Fond on/off

Join the new world

 
eRepublik - Online Strategy Game

Второ претседателско обраќање [CAB]

1,821 jour, 00:19 Published in Republic of Macedonia (FYROM) République de Macédoine (ARYM) de Narodna Banka na Makedonija

Вчера, цел ден, некои луѓе решија дека е најпаметно да се трола со секакви глупости.

Една од тие работи беше да се преправаат дека јас барам напад на јужниот сосед.

Од друга страна еден член на конгрес под изговор “на шала или фраерштина” го имаше следниот шаут.Следно нешто што беше е пуштањето закон за напад на јужниот сосед.

Само да појасниме, овој закон не е во интерес на Македонија која се наоѓа во тешка економска состојба која не дошла преку ноќ и како таква исто така неможе преку ноќ да се реши.

Кратко образложение:

Прва работа е тоа што пред два месеци претрпевме голема загуба во НБРМ и преку калкулација со мојот MoD и членови на академијата, дојдовме до заклучок дека со оглед на ваквата финансиска ситуација тешко дека ќе издржиме една голема војна со нашиот јужен сосед кој е далеку во позавидна ситуација од нашата.

Како втора работа е она што претходниот месец бевме приморани да се повлечеме во својот двор, односно, да дојдеме во ситуација од која единствениот излез е кон југ.

Она исто што сакам да го кажам е дека не сакам да подпаѓате под индивидуални провокации на поединци. Во моментов многу се работи на дипломатски план и за доброто на еМакедонија, а ние треба да го искористиме периодов за да се спремиме што подобро.

Морам да напоменам дека и поради сето ова, и очигледните желби на македонскиот и народот на јужниот сосед да имаат војна, веќе сите карти се отворени. Наредните неколку денови ќе бидат најважни.

Претседател на Македонија,
Crash and Burn

 

Commentaires

BucephalusIII
BucephalusIII 1,821 jour, 00:22

+1

o>

Papa Smurf
Papa Smurf 1,821 jour, 00:22

prv

warriorMKD
warriorMKD 1,821 jour, 00:24

Wendy Power
Wendy Power 1,821 jour, 00:24

o/

Macedonian Bomberman
Macedonian Bomberman 1,821 jour, 00:25

Ova ti se vika igranje k***t 😃

Stole Lazarov
Stole Lazarov 1,821 jour, 00:26

o7

Stef40
Stef40 1,821 jour, 00:26

o7

Long Live Brotherhood
Long Live Brotherhood 1,821 jour, 00:26

o7

mac3donia
mac3donia 1,821 jour, 00:31

sovelish more .... velish vojna ???? be ne sedete si na gazot ... da nashtekame uste posle ce mu ja mislime

aLekSfRigo
aLekSfRigo 1,821 jour, 00:32

podpbro da ja napadneme Grcija i da izgubime ili da ne izbrisat,nego da drememe sekoj den i da mavame za nekoi drugi,poslednive nekolku dena preku 70 M lupnav za Chile,Ceska thajland itn....dali sum proizveduval 280 raw ili 100 raw isto m e,,ova e igra treba da bide interesna a ne samo da si sedime "vo dvor"
a deka diplomatski napreduvame....se gleda kolku sojuznici imame..pustaj napad,napravi ja igrata interesna,i taka kade i za kogo mavame grcite se sekogas protiv nas,vo sto e razlikata??

sematika VS seki
sematika VS seki 1,821 jour, 00:33

presedatele ne si ti kriv sto nemame vojna ama gledaj kolku vreme sme bez vojna so grcive ,mane , aleks .,mr bankar ,sajrus ova e veke 5 mesec sto pravime stvarno golem period e ova a vajdqa i ima luge sto se otkazale tokmu poradi toa 🙂 e sega ako ne izbrisaat nikoj ne bi trebalo da te krivi tebe i timot 🙂 toa od mene
ne mi se verue deka stanavme rob na resursi

Bojan Koloren
Bojan Koloren 1,821 jour, 00:39

o7

Kate N
Kate N 1,821 jour, 00:40

Има мене - има vote xD

Apo Nenormalnio
Apo Nenormalnio 1,821 jour, 00:55

Уаа еМАНУ хохштаплери xD

TRTE T
TRTE T 1,821 jour, 00:57

o7

Mr maximuss
Mr maximuss 1,821 jour, 03:26

zborev jas odamna sto i kako za da ne dojdeme do vakva ekonomska situacija
ama "iskusnite" ekonomisti bea najpametni i se znaea epa sea
so bi rekol jas kuti i pusi makedonce

CAT DADDY
CAT DADDY 1,821 jour, 03:31

Trcajte trcajte kako volovi, koga kje ve pregazat i nema da se oslobodime slednive 3 meseci kje se kaete sto ste trgnale so glava u zid. Ili kako najgolemi patrioti kje si otidete od MK i kje placete deka drzavata vi e kriva i nemate resursi.

Shockedyci
Shockedyci 1,821 jour, 03:34

o7

marjansp
marjansp 1,821 jour, 03:35

Незнам за вас ама мене ми одговара мир, не трошам ништо освен за ДО и само собирам базуки и чоколади, т.е не мислам дека сме спремни да влеземе во војна со јужните

TashaMKD
TashaMKD 1,821 jour, 03:37

o7

4a4arA
4a4arA 1,821 jour, 03:42

МАМООООООООООООООО МЕ ИМА У СТАТИЈА КАЈ ПРЕЦЕДАТЕЛОТ


ОВА КЕ бИДЕ НАЈГОЛЕМОТО ВОТЕ У МОЈТЕ 3 ГОДИНИ ОД КОА СУМ НА ИГРАВА

ма ве сакам сите кисче : * прецедниче не се лути чисто онака тролање кој гркчињата да и опипам пулс да видам дали сакаат војна, чисто психолошки да видеше како ке изреагираа наште а како овие гркчињата..
PO 4 MESECA GRCKO FARMANJE BEZ NIKAKVI DIREKNI VOJNI I NATAMU NE SAKAT VOJNA SO NAS ,ZNACI SE PLASAT OD NAS..натам неам со да коментирам

АЈ ЛАВ ЈУ АЛЛЛЛЛЛЛ < 333

MKD DragoN MKD
MKD DragoN MKD 1,821 jour, 03:42

o7

anastasiaMKD
anastasiaMKD 1,821 jour, 04:26

има Кракер има воут о/
позз до Кракер 😘

Elektro.N
Elektro.N 1,821 jour, 06:13

jebiga na igrava se zacleniv samo oti sum protiv grcite i imase vojna so niv posle tolku vreme pauza da gi napadneme ako izgubime pak ke staneme poarno e da imame vojna so nekoj otkolku da mavam za sojuznicite se poveke igrajaci si odat od igrata samo poradi tije pricini i ova e igra ne e realnost barem tuka da ni bide interesno !!!!

TomiDam
TomiDam 1,821 jour, 07:39

oo7
Vojna ne ni treba vo momentov.
Jas licno ne sakam da ja drzime zafatena grcija dodeka site si fakaat resursi.

Mr.Krstevski
Mr.Krstevski 1,821 jour, 07:51

JBG vo igrava gledam na nekoi povazno im e da dremat i da mavaat za drugi zemji otkolku da bide interesno i da gi osvojuvame juznive. SE isplasile ke ne izbrisele.... Kolku da ve potsetam so meseci gi drzevme pod okupacija a i da ne izbrisat golemo cudo povtorno ke se oslobodime...... Najbitno napravete ja interesna igrava epten ja utupivte....

TomiDam
TomiDam 1,821 jour, 07:57

Nie dodeka ke vojuvame vo ping-pong vojna site ke se sirat.
Vaka neka se potat site ex-ONE zemji.
Plus pola i poveke od tie sto sakaat vojna ke se otselat vo druga drzava so poveke resursi koga ke ne izbrisat.
A nie drugite ke drememe so 3 resursi.

aquaMKD
aquaMKD 1,821 jour, 08:13

ne mi se komentira - me mrzi a tolko mnogo imam da kazu 😃 ke idu i ke cepu drva ! 😛

Aquilamk
Aquilamk 1,821 jour, 09:47

Krste83 ako bese izbran za crepedatel golo made ce svitkase

Nick Slaughter MK
Nick Slaughter MK 1,821 jour, 14:01

Em Grcija e pojaka vo momentov, em ke dobie poveke pomos od Turcija, Romanija, USA, Kina i nekoi drugi. Nie bi dobile pomos samo od Bugarija i Indozenija, Cile se zafateni so Argentina, t.d. ako udrime na niv, ke ne izbrisat bez pogolem problem. Ke treba pak ScymeX da puka po 100 milioni i kojznae dali ke e dovolno...

Tiger Macedonia
Tiger Macedonia 1,821 jour, 14:03

Ме жуља мадево. Кој ме збори?

Ivooo Kos
Ivooo Kos 1,821 jour, 14:03

Imate li 200q7 u magacin i minimum 5-6k CC za da mozete finansiski da ja izdrzite vojnata ???
Racunajte deka ke vi se zgolemat duplo trosocite, a i otvorete kesiceto da frlite i nekoj tenk za nekoi vasi prijateli koi ke se javat da pukaat za Makedonija na shout, ama ke ,,nemaat,, tenkovi...A ne togas da si pukate 25 ubistva za DO ili samo FF da puknete i da placete na shout deka ni treba pomos od drugite, a vie ste si ispukale samo 25/25. Dosta mi se poznati tie raboti.

DevilsBreed
DevilsBreed 1,821 jour, 14:16

Napagaj negde be dosadno e u kurac

Macedonian Power
Macedonian Power 1,821 jour, 14:17

нема војна, ботот престана да откупува и не се продава ни храна ни тенкови.Со производство на q7 одиш во загуба!!! Барем востанија да имаше. Мислам дека треба да се размисли за некоја војна, па макар и тренинг војна да биде, да заживее малку од малку економијата

igor.decko.1970
igor.decko.1970 1,821 jour, 14:20

pretsednice udri na grcija rasturame site site kompanii i nivi i tn .....pravime po 100 milioni i ne im igrame vise : )

Mr.Krstevski
Mr.Krstevski 1,821 jour, 14:23

Don Tas bese posledniot hrabar pretsedatel ova ostanatoto sve u supa se sokrilo... Se isplasile ke ne brisele ... E pa aj ne igrame poveke i nema da ne brisat . Ne mi e jasno kako moze ovaa situacija da im e interesna , zadovolni so DO 25/25 upm . Bevme 12000 igraci od mk sega sme okolu 6000 ,znaci bez multi okolu 2000 no kako odat rabotive so dosadnive pretsedateli i se poveke nivni podrzuvaci izgleda na 200 igraci ke padneme..

Tolepasa
Tolepasa 1,821 jour, 14:27

hikagenius Day 1,821, 03:31

Trcajte trcajte kako volovi, koga kje ve pregazat i nema da se oslobodime slednive 3 meseci kje se kaete sto ste trgnale so glava u zid. Ili kako najgolemi patrioti kje si otidete od MK i kje placete deka drzavata vi e kriva i nemate resursi.

+111111111111111111111111111

El Che G
El Che G 1,821 jour, 15:13

Macedonian Power
Macedonian Power 1,821 jour, 15:18

pusti MPP na danska barem za DO da imame bitka

S P L I N T E R
S P L I N T E R 1,821 jour, 15:30

Trcajte trcajte kako volovi, koga kje ve pregazat i nema da se oslobodime slednive 3 meseci kje se kaete sto ste trgnale so glava u zid. Ili kako najgolemi patrioti kje si otidete od MK i kje placete deka drzavata vi e kriva i nemate resursi.

+111111111111111111111111111

aljupce
aljupce 1,821 jour, 15:49

ме има мене има глас...

Gjorgievski
Gjorgievski 1,821 jour, 15:57

Pustete glasanje, koj e za vojna so gejcite, koj ne e...Da znaeme na sto sme...Ili popametno dajte statija, akademijata sto plan ima...Vaka e dosadno, ali podosadno ce bide ako ostaneme bez teritorii...

DJ JVC
DJ JVC 1,822 jour, 23:32

1.ne sme zatvoreni vo svojot dvor mozeme pak da odime po gumata a da gi smenime abruzzo i apulija
2.ako ja napadneme grcija ke ja izgubime albanija mene licno toa mi smeta
3.so goldot so faka muvla da napravevte tenkari i gumari ke imavte tenkovi za udarite a ne da trosite od parite so parite ke kupuvavte povtorno gold i taka e za zabe
neznam koj vi se planovite ama vojna so juznite e golema greska

VAse the Great
VAse the Great 1,822 jour, 10:14

Pa da, ova e igra i mozeme da bideme i nelogicni i da vleguvame vo vojna i koga nemame shansi za pobeda, se so cel igrata da e interesna...samo sho znam kolku e vekje interesno da pravime povuci - potegni vojna so Gejcite...porano bevme ponadmokjni, sega mi se cini ima mala prednost na nivna strana, plus vostanijata od zapadnite sosedi...ovde ke bide klucno kolku ke pomagaat nashite i nivnite sojuznici, pa poradi toa mislam deka prvo treba da socekame ushte malku da zavrshi vojnata na Chile

Hilday MkD
Hilday MkD 1,822 jour, 13:08

o7

Gaeron
Gaeron 1,822 jour, 15:53

колку и да е досадна играва (во моментов) треба да ви текне дека сепак ова е стратегиска игра неможеш да одиш во некој поход само поради тоа што ти е досадно...

 
Publier ton commentaire

Qu'est-ce ?

Vous êtes en train de lire un article écrit par un citoyen d'eRepublik, un jeu de stratégie multijoueur immersif où l'on retrouve des pays réels. Créez votre propre personnage pour aider votre pays à atteindre la gloire et devenez un héros de guerre, un grand journaliste ou un magnat de la finance.