[2001] Станція «МИР»

Day 4,872, 09:04 Published in Ukraine Greece by Mandontback
23 березня 2001 року в Тихому океані була затоплена російська орбітальна станція «МИР» ...
Офіційними причинами знищення станції були оголошені її крайня зношеність, застаріле обладнання та брак коштів на утримання комплексу.

Радянський орбітальний пілотований комплекс третього покоління «Мир» являв собою величезну і складну багатоцільову конструкцію. Вона була першою в історії орбітальною станцією модульного типу — основу становив базовий блок з шістьма стикувальними вузлами.

Базовий блок був виведений на орбіту Землі 20 лютого 1986 року. Потім протягом 10 років до нього були пристиковані ще шість модулів. Найпершим екіпажем на станції були космонавти Леонід Кизим і Володимир Соловйов, які прибули на борт «Миру» 15 березня 1986 року.

Всього за час експлуатації станції там побували 139 осіб, в тому числі 62 іноземних громадян з 12 країн світу. Комплекс «Мир» відкрив дорогу для будівництва Міжнародної космічної станції — багато з того, що застосовувалося при створенні МКС, вперше було апробовано на «Мире».
Спочатку розрахована на 5-річний термін експлуатації станція перебувала в космосі 15 років і аж до 2001 року була єдиним «космічним будинком», що дозволяє досить довго екіпажам перебувати і працювати на орбіті, що дало воістину безцінний досвід обживання навколоземного космічного простору.

В кінці 1990-х років на борту станції почали періодично виникати різні проблеми, пов'язані з постійним виходом з ладу приладів і систем. Особливо «урожайним» на події став 1997...
23 лютого на станції сталася пожежа — відбувся спалах кисневої шашки регенерації атмосфери. 29 квітня через витоку відмовила система кондиціонування, а 25 червня 1997 року транспортний корабель «Прогрес М-34» при проведенні ручного стикування в телеоператорному режимі управління зіткнувся з пристикованим модулем «Спектр».
Остання НП стала найнеприємнішою за всю історію роботи станції. Результатом зіткнення стала розгерметизація модуля, пошкодження сонячних батарей, тимчасове порушення енергопостачання станції, а також втрата орієнтації. Довелося буквально відрізати модуль від решти комплексу.

Постанова про припинення роботи легендарної космічної станції «Мир» було підписано в січні 2001 року. У числі причин офіційно були названі вироблення ресурсу станції, події і аварії на станції, дороге обслуговування (приблизно $ 200 млн. на рік).
Пропонувалися численні проєкти з порятунку станції. Відомо, що Іран запропонував фінансувати станцію протягом ще двох або трьох років. Тегеран цікавився військовим використанням станції, так як обладнання, що знаходилося на станції, несло подвійне навантаження — цивільну та військову.
Проте орбітальна станція «Мир» була затоплена в Тихому океані 23 березня 2001 року. Операція із затоплення «Миру» була унікальною і проводилася за допомогою пристикованого до нього вантажного корабля «Прогрес». Він додав станції останній імпульс, що дозволив успішно вивести її з орбіти на висоті 159 кілометрів над Землею.

Близько 9 години ранку за московським часом станція увійшла в щільні шари атмосфери, де зруйнувалася, а незгорілі фрагменти впали в заданий район — у вільний від судноплавства район Тихого океану біля островів Фіджі (40 градусів південної широти і 160 градусів західної довготи).

Жертв і руйнувань, безпосередньо пов'язаних із затопленням «Миру», не було, але одна людина все ж померла. Нею виявився якийсь вразливий тайванець, який настільки злякався «кінця світу», що вирішив накласти на себе руки...