[МінЕк] Огляд ринку їжі

Day 2,182, 13:54 Published in Ukraine Hungary by National Bank of Ukraine


Доброго дня!
Ця стаття присвячена аналізу світового та еУкраїнського ринку їжі.


1) Визначення світового рівня цін

Для визначення світового рівня цін були проаналізовані ринки всіх країн з бонусом на виробництво їжі 60% і більше. Найдешевшу їжу ми знайшли в Великобританії по ціні 0,03 грн за 1 ХП, але лише обсягом 1к ХП, тому прийняти це за світову ціну було б неправильно. Проаналізувавши ринок нами було визначено, що більшість цін коливається на позначці 0,04 грн за 1 ХП. Тому для подальших розрахунків враховувався лише обсяг їжі, який продається по ціні 0,04 грн або нижче.

Нижче наведена таблиця в якій для кожної країни по 5 видам їжі відображена: мінімальна ціна на даний вид товару та загальний обсяг їжі по ціні до 0,04 грн за 1ХП включно:

*всі дані розраховувались на 2181 еДень.
** червоним залиті ті позиції, ціни по яким перевищують 0,04 грн за 1ХП, такі позиції не враховувались при визначені світової ціни на їжу.


Враховуючи отримані дані було визначено середньозважену ціну на світовому ринку = 0,03849 грн за 1ХП, при цьому, більше 50% їжі продається по ціні 0,04 грн, тобто така ціна є конкурентоздатною.

З наступної діаграми Ви бачите, що еУкраїна займає лише 0,31% від світового ринку по прийнятній ціні й цього обсягу вистачить в кращому випадку на 20 гравців.



2) Шляхи поліпшення ситуації на еУкраїнському ринку їжі.

Тут все просто, або потрібно власне дешеве виробництво, або треба відкрити ринок імпортному товару.

2.1. Власне виробництво.
На власне виробництво впливає 3 речі:
- Вартість сировини
- Вартість робочої сили
- ПДВ


Вартість сировини становить 0,04 грн
Вартість робочої сили – середня ЗП становить 13,63 грн
На основі цих даних було порахована доцільність виробництва в еУкраїні:


Таким чином виробництво без найманої праці вигідно на всіх типах пекарень, але такого обсягу вистачить лише на власні потреби), виробництво ж з найманою працею вигідне лише для ку5-ку6 пекарень.

І останній чинник – ПДВ (10😵, враховуючи його собівартість складатиме для ку5 – 0,036 грн, а для ку6 – 0,034 грн за 1 ХП. Ціни ж на ринку – вищі, тому сподіватись на зниження цін в наслідок зниження ПДВ на їжу не варто.

2.2. Імпорт їжі.

Всі країни з 100% бонусом захищають власні ринки, та встановили податок на імпорт їжі на рівні 99%, але ми пропонуємо розглянути країни, що відкрили свій ринок: Хорватія, Великобританія, Тайвань (Австралію розглядати не будемо, бо в країні дуже мале населення, тому не є привабливою для імпортерів).

Тож, обсяг товару в цих трьох країнах складає більше 28% від загального, 2 з них мають ставку ПДВ на рівні 10% (як і в еУкраїни).

Також МінЕк було проведено опитування серед командирів МЮ з метою визначення джерел забезпечення потреб членів МЮ. Частина МЮ має власне виробництво, ті ж, що такого не мають в більшості закуповують їжу закордоном.

Обсягів нажаль дізнатись на вдалось, але можна припустити, що знизивши податок на імпорт їжі до 1% ми станемо привабливими для імпортерів, а торгівля по світовим цінам поверне еУкраїнське суспільство на вітчизняний ринок.

З повагою,
Міністр Економіки
Zemliak