Fond on/off

Join the new world

 
eRepublik - Online Strategy Game

[МНР МАКЕДОНИЈА] Известување до сите Македонци

1,832 jour, 05:08 Published in Republic of Macedonia (FYROM) République de Macédoine (ARYM) de MNR Makedonija


Драги браќа и сестри

Во последниве неколку дена се случија многу промени како на дипломатско ниво така и на воено.

Се соочуваме со се повеќе проблеми од нашиот јужен сосед и нивното непрекинато трошење на зимница и пари, но кога и да е се тоа ќе им се потроши и повторно ќе ги газиме но до тогаш ги замолуваме сите граѓани на трпение, следење на наредби и разумно користење на целата штета.

Во моментот се одржуваат конгресменските избори и им посакуваме среќа на сите кандидати и се надеваме дека ќе работите за доброто на Македонија.

Ги повукуваме и сите гласачи да внимаваат за кого да гласаат и да не подлегнуваат на корупција бидејќи тоа највеќе штети на државата да не дозволиме да се случуваат истите грешки од минатото!

Во однос на надворешната политика го имаме следното:

-Македонија/Словенија
Со Словенечката влада е постигнат договор со кој и двете страни се обврзуваат на воена помош доколку една од наведените земји има потреба од тоа, заедничка координација и обновување на МПП кое ќе биде пуштено од страна на Словенија во наредниве 2-3 дена.

-Македонија/Шпанија
Исто така и со оваа земја е постигнат договор за меѓу себно помагање,соработка и обновување на МПП кое ќе биде пуштено исто така во наредните 2-3 дена.

Со овие две земји Македонија имала проблеми и недоразбирања но се надеваме дека ќе ги надминеме заедно! Затоа ги замолуваме идните конгресмени да ги изгласаат овие два закони и граѓаните да не прават проблеми и да предизвикуваат уште поголема омраза,вреди пак да се проба наше е да покажеме дека сме спремни за секакви промени и надминување на секакви проблеми а и овие промени само може да бидат во корист на Македонија!

-Македонската дијаспора во Соединетите Американски Држави
Во последно време се повеќе Македонци си отидоа од Америка и преминаа во други држави или се вратија во Македонија,но за тие што уште се во Америка ги замолуваме да се организираат во група и да изберат свои претставници кои ќе присуствуваат на состанок со Admiral Trench на кој подетално ќе им биде објаснето за што се работи.Штом се изберат претставници нека го исконтактираат BlackMK или Admiral Trench.Со почит
BlackMK

За шаут:
[МНР МАКЕДОНИЈА] Известување до сите Македонци
http://www.erepublik.com/en/article/-1-2163832/1/20
 

Commentaires

Tiger Macedonia
Tiger Macedonia 1,832 jour, 05:31

Сакам да какам во тоалетот на Коле.

aquaMKD
aquaMKD 1,832 jour, 05:32

bravos - produzi dalje 🙂

Money Rules the World
Money Rules the World 1,832 jour, 05:32

o7

United Macedonians
United Macedonians 1,832 jour, 05:34

o7

The D0ct0r
The D0ct0r 1,832 jour, 05:34

Место да се бори за правата на црнците низ светот, он МППа ке ми правел тука, срам да ти е..... 🙂

iTHOR
iTHOR 1,832 jour, 05:43

Ne mi se sviga ovaa politika

Stef40
Stef40 1,832 jour, 06:05

o7

Jurukov
Jurukov 1,832 jour, 06:08

o7

4a4arA
4a4arA 1,832 jour, 06:23

а ние од Грчката дијаспора у Македонија да избираме преставник ?

CHIVAREGALSR
CHIVAREGALSR 1,832 jour, 06:25

o7

Drente
Drente 1,832 jour, 06:43

o/

Aleksandra Dimanovska
Aleksandra Dimanovska 1,832 jour, 06:48

koga ni trebaa slovencite ni zavrtea grb sega koga ke gi trese italija pomos ke baraat nemoj da ve laze gavolot kod da gi stavare ili organizirano da se pomaga

Minino.
Minino. 1,832 jour, 06:55

-V-

The Best 89
The Best 89 1,832 jour, 07:05

uste so polska suredetea rabotata i ke e super.
bravo za dosegasnata rabota i so sreka ponatamu.

Aquilamk
Aquilamk 1,832 jour, 07:35

Во последниве неколку дена се случија многу промени како на дипломатско ниво така и на воено.

Pa pisi statija za slucuvajnata na voen plan vo eSvetov

Strumjanin
Strumjanin 1,832 jour, 07:39

Ваква посветеност на МОФА немало од времето на ФениксМК!

о7

Antic Macedonia
Antic Macedonia 1,832 jour, 07:40

-Македонија/Шпанија
Исто така и со оваа земја е постигнат договор за меѓу себно помагање,соработка и обновување на МПП кое ќе биде пуштено исто така во наредните 2-3 дена.PICKI!!! PLUKATE PA LIZITE kurvi edni crni crnec da ti go zakacit , c.c...cc. od princip ni P NEMATE ..

StoPankin
StoPankin 1,832 jour, 07:42

Jas sakam da kakam vo toaletoto na Strume

Angeldim
Angeldim 1,832 jour, 08:02

Konecno MPP so Slovenija i Spanija redno vreme bese

Kumulonimbus555
Kumulonimbus555 1,832 jour, 08:02

Kakvo MPP so SHPANIJA be ti si nenormalen

Jordan2
Jordan2 1,832 jour, 08:22

Всички Българи, бой за Македония:
http://www.erepublik.com/en/military/battlefield/36134

stenak
stenak 1,832 jour, 10:15

Пуштете му го Обама на Црни xD

Martin Toj Stojancev
Martin Toj Stojancev 1,832 jour, 10:16

o7

Antic Macedonia
Antic Macedonia 1,832 jour, 10:17

blackmk se sejkavash ko ti rekov slovenecon mod te barat so sakat me prasha ti kazav reche pleme negovo neka moli so niv nikogash ke videt tie ova ona ":so ke videt deka sme oblekle crvena tanga za pojke da moze da im se krevat kureno za da ne ebavaat ???????

filipstoev
filipstoev 1,832 jour, 10:18

РАЗДАВАНЕТО,КОЕТО НЕ СВЪРШВА!!! http://www.erepublik.com/en/article/-1-2163104/1/20

TheTrooper69
TheTrooper69 1,832 jour, 10:29

вакво длабоко лижење по чмарот на шпанците немало ни од спротивната страна за ослободување од бразилките.

о/

kocc
kocc 1,832 jour, 11:54

дебили и само дебили од сите страни, како бе може да имате против МПП со некоја држава, како бе може да сте толку заслепени и прости што не можете да соберете 2 и 2, дали е подобро да имате МПП со 2-3 држави или со 20-30, не серете безвеза цело време кога немате елементарно школо, најпроста, најнекултурна, најдолна нација сме на ереп, а за тоа дека пукате за некој сојузник уопште одете лажете некој друг. ТОЧКА

partalkoo
partalkoo 1,832 jour, 12:16

OPSTO.....Koj ve EBE.....

El Che G
El Che G 1,832 jour, 13:14

Во политика нема место за емоции
јас колку што се сеќавам Словенците(особено старите играчи) секогаш помагале
е сега кој ни е крив кога наместо со глава размислуваме со срцето...

El Che G
El Che G 1,832 jour, 13:14

о/

Mr.borros
Mr.borros 1,832 jour, 13:21

Ел че сакаш да кажеш дека воопшто не размислуваме

El Che G
El Che G 1,832 jour, 13:24

не сакам да кажам дека не размисливаме,туку дека не водат емоции...
кога барем малку политички ќе играме?
со Шпанците џабе МПП е кога само на своите војни мислат...
а со СЛовенците...Тие нека пуштат закон први и први нека го изгласаат
и нема потреба за тролање,која сака нека пука за нив,а кој не сака не мора

XherrzMKD
XherrzMKD 1,832 jour, 13:45

o7

Со Шпанија гледам дека се среди работата, исто така мора да се среди и со Полска инаку не не бива.

Mrs NoLimit
Mrs NoLimit 1,832 jour, 13:46

Вот и от мен!

Ivcak.A
Ivcak.A 1,832 jour, 14:17

ma da im go naptepam i na spanjokite i an tie slovenkite pa posle moze MPP so dvete pa u trojka : )

GoodBeer
GoodBeer 1,832 jour, 14:24

o7

Uber kiko
Uber kiko 1,832 jour, 14:26

со Шпанците џабе МПП е кога само на своите војни мислат...
а со СЛовенците...Тие нека пуштат закон први и први нека го изгласаат
и нема потреба за тролање,која сака нека пука за нив,а кој не сака не мора x2

Koj saka so Polska MPP, ja mu ja Mississippi, neka se frle slobodno.

Angeldim
Angeldim 1,832 jour, 14:43

Koc +111111

Accipitor
Accipitor 1,832 jour, 14:51

Crash and Burn ЗА АМБАСАДОР НА МИРОТ!!!

Ivan Bot
Ivan Bot 1,833 jour, 00:54

o7

LyDEjKO
LyDEjKO 1,833 jour, 02:18

политика: срање.
Дадејте ги и тие 3 региони на србија или некој друг и кротејте ко не не бива.

Pece od Selce
Pece od Selce 1,833 jour, 05:57

Значи никако не ви иди умо.

viljus1
viljus1 1,833 jour, 08:15

o7

pesticid
pesticid 1,833 jour, 20:00

Кој уште може да им верува на шпанците и словенците. Оваа политика е безполезна,ама ајде лажете ги децата.
Колку што мене ме служи паметот словенците си се костанта и старите и новите играчи,така да ова е само про-форма и тоа на виделина ке излезе во првата прилика.

Superior MKD
Superior MKD 1,834 jour, 00:45

Ovaa igra e sozdadena za da se osvojuvaat teritorii a ne da se dreme u mesto...

Dobro e da se imaat poveke sojuznici a uste podobro "stari" sojuznici kako sto se Slovenija i Spania pa i Polska iako Poljacite preteraa i treba posebni uslovi za niv okolu imeto...
"Losata" politika e "Polosa" i od jaka armija.
Jas mislam deka ne treba nie da se potcenuvame zosto nie sme najveren Sojuznik na sekoj nas prijatel i sekoj ke ima poveke kjar od nas odkolku zijan.

Shone bate
Shone bate 1,834 jour, 04:12

*
*
*
**
***

My GoW Medal + GIFTS

http://www.erepublik.com/en/article/my-gow-medal-gifts-2164598/1/20

Participate and vote

***
**
*
*
*

toAdMAK
toAdMAK 1,834 jour, 05:03

Неверство + Виц на денот
http://www.erepublik.com/en/article/-1-2165130/1/20

 
Publier ton commentaire

Qu'est-ce ?

Vous êtes en train de lire un article écrit par un citoyen d'eRepublik, un jeu de stratégie multijoueur immersif où l'on retrouve des pays réels. Créez votre propre personnage pour aider votre pays à atteindre la gloire et devenez un héros de guerre, un grand journaliste ou un magnat de la finance.