Fond on/off

Join the new world

 
eRepublik - Online Strategy Game

Чешка сака Македонија да добие датум за преговори

1,820 jour, 08:32 Published in Czech Republic République de Macédoine (ARYM) de Strumica United
Чешката Република традиционално ја поддржува интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО.-Чешка генерално го поддржува проширувањето на ЕУ и на сите досегашни настани на кои се зборувало за Македонија во контекст на проширувањето таа била на наша страна, изјави претседателот на македонската Влада Никола Груевски по денешната средба во Прага со чешкиот колега Петр Нечас.

Оценувајќи дека особено сега е многу важно да продолжи подршката, Груевски рече дека добил потврда дека Чешка ќе и помогне на Македонија во однос на добивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ, јави дописникот на МИА од Прага.

- Чешката поддршка се однесува и на планот на Европската комисија која неодамна кажа дека во декември Македонија ќе добие датум преговорите да започнат без одлагање. И бездруго во билатералните односи Чешка не ословува како Република Македонија и договорите ги потпишуваме под нашето уставно име, така што средбата беше успешна, истакна Груевски.

Тој додаде дека со чешкиот премиер разговарале и за други прашања, констатирале дека расте економскат размена меѓу Македонија и Чешка, особено делот што се извезува од Македонија.

Средбата меѓу двајцата премиери беше искористена од македонска страна за да се испрати покана до чешките инвеститори да инвестираат во Македонија.

- Чешкиот премиер укажа дека повеќе компании од различни области имаат интерес да инвестираат во Република Македонија така што очекувам во иднина работите да се одвиваат во добар правец особено затоа што нашата земја нуди добри услови за правење бизнис. Повеќе меѓународни институции во нивните извештаи ги имаат констатирано поволните услови. Највпечатлив е оној во редовниот извештај на Светската банка, ,„Дуинг бизнис" каде Македонија од 96-тата, сега е рангирана на 23-тата позиција во светот според условите за правење бизнис, изјави Груевски.

Македонскиот премиер вчера имаше обраќање и на пленарната седница на 58. годишното заседание на Парламентарното собрание (ПС) на НАТО, што од 9 до 12 ноември се одржа во Прага. Тој оствари неформална средба и со Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, на која двајцата размениле мислења околу реформите што ги спроведува Македонија, како и околу евроатланската интеграција на државата.
 

Commentaires

frozeX
frozeX 1,820 jour, 08:35

PRFFFFFFFFFFFFFF !!!!!

Macedonian Power
Macedonian Power 1,820 jour, 08:46

pisi na angliski

Strumica United
Strumica United 1,820 jour, 08:49

me mrze ! 😃

Felllix
Felllix 1,820 jour, 09:10

o7

Kaileene
Kaileene 1,820 jour, 09:57

skusim este 4 piva a mozno tomu zacnem rozumiet

Leader of Scorpions
Leader of Scorpions 1,820 jour, 11:08

pa i ovde im pomagame nie na voen i na ekonomski plan 😉

Kaileene
Kaileene 1,820 jour, 12:54

nie .. bohuzial... stale to neviem precitat...

MrPedro
MrPedro 1,821 jour, 06:58

ja ti to prelozim. Tatari si mysli, ze clankem o podpore Ceska pro vstup do EU a NATO nejak zaboduji.
Ja jsem pro, aby Ushtria Çlirimtare Kombëtare povstala a nakopala jim prdel 😃

Flamendr
Flamendr 1,821 jour, 10:15

A ted srozumitelne!

 
Publier ton commentaire

Qu'est-ce ?

Vous êtes en train de lire un article écrit par un citoyen d'eRepublik, un jeu de stratégie multijoueur immersif où l'on retrouve des pays réels. Créez votre propre personnage pour aider votre pays à atteindre la gloire et devenez un héros de guerre, un grand journaliste ou un magnat de la finance.