Fond on/off

Join the new world

 
eRepublik - Online Strategy Game

[MoFa Macedonia] еЖивот даваме, Апулија не ја даваме!

1,790 jour, 11:56 Published in Republic of Macedonia (FYROM) République de Macédoine (ARYM) de MNR MakedonijaЗа поврзување на нашите ресурси и за излез од Балканот најбитна територија за нас е Апулија. Имаме договор за ненапаѓање (НАП) со Грција, затоа не смееме да ги напаѓаме. Грција сака да го искористи НАПот и да ја заземе Апулија и да не блокира. Грција не можеше да ја нападне Италија во Апулија бидејќи ќе ги загубеше сите МПП. За таа цел преку Црна Гора ќе се обиде да ја заземе Апулија.

Нашата дипломатија направи се што е во наша можност за Црногорците да не ја нападнат Апулија. Нападот на Апулија не беше автоматски, туку пуштен од нивниот претседател. Беа потреби уште околу 2 часа за да заврши битката за Молисе, па ние да пуштиме напад на Апулија. Црногорците не сакаа да почекаат туку пратија напад пред нас, а се правдаа дека многу ретко имале шанса да одат во војна и затоа ќе удреле со сета сила. До пред една седмица Црна Гора беше целосно избришана поради војната со Босна и се бореа да ослободат само еден регион, а на нас ни велат дека ретко кога биле во војна. Дури дел од Црногорскит играчи рекоа дека понижување е да ја изгубат таа битка.

Битката за Апулија ја изгубивме со многу мала разлика, одлучувачка беше последната битка во 4тата девизија кај што сите ЕДЕН тенкови силно удрија. Веднаш потоа Црна Гора пушти закон за напад на Грција. Црногорскиот претседател IgorMilic7 излезе со соопштение во кое само вели дека ќе оделе на "прошетнка"! И покрај сите работи што ги направија, продолжуваат како да се однесуваат дека ништо не се случило.


Апулија е стратешки најважна територија за еМакедонија. Вечерва ќе се крене востание. Бидете подготвени, и подгответе се да испукасе се што имате. Оваа битка НЕ СМЕЕ ДА СЕ ЗАГУБИ.

Македонија над се!

Да живее Македонија!

 

Commentaires

MNR Makedonija
MNR Makedonija 1,790 jour, 11:57

Шаут:

[MoFa Macedonia] еЖивот даваме, Апулија не ја даваме!
http://tinyurl.com/943sh8g

BlackMK
BlackMK 1,790 jour, 11:59

o7

mkdfighter97
mkdfighter97 1,790 jour, 11:59

zamalce prf

Stef40
Stef40 1,790 jour, 11:59

еЖивот даваме, Апулија не ја даваме!

Hail Felix Baumgartner !

Mr Purple
Mr Purple 1,790 jour, 12:00

o7

ProudLion
ProudLion 1,790 jour, 12:02

пиши таму востанието е во 15:28 ереп време

Mrs NoLimit
Mrs NoLimit 1,790 jour, 12:02

o7

smekerot
smekerot 1,790 jour, 12:03

некој сака да се рчка : )

kokan p
kokan p 1,790 jour, 12:04

o7

dedo mraz 78
dedo mraz 78 1,790 jour, 12:04

vo Skrateni Crti - nikoj ne ne E**E

StiflerFromAerodrom
StiflerFromAerodrom 1,790 jour, 12:05

Уште еден предавник на листата
Полска , Шпанија , Словенија , Турција , Црна гора

ProudLion
ProudLion 1,790 jour, 12:06

Акила уште полошо, Црногорците имаат пуштено

http://www.erepublik.com/en/main/law/Montenegro/117415

Aquilamk
Aquilamk 1,790 jour, 12:07

Од друга страна, и Словенците си тераат по свое. Пред неколку дена .... ?

TheTrooper69
TheTrooper69 1,790 jour, 12:10

ГАЗИ ГИ БРЕ!!!

UnSeAZVER
UnSeAZVER 1,790 jour, 12:11

Ако го прочита ова некој што може да ми даде 40-50 к7 тенкови нека ми пише ПМ ! Имам 40 чоколадца + 100фф , ама само 2 к7ци имам !
НЕКА Е СО СРЕЌА !
о/

Kpakep4e
Kpakep4e 1,790 jour, 12:13

so kur ke dojdat 10 tenka ke ne izgazat i aj cao

SaJrUs
SaJrUs 1,790 jour, 12:17

o7

Ciao ragazzi

Antic Macedonia
Antic Macedonia 1,790 jour, 12:19

benvenuti ragaza....

TheTrooper69
TheTrooper69 1,790 jour, 12:20

УнСеАЗВЕР 10 дена си во игра и имаш 40 чоколади, браос.

United Macedonia
United Macedonia 1,790 jour, 12:21

РУК за Црна гора !

BugsMoney
BugsMoney 1,790 jour, 12:21

o7

Ace Veles
Ace Veles 1,790 jour, 12:24

se ubavo kazano i objasneto , samo ne ke bese loso da ja pisevte statijata barem pred 5-6h za da si planiraa lugjeto da se polnat a ne 1h pred napadot

Kumulonimbus555
Kumulonimbus555 1,790 jour, 12:28

Unsea e moe multi ne se zaebavaj Truper sedi miren ne ne znaesh
@smekerot da ne si od kriva palanka ?

Volk No1
Volk No1 1,790 jour, 12:30

o7

Da Dottore
Da Dottore 1,790 jour, 12:30

o7

makedonec 21
makedonec 21 1,790 jour, 12:32

KE VE KRSTIME !!!!

AK Albanian Kindom
AK Albanian Kindom 1,790 jour, 12:35

se ubavo kazano i objasneto , samo ne ke bese loso da ja pisevte statijata barem pred 5-6h za da si planiraa lugjeto da se polnat a ne 1h pred napadot
+9999999999999999

VAse the Great
VAse the Great 1,790 jour, 12:45

Абе у сред ноќ востание, па кој ќе пука...патем, предвидливо е, поарно у 5 сабајле да го креневме, ќе се договоревме 20-30луѓе да пукаме

UnSeAZVER
UnSeAZVER 1,790 jour, 13:03

TheTrooper od koa go napraiv ovoj acc neam potroseno cokolada i od DO mi se taka da - 39 cokoladi iam 😉 i ako imas nesto visok pomogni a ne da mrcis

prostokreten
prostokreten 1,790 jour, 13:37

o7

Uber kiko
Uber kiko 1,790 jour, 13:41

еЖивот даваме, Апулија не ја даваме!

Hail Felix Baumgartner !

ackataa93
ackataa93 1,790 jour, 14:20

o7
HAIL MACEDONIA

despacit0
despacit0 1,790 jour, 14:32

o//

Jurukov
Jurukov 1,790 jour, 14:52

o/

Ko3a4e
Ko3a4e 1,790 jour, 14:55

o/

Strastniot
Strastniot 1,792 jour, 08:16

мети си...

Martin Jankoski
Martin Jankoski 1,792 jour, 09:45

o7

Martin Jankoski
Martin Jankoski 1,792 jour, 09:49

ccc site pukaat protiv nas mater mu ebam ja zagubivme prvata bitka ajde pukajte lugje !

Bfristraikov
Bfristraikov 1,792 jour, 10:44

Пуцаме, пуцаме, ма свършиха пуцалките....

Bfristraikov
Bfristraikov 1,792 jour, 10:44

о7

 
Publier ton commentaire

Qu'est-ce ?

Vous êtes en train de lire un article écrit par un citoyen d'eRepublik, un jeu de stratégie multijoueur immersif où l'on retrouve des pays réels. Créez votre propre personnage pour aider votre pays à atteindre la gloire et devenez un héros de guerre, un grand journaliste ou un magnat de la finance.