jönnek létre, és lassan változnak, főleg azért, mert sértik az egyéni szabadságot, ugyanakkor van egy mérhetetlenül nagy előnyük, mégpedig az, hogy a megfelelő szabályok fokozzák a normalitást, tehát élhetőbbé teszik az életet. A szabályok alakítása ezért a legfontosabb közügy, és a komplex társadalmak azért élhetőbbek, mert képesek fenntartani egy olyan kritikus tömeget, amelyik a közügyekkel foglalkozik. Az erepen persze ilyen nincs, de mégis vannak szabályaink, mert ezeket kívülről és tök ingyen kikényszerítik a játék fenntartói. Játékbeli viselkedésünket tehát az alábbiak irányítják.

1. A Pareto-elv 80/20-as szabályának ultrakorporatista 90/10-es módosulása. A közösségi aktivitás 90%-át a közösség tagjainak 10%-a produkálja, a tömeg csupán háttérzaj, és annak is egy gyenge formája. A csatákat azok irányítják, akik napi rendszerességgel ütnek annyit, amennyit te egész életedben; a figyelmünket lekötő vitákat azok vezérlik, akik napi rendszerességgel írnak annyi kommentet, amennyit te egész életedben.

2. Alternatív tények preferálása. Az erepen simán letiltanak, ha leírod, hogy ...... vagy ...... vagy ...... (cenzúra miatt braille-re átírva, szerk.), de a komment és lájkszámok alapján válogató algoritmus magasba emeli az ordas hazugságokat, és a méretes ferdítéseket. Kitartó aktivitással alternatív igazságokat kreálhatsz.

E szabályoknak folyománya is van.

1. Elsüllyednek a referenciapontok, a hitelesség relativizálódik, a józan hangot Mr. Garrisonnal szintezik.
2. Nincsenek ellensúlyok, ezért ha bármi olyasmit kitalálsz, amit az üzemeltetők engednek, megtűrnek, vagy nem büntetnek, és a top 10%-ba tartozol, szabad utad van
3. Magasba emelkedik az erkölcsi kockázat, a rossz és káros döntésekért felelősséget senkinek nem kell vállalnia, így aztán egyre több a felelőtlen és ostoba döntés.

Valahogy így zajlik a normalitástól való eltávolodás. Ha esetleg van, akit mindez való világbeli folyamatokra is emlékeztet, az nem a véletlen műve. Mégis csak valami szocioszimulátor volnánk.

Cöcös képért klikkolj ide.