Интересно от Историята-105

Day 2,730, 01:49 Published in Bulgaria South Korea by Rokamball

След като изтупах вече веднъж праха е време и да не позволявам да се натрупа нов. Време е за поредната порция интересна история. Приятно четене.



Възкръсналият Вермеер

Може би сравнително малко хора в България са чували за творчеството на Ян Вермеер. Но поне всеки един е виждал някъде репродукция на неговата картина “Момичето с перлената обеца”. Йоханес Ян или Йохан Вермеер е роден през 1632 г. Той е холандски художник , който специализира във вътрешни интериорни сцени от живота на средната класа. Вермеер не е бил известен художник по свое време, типично провинциален, за някои скучен дори. След смъртта си оставя съпругата и децата си потънали в дългове. Вермеер има само около 35 картини, защото е бил изключително прецизен в рисуването, работи бавно и с голямо внимание. Почти всички негови картини пресъздават две стаи в дома му в Делфт, те показват едни и същи мебели и декорации в различни режими. Те често представят едни и същи хора, предимно жени.



Чак през 19-ти век Вермеер е преоткрит като художник. Репутацията му нараства неимоверно и той е признат като един от най-великите художници на холандския Златен век. И точно тук става много интересно, защото през тридесетте година на 20-ти век пазарът изведнъж се наводнява с картини на Вермеер. Дори най-добрите експерти по това време не се усъмнили в нито една от новопоявилите се картини, които се харчели твърде добре и на доста високи цени на пазара. Колекционерите били обхванали от масово изкушение да имат Вермеер. Да притежаваш негова картина било признак на светски блясък. Да припомним, че кралица Елизабет също има картина на Вермеер.

Но не всяка приказка завършва с хепи енд. Скоро станало ясно, че новата колекция от стария майстор е дело на един изключително талантлив фалшификатор. Той също бил холандец, името му е Хан ван Меегерен. Изключително проницателно той решава да се концентрира върху картини на Вермеер, защото гениалният художник бил рядкост и всички върли колекционери искали да имат негова картина. Явно фалшификаторът бил много добър художник и объркал и най-заклетите светила. Фалшификаторът Хан ван Меегерен признава по време на процеса през 1947 г., че е продал на колекционери и музеи най-малко 7 ментета, смятани за картини от Вермеер. Определено са повече от 7...



Единствената картина от Вермеер, собственост на частен колекционер - "Млада жена свири на клавесин" е продадена на търг в Лондон за рекордната сума от 16,2 млн. британски лири (30 млн. долара) през 2004 г. Платното е купено от неизвестен колекционер, участвал по телефона.

Десетилетия наред картината е смятана за фалшификат. Творбата била купена от белгийския търговец и колекционер Фредерик Ролин, който през 1993 г. я представил пред "Сотбис". Едва след приключване на реставрацията в края на 2003 г. експертите признали, че "Млада жена свири на клавесин" е нарисувана от Вермеер към 1670 г.

Но историята на Вермеер не спира до тук. Неговите картини стават отправна точка за създаване на романи. Агата Кристи използва картина на Вермеер за да я забърка в убийство.

Филмът и романът “Момичето с перлената обеца” са създадени въз основа на известната картина на художника. Филмът е номиниран за Оскар в кинематографията за изкуство и дизайн на костюми. А холандския композитор Луис Адрисен създава операта “Писане на Вермеер”.

В крайна сметка художникът става известен няколко века след смъртта си. Репродукции на картините му има в цял свят. Друг е въпросът, че някои колекционери имат фалшив Вермеер, който обаче изглежда като истински. Страстта към Вермеер обаче е жива и днес.



И тази статия е към своя край. Но за финал едно напомняне:

ЗАПИСВАЙТЕ СЕ:

http://www.erepublik.com/en/article/-27-28-06-2015--2523179/1/20