Fond on/off

Join the new world

 
eRepublik - Online Strategy Game

Konflikt rumuńsko-ukraiński. A Węgrzy się cieszą.

1,850 jour, 03:25 Published in Poland Pologne de Mustafa Kemal Atajerk


Ostatnie 3-4 dni obfitowały w ciekawe wydarzenia, w sam raz dla fanów trollingu. Najśmieszniejszym wydarzeniem dla mnie było wypożyczenie za 70.000CC miesięcznie ukraińskiej Bukoviny do Rumunii znanym jako Iron Agreement. Samo to że zajadli przeciwnicy pożyczają sobie regiony, brzmi dziwnie - jeszcze dziwniej gdy się okazuje że Ukraina nie wiedziała i ma nic wspólnego z tym traktatem, a Rumunia która ten region posiada i Węgry jako pożyczający. Oczywiście wszystkie strony w tym “porozumieniu” mają różne odczucia - Węgry zadowolone bo ich nic nie obchodzą kłótnie między Ukrainą i Rumunią, Rumunia zadowolona że zyskała region, jedynie Ukraińcy i EDEN są niezadowoleni (nie ma się co dziwić, nikt nie byłby zadowolony gdyby sojusznik zyskał region rdzenny sojusznika od wroga). Co zabawniejsze, obecny prezydent Rumunii jest z Nemesis, tej bojówki która wpychała swoich ludzi do kongresu w Brazylii rozdawając im obywatelstwa - wtedy Rumunia odcinała się od ich działań pisząc że to prywatna bojówka. Jak widać, broń obosieczna.

W EDEN HQ twierdzą że nic nie wiedzieli o takim traktacie i chcą aby stosunki między obydwoma krajami się poprawiły (nie ma to jak powiedzieć piękny tekst o pokoju na świecie). Rumuni utrzymują że EDEN HQ wiedział o propozycji wypożyczenia regionu od Węgrów, a dowództwo EDEN temu zaprzecza. Cały ten konflikt jest złożony, od momentu jak Ukraina zaczęła się przystawiać do Mołdawii która przez wielu Rumunów jest uważana jako integralna część, utracona w 1940 przez zapędy terytorialne ZSRR aby przesuwać granice na zachód (to tak jakby nie doszło repatriacji z naszych Kresów i pozostali tam wszyscy Polacy). Sama Mołdawia do dzisiaj jest w większości rumuńsko-języczna (blisko ⅔ populacji), reszta to ludność napływowa z czasów ZSRR. Konflikt narastał, Ukraińcy z wojny treningowej na czas misji postanowili sobie zrobić najazd na Mołdawię, Rumuni oczywiście się przeciwstawili. Przez pewien czas napięcie się rozlużniło, ale dało o sobie znać kilka dni temu kiedy Rumunia wydzierżawiła Bukovinę Węgrom. Rumuni dają na swoje usprawiedliwienie to że Ukraina niedawno przeciwko nim spiskowała namawiając Węgrów na wspólny atak przeciwko nim, to teraz karta się odwróciła przypominając jeszcze konflikt o Mołdawię która dla wielu z nich jest uznawana jako oderwana część Rumunii.


Dzięki paktowi, Rumunia zyskała surowiec w swoich granicach, zwiększając produkcję broni i WRM do 40%

Ciekawe są też deklaracje takich ludzi jak alpho, którzy zapowiadają walkę dla Ukrainy aby oddać im Bukovinę. alpho jest szefem rumuńskiej bojówki, ale mi jakoś trudno sobie wyobrazić aby Rumunia zabrała sobie bonus do produkcji broni. Takich deklaracji pojawiło się jeszcze w paru innych artykułach, jednak nie brałbym ich na poważnie.Ukraińcom udało się zdobyć wsparcie EDEN w tej kwestii, ale odbywa się teraz referendum o wyjściu lub pozostaniu w EDEN - na teraz się zapowiada że prawdopodobnie zostaną, a prezydenta czekać może impeachment. Co do Ukrainy, wyjście jej z EDENu, utrata MPP (ba, sami do tego doprowadzali z głupoty atakując państwa TEDEN) nie oznaczać będzie że nagle stanie się neutralna - Ukraina ma na pieńku z każdym swoim sąsiadem czy kim innym w regionie, jedynie z Białorusią może mieć spokojne relacje.

Z Turcją - uważana za ich bufor, kiedy była rozjeżdżana przez Polskę to Turcy nie ruszyli tyłków dopóki Polska nie była w Tauridzie. Poza tym, Turkom coś nie zależy na jej wyzwalaniu jak jest regularnie rozjeżdżana przez kogokolwiek

Z Polską - baaaardzo długo historia. Osobiście od 2009 mam do nich uraz jak podpisywali z Nami MPP, a lecieli do Nas bijąc w RW przeciwko Nam, a kiedy chcieliśmy im zrobić rewanż to pisali o swojej neutralności. Potem to już równia pochyła ze straszeniem trupem Bandery w tle i propozycjami pokoju za 16.48G. Niby chcieli i chcą się przybliżyć do Nas szukając wspólnego wroga w Rosji, ale jak przychodziło co do czego to woleli zmienić front.


Tak to widzieliśmy w 2009/2010

Z Rosją - Na Ukrainie 15-20% populacji to Rosjanie, którzy nie znają ni słowa po ukraińsku, ich premierem RL jest facet który urodził się w Rosji i przyjechał na Ukrainę. Prezydent też rusofil. W grze sporo mniejszych i większych konfliktów nawet jak byli sojusznikami z przejmowaniem kongresu w tle.

Z Węgrami - Kawał historii. Jak wyzwalali Podole od Rumunów w kwietniu 2009, to postanowili sobie zostać dłużej. W zasadzie, za każdym razem jak Węgrzy i Rumuni lali się na Ukrainie, to chcieli wyzwalać Podole od swojego przeciwnika. Dzisiaj to już nie jest tak ważny region jak za czasów V1, ale relacje są fatalne.

Z Rumunią - Obecny konflikt o wypożyczenie rdzennego regionu Ukrainy od Węgier, Ukraina miała chętkę na wspólny atak z Węgrami na Rumunię, Mołdawia. Sporo jak na krótki okres czasu.

Gdziekolwiek się nie spojrzeć, to prócz Białorusi sojusznika nie znajdą. Ukraińska polityka zagraniczna przez długi okres czasu polegała na braniu jak dużo się da od każdego ze swoich sąsiadów. Nie angażując się w wielkie sojusze, a jakieś pomniejsze pakty jak Ententa (Francja, Włochy, Ukraina - miał skupiać państwa neutralne, a Włochy i Francja należały do Phoenix) czy ATU (Argentyna, Turcja, Ukraina). Długo to ukrywali, ale w jednym z artykułów jak byli wymazywani z mapy, to ich byli MSZ i prezydenci zdobywali się na szczerość że ich polityka brania od każdego dookoła po prostu zawiodła.


PS. Na koniec mała ankieta odnośnie projektu Res Publica - można wypełnić ją tutaj.

PS. Proszę o voty -> http://www.erepublik.com/en/article/w-pale-si-nie-mie-ci--2175324/1/20
 

Commentaires

vejderr
vejderr 1,850 jour, 03:27

'a Rumunia która ten region posiadała' - Węgrzy go posiadali i Węgrzy go opchnęli, Rumunia zyskała iron

Marek5
Marek5 1,850 jour, 03:28

drugi

Mustafa Kemal Atajerk
Mustafa Kemal Atajerk 1,850 jour, 03:30

Done vejderr.

vejderr
vejderr 1,850 jour, 03:33

Jeszcze tutaj: Obecny konflikt o wypożyczenie rdzennego regionu Ukrainy do Węgier - zamien do na od i bedzie git

Pamietam twój komiks i tłumaczenia się Ukrainy, że chcą być z nami przyjaciółmi ale Francji muszą pomóc 😃

hubertuses
hubertuses 1,850 jour, 03:40

Ciekawy artykuł. Cieszę się, że publikujesz. Tylko literacko jakoś poniżej twoich możliwości : P

8-3=1
8-3=1 1,850 jour, 03:46

i see a lot of friendship from Poland for Romania : )

nimnul
nimnul 1,850 jour, 03:53

bardzo dobry artykuł

mpakosh
mpakosh 1,850 jour, 03:54

Za mało Bandery. Mogłeś jakieś PM lub logi opublikować na ten temat. Ale vocik leci.

Prophet009
Prophet009 1,850 jour, 04:46

Vote, dobrze widzieć Martinoza znowu w formie

Val3s OBrien
Val3s OBrien 1,850 jour, 05:06

dobry artykul Bandera will be pround

Sztandar
Sztandar 1,850 jour, 05:25

fajnie, że Martinoz znowu pisze

x d x m
x d x m 1,850 jour, 05:36

Martinoz rzucasz kontrastami. Łączenie rusofili i bandery to jak łączenie komuny z nazizmem - czyli dwa kompletnie różne obozy. Sam nie wiem co gorsze...

Wiem co pewnie mpakosh potwierdzi, że ukraińskie społeczeństwo w erepie jest anty rosyjskie. BB były wywoływane na podstawie walki z rosją. Z polską by im pewnie nie wyszło, dlatego że mimo wszystko stosunek do Polski jest cieplejszy. Zresztą powinniśmy pod tym względem Ukraińców rozumieć. Tak samo czuli się pod butem ruskich jak i my.

Arbooz
Arbooz 1,850 jour, 05:39

obosieczna*

overm1nd88
overm1nd88 1,850 jour, 05:39

very nice article

overm1nd88
overm1nd88 1,850 jour, 05:40

> Łączenie rusofili i bandery to jak łączenie komuny z nazizmem - czyli dwa kompletnie różne obozy.

lol, you seriously?

x d x m
x d x m 1,850 jour, 05:40

Nienawiść mamy zatem wspólną.

Gorsze że ich kadry są do bani. Rządzący zachowują się w rosyjskim stylu. Pełny free style, nieprzewidywalność, burdel, chaos, brak dalekosiężnych celów.

Reasumując - naród nam bliski, ale mentalność sowiecka.

Lwowa mi szkoda...tak się to miasto marnuje.

l u t o r
l u t o r 1,850 jour, 08:02

W stosunku tekstu:

Ukraina miała chętkę na wspólny atak z Węgrami na Rumunię - to nie prawda. Taką plotkę puścił któryś tam Rumun w swoim artykule, ale nie potrafił przedstawić żadnego dowodu, że takie rozmowy mieli miejsce. Będąc w tym czasie Ambasadorem, jeszcze raz potwierdzam, że to bledną informacja (chociaż w Polskim społeczeństwie to może i nie istotna)

Pozdro.

Vlad Palownik
Vlad Palownik 1,850 jour, 12:23

Towarzysze Polacy, Węgrzy, Rumuni i Rosjanie. Nie dajcie się zwieść i nie popierajcie tej wojny toczonej waszymi rękami przez wielkie kapitały i klasy panujące. Niech żyje E-internacjonalizm!

Viacheslav Ukr
Viacheslav Ukr 1,850 jour, 12:53

" Ukraina miała chętkę na wspólny atak z Węgrami na Rumunię"
..............
It is a lie, Ukraine has long tried to improve relations with Romania. Iron contract ruined everything

Kolorowy
Kolorowy 1,850 jour, 13:24

It's a complicated issue. It's not the first time younger population wants to change the things that do not work. We had the same when we left EDEN. Now we're called junior v2, Loland and so on. Who cares, we're doing kind of fine. We had the same when we buried ONE, we wanted a change that wasn't possible without ending that alliance.

Kolorowy
Kolorowy 1,850 jour, 13:25

If something does not work and you do not change a thing you will be called "EDEN material". And that isn't a compliment. This actually means, you failed miserably. 😉

Speakerus2
Speakerus2 1,850 jour, 13:30

Ciekawy artykół, dodam tylko, że prezydenta ni może czekać impeachment,
1. bo nie mamy kongresu,
2. bo to dziecko i nie stać go na taki uczynek samemu.

Bojan Figaro
Bojan Figaro 1,850 jour, 13:40

niech żyją razem!)

apprehension
apprehension 1,851 jour, 00:01

I`m not a "fan" of eUkraine, but I see Romania goverment never changes and just loves to screw its "allies".

Tho its nice to see some MUs don`t agree with such treaty.

eUkraine might be enemy, but no one deserves such treatment from "allies", also EDEN HQ as allways shows that it treats everyone equaly 🙂 they would never be pro-romania and just screw everyone else for them, no not at all.

adamrhcp
adamrhcp 1,851 jour, 01:16

cptn Martinoz strikes again, vote oczywiście. ciekawy artykuł

entrick96_pl
entrick96_pl 1,851 jour, 03:00

"okres czasu" <-- PLEONAZM, DALEJ NIE CZYTAM (flame)

😃

DonaldMcKwacz
DonaldMcKwacz 1,851 jour, 05:58

Vote za komiks.
Genialny 😉.

krispo
krispo 1,851 jour, 06:23

v

 
Publier ton commentaire

Qu'est-ce ?

Vous êtes en train de lire un article écrit par un citoyen d'eRepublik, un jeu de stratégie multijoueur immersif où l'on retrouve des pays réels. Créez votre propre personnage pour aider votre pays à atteindre la gloire et devenez un héros de guerre, un grand journaliste ou un magnat de la finance.