STRATEGIJA ZA ZAČETNIKE

Day 1,548, 05:17 Published in Slovenia Slovenia by Fight4
Nekateri dogodki, izrečene besede in predvsem izkušnje iz enote in RL življenja so mi spodbudile razmislek o nekaterih ključnih pomanjkljivostih vojaške organiziranosti Slovenije in pravzaprav vseh držav. Nisem si mislil, da bodo moji lastni članki še najbolj spodbudili premislek pri meni samem. Začel sem razmišljati o tem kje leži vzrok za pomanjkanje učinkovite strategije, kje je problem. No po pogovoru s svojim bivšim poveljnikom mi je postalo jasno, da sem na to vprašanje že odgovoril, le da nanj takrat nisem gledal v vsej pomembnosti, ki jo ima. Namesto, da preprosto razkrijem odgovor, vas bom raje popeljal skozi moje razmišljanje in povezave, ki so me privedle do logičnega zaključka.

Najprej se je potrebno vprašati kaj naredi stratega oziroma poveljnika. Da ne bo pomote jaz govorim o zasluženem nazivu poveljnika, ne pa funkciji, ki je bila podana. Prva skupina poveljnikov/strategov so osebe s karizmatično avtoriteto(avtoriteta na podlagi lastnosti posameznika in osebnem priznanju), medtem ko tista druga skupina poveljnikov temelji na zakoniti avtoriteti(izhaja iz pravil in pravice da na podlagi njih ukazuje). To ne pomeni, da poveljnik, ki se uvršča v drugo skupino ne opravlja dobro svojega dela. Z razlago sem zgolj želel predstaviti način kako je večina "starejših" igralcev prišla do poveljniških položajev oziroma iz kje izvira njihova avtoriteta. Izvira iz izkušenj, ki so jih pridobili tako v igri kot iz nje, na povezavah, ki so jih ustvarili z osebami po svetu in znanju o igri sami.
Za novejše igralce je včasih težko razumeti določene stvari, ki se nam "starejšim" zdijo samoumnevne. Novejši igralci niso sami krivi, da nimajo potrebnega nabora izkušenj, znanj in informacij za vodenje.

Sedaj smo prišli do vzroka težav pri vodenje, ki ne dosega želenih standardov. Neznanje in nerazumevanje je problem.

Za vsak problem obstaja rešitev in v to smer se je nadaljevalo moje razmišljanje. Slovenija ima Univerzo, ki skrbi za vse novejše igralce, ki ponujeno pomoč sprejmejo. Univerza jim preko raznih nalog olajša vstop v strukturo igre in družbene ureditve. Povedano z drugimi besedami jih nauči kako uspešno delovati znotraj sistema. Morda se bo kdo ob branju tega vprašal, zakaj sem navedel primer Univerze. Ker je ravno tu rešitev! Na eni strani izobražujemo novince v mehanizmih igre, na drugi strani pa so novi poveljniki porinjeni v to vlogo brez, da bi večina njih dejansko imela potrebno količino predznanja. Seveda bodo nekateri kljub temu uspešni zaradi prilagodljivosti in sposobnosti hitrega učenja, vendar nimajo vse osebe teh lastnosti.

Potreben je sistem, ki bo uvajal vse, ki si želijo vseh potrebnih znanj za uspešno vodenje in oblikovanje strateških, ter taktičnih odločitev. Sam menim, da se strateškega razmišljanja ne da naučiti, to je preprosto potrebno izkusiti. Morda lahko to bolje pojasnim na primerjavi: Vzemite programski jezik (c++, java,...), zelo preprosto se je naučiti ukazov, zank, postopkov in struktur, vendar kljub temu da imate vse potrebne informacije jih enostavno ne znate povezati v celoto, v delujoč program.
Isto velja za strategijo/vodenje, lahko se naučite na desetine strategij, taktik in manevrov, če ne boste vedeli kdaj in kje jih uporabiti, ter v kakšnem zaporedju vaše poveljevanje ne bo uspešno.

Kako torej izobraziti bodoče poveljnike, ne da bi za njihovo usposobljenost čakali daljše časovno obdobje.

Sistem kot je univerza tu ne bo učinkovit, kajti želimo sposobnost uporabe informacij ne pa samih informacij. Sam sem pristaš interaktivnega pristopa, preko katerega lahko v kratkem času dosežemo bistveno izboljšanje sposobnosti poveljevanja. Primeri iz RL so recimo seminarji ali pa v primeru vojske simulatorji.

Predstavljajte si organiziran seminar/izobraževanje, recimo na IRC kanalu.
Na eni strani nekaj izkušenih poveljnikov/strategov, ki so pripravljeni svoje znanje deliti in na drugi strani skupina oseb, ki sami sebe v bodoče vidijo v vlogi poveljnika. Skupina bi zaradi učinkovitosti morala biti v manjšem številu (max 15 oseb). Seminar bi bil odprta debata z vključenimi v naprej pripravljenimi simulacijami, kjer bi se na možnih realnih Erepublik situacijah osebe postavile v situacijo, da preizkusijo svoje sposobnosti. Prednost takega sistema je v varnem poizkusu, kjer napake nimajo drugih posledic kot dolgoročno sposobnost strateškega razmišljanja.
Članku sem dodal kratko simulacijo/animacijo vsakodnevnega primera funkcije kapitanov regimentov pri nastavljanju Daily Order. Simulacija je mišljena zgolj kot kratek prikaz in ni dodelana v vsem obseg. Prave simulacije bi seveda vključevala interaktivne elemente in bi se izvajale ob programu seminarja kot praktični del. Niso mišljene kot samostojen učni pripomoček, za najboljši učinek je potrebno vodenje mentorja.



Časovni okvirji bi morali zadostovati povprečnemu bralcu, tako da ni potrebe po hitenju.
Organizacija seminarja je poceni in časovno hitra možnost izobrazbe vodstvenega kadra. Učinki takih akcij bi bili vidni na vseh področjih organizacije vojske. Večje število vodstveno izobraženih oseb pomeni na drugi strani zadostno število poveljnikov regimentov, ki so odgovorni za odločitve na podlagi informacij iz bojišča brez čakanja na odziv višjega vodstva. S tem se bo število Daily Order, ki so nastavljene na s strateškega vidika nekoristne bitke močno zmanjšalo.
Učinki bi najverjetneje presenetili mnoge. Zgolj z nekaj vloženega časa bi pridobili širok nabor oseb sposobnih prevzema vodstvenih funkcij v primeru potrebe, bistveno boljšo koordinacijo in izkoristek vojaške moči!