О легитимитету споразума са диктаторима

Day 3,673, 10:42 Published in Serbia Serbia by Strahinjic lll
10.12.2017.

У овом чланку желим да се осврнем искључиво на легитимност потписаног споразума између бившег председника Фрее Ареа са диктаторским Војним саветом (ВС). Као што сам у претходном чланку већ написао, легитимитет потписа са стране Војног савета није уопште спорна, спорна је легитимност потписа у име државе.

Врло просто, споразум обавезује да сваку наредну измену одобри и ВС и већина у конгресу. Ако ФА није тражио сагласност конгреса за потписивање оригиналног споразума, зашто би се онда она захтевала за било какве даље измене? Зашто једноставно не би могао доћи неки нови председник и склопити нови споразум са диктаторима без сагласности конгреса?

Хипотетички, нека на место председника дође диктаторски кандидат који одлучи да диктаторима да још веће привилегије него што им је дао ФА. На пример, он одлучи да се уместо 2/3 прихода диктаторима даје 3/4 и напише да свако непоштовање споразума обавезује ВС да подигне диктатуру. Диктаторима то свакако одговара и што би они тражили сагласност конгреса ако им ту опцију нуди председник новим уговором, а они свакако имају снагу да подигну успешан пуч у случају да се не испоштује то евентуално ново правило?



ФА је склопио споразум са диктаторима који нема никакав механизам заштите тзв. цивилног сектора. Једини који су споразумом осигурани, на овај или онај начин, јесу диктатори.

И да се разумемо, то што већина конгреса сада подржава донације на "Ратне резерве" није никакав доказ прихватања споразума, то је доказ прихватања само једне десетине споразума. Има још 9 тачака око којих се још није изјаснио конгрес и питање је како ће се ту ствари одвијати када дође време за њих.

Стога, овакав споразум може бити само полазна тачка за прављење коначног, боље верзираног споразума, у којем цивилни сектор има механизам заштите од диктаторске самовоље, што сада није случај.

Ако некоме и даље није јасно зашто овако потписан споразум не може имати легитимитет, у наредним чланцима ћу анализирати тачку по тачку споразума, па ће ваљда бити јасније.

о/

ПС
Можда ће звучати парадоксално после овог што сам исписао али мислим да је боље да имамо и овакав, недовољно добар, споразум него никакав. Ипак он, бар за сада, обуставља братоубилачке ратове и даје какве-такве смернице за даље понашање, иако диктаторима и даље омогућава самовољу уколико они за њом искажу потребу.